Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Niemcy

Niemcy

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:12 Niemiecka gospodarka ma problem. Tak źle nie było od 6 lat

Niemcy mają coraz większy problem ze swoją gospodarką. W ostatnim czasie nie ma tygodnia, a coraz częściej nawet dnia, by nie pojawiła się nowa, załamująca Niemców informacja na temat stanu ich gospodarki. W środę media obiegła wieść o dramatycznym, jak nazywały go niektóre media, wskaźniku PMI. Ten bada konkiunkturę w niemieckim przemyśle. Odczyt tego wyniósł 43,1 punktów, co oznacza wynik najniższy od 7 lat, kiedy to Europa była w środku kryzysu zadłużenia. Wzrost zatrudnienia, jak podawał w środę Business Insider Polska, jest na żółwim tempie, zamówienia eksportowe najniższe od dekady, a ryzyko recesji wzrasta.Czwartek nie przyniósł niestety Niemcom dobrych wieści. Media dzisiaj podają o spadku kolejnego wskaźnika, którego odczyt okazał się niższy od tego, jaki przewidywali dotąd eksperci. Mowa o indeksie prowadzonym przez instyut Ifo, zwanym wskaźnikiem "klimatu ekonomicznego". Ten obrazuje aktywność gospodarczą w Niemczech. Niestety, znalazł się na poziomie 95,7 punktów, choć prognozowano, że w lipcu uplasuje się na pozycji 97,1 punktów. To mocny spadek względem czerwca, kiedy indeks osiągnął 97,5 punktów.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:12 Raport NBP: 15% Polaków na emigracji chce wrócić do Polski

Ok 15% emigrantów jest zdecydowana na powrót do Polski bez względu na zarobki - taki wniosek wynika z raportu NBP “Polacy pracujący za granicą w 2018 r”. Badanie opierało się na ankietach realizowanych w listopadzie i grudniu 2018 roku przeprowadzonych wśród emigrantów z Polski w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii i Norwegii.

275677660 1013481979572589 5071358056682121489 n
16.03.2022 01:00 W Niemczech z półek znika olej słonecznikowy. Przyczyna tkwi w konflikcie na Ukrainie

Z niemieckich sklepów spożywczych masowo znika olej słonecznikowy. Powodem jest olbrzymi udział Ukrainy w eksporcie produktu. Niemieccy konsumenci z obawy przed załamaniem się łańcuch dostaw zaopatrują domowe spiżarnie, pisze Berliner Morgenpost. "Produkt niedostępny z powodu wojny" - brzmią napisy w sklepach, których zdjęcia przysłał nam nasz Czytelnik z Niemiec. Berliner Morgensport opisuje problem z dostępem do oleju słonecznikowego w Berlinie. Problem widoczny jest jednak w skali całych Niemiec, co potwierdzają portale lokalne m.in. z landów: Hesji i Bawarii.

pexels-ingo-joseph-109629 (2)
16.03.2022 01:00 Niemieckie media skomentowały wizytę premierów w Kijowie. Padły mocne stwierdzenia

Niemieckie media - jak wiele innych przedstawicieli prasy europejskiej - skomentowały wizytę premierów Polski, Czech i Słowenii oraz wicepremiera Polski Jarosława Kaczyńskiego w Kijowie. "Die Welt" przypomina także niemal prorocze słowa Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi. Niemcy nie szczędzą też ostrej krytyki swoim politykom.

berlin-brama brandenburska-niemcy-iberion
07.03.2022 01:00 Niemieckie media: w Niemczech może działać nawet 2 tys. rosyjskich agentów i dywersantów

Niemiecki "Bild" donosi, że liczba agentów rosyjskich w Niemczech może sięgać nawet dwóch tysięcy. Niemiecka policja podejrzewa, że mogą nawet posunąć się do działań dywersyjnych w bazach NATO zlokalizowanych na terenie Niemiec. Doniesienia "Bilda" przekazał dzisiaj forsal.pl. Niemiecka gazeta, powołując się na słowa Johna Sawersa z brytyjskiego MI6 pisze o "agresywnych działaniach rosyjskiej agentury na terenie całej Europy".Przypomnijmy, że w 2006 r. rosyjskie służby otruły byłego pracownika FSB Aleksandra Litwinienke podczas jego pobytu w Londynie. MI6 o zabicie Litwinienki oskarżyło Kreml.

pixabay, karlherl
03.03.2022 01:00 Prezes CDU: Możliwości militarnego wsparcia Ukrainy się wyczerpały

Przewodniczący CDU Friedrich Merz wyznał w porannym programie stacji ARD, że wyczerpują się możliwości militarnego wsparcia NATO i Niemiec dla Ukrainy. Friedrich Merz przypomniał, że wojna na Ukrainie nie jest konfliktem NATO. Z tego powodu kończą się możliwości większego militarnego wsparcia dla strony ukraińskiej. Niemcy i NATO wysłały na Ukrainę część sprzętu wojskowego, ale dalsze możliwości prowadzenia działań militarnych praktycznie nie istnieją. Szef największej partii opozycyjnej przyznał także, że obecna sytuacja pokazuje jak małe są możliwości ochrony kraju, który nie wchodzi w skład Paktu Północnoatlantyckiego - cytuje jego słowa forsal.pl.

niemcy flaga chmury
02.03.2022 01:00 Niemcy nie chcą pracować z Gerhardem Schröderem. Przypominamy kulisy jego "romansu" z Gazpromem

Gerhard Schröder stracił wszystkich współpracowników w swoim biurze politycznym. Liczący cztery osoby personel byłego kanclerza zwolnił się z powodu utrzymywania przez Schrödera relacji z Rosjanami, pomimo ich inwazji na Ukrainę. "Romans" niemieckiego polityka z Gazpromem trwa już bardzo długo, przypominamy jego historię. Niemieckie serwisy "The Pioneer" i "Die Welt" potwierdziły informację o utracie personelu biura przez Gerharda Schrödera. Powodem stało się niezaprzestanie współpracy z Rosjanami, nawet po potępieniu przez Bundestag rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

pexels-ingo-joseph-109629 (2)
24.02.2022 01:00 Niemcy: Jesteśmy oszołomieni, ale nie bezradni. Obudziliśmy się w innym świecie

– Po miesiącach przygotowań za pomocą kłamstw i propagandy prezydent Putin zdecydował się zrealizować swoje groźby. Obudziliśmy się dziś w innym świecie – powiedziała minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock. To reakcja na rozpoczęcie przez Rosję inwazji na Ukrainę.Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock zaznaczyła, że atakując Ukrainę, Rosja łamie najbardziej elementarne zasady porządku międzynarodowego, a światowa społeczność nie zapomni tego dnia hańby dla Rosji. Zapowiedziała, że Niemcy zareagują wspólnie z partnerami. – Z całego serca solidaryzujemy się z Ukrainą – napisała Baerbock. Minister zwołała sztab kryzysowy rządu federalnego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Szefowa niemieckiej dyplomacji dodała, że Ukraina nie ponosi żadnej odpowiedzialności za to co się stało.

pexels-ingo-joseph-109629
07.02.2022 01:00 Niemcy tankują tanie polskie paliwo. W mediach coraz częściej mówi się o bankructwach niemieckich stacji

Turystyka paliwowa stała się bardzo popularna w Niemczech. W mediach coraz częściej czytamy, że Niemcy przyjeżdżają tankować w Polsce. W poniedziałkowym „Die Welt” czytamy, że Niemieckie Stowarzyszenie Warsztatów i Stacji Paliw ostrzega przed falą bankructw wśród operatorów stacji paliw w strefie przy granicy z Polską. Do Polski najbardziej opłaca się przyjeżdżać z położonych wzdłuż granicy landów: Brandenburgii, Saksonii, Meklemburgii-Pomorza Przedniego i Berlina – czytamy w „Die Welt”. Jak podaje dziennik w ostatni weekend dużym powodzeniem cieszyły się stacje benzynowe w Słubicach, w długich kolejkach widać był wiele samochodów z Berlina. Oprócz zbiorników w samochodach tankowano także do kanistrów.

EN 01510642 0043
05.02.2022 01:00 Niemieckie media: Projekt Dudy próbą odwrócenia uwagi

Projekt zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym prezydenta Andrzeja Dudy to próba odwrócenia uwagi – ocenia komentatorka „Sueddeutsche Zeitung”. Polskim władzom chodzi tylko o pieniądze z Brukseli – czytamy. Według Viktorii Grossmann z „Sueddeutsche Zeitung” polski prezydent ma rację. Powiedział, że Polska potrzebuje spokoju, spokoju i pokoju z Unią Europejską, ponieważ w czasie międzynarodowego kryzysu trzeba wspólnie stać jako 'jedna siła. Chodzi o złożony przez Andrzeja Dudę projekt o likwidację Izby Dyscyplinarnej. Andrzej Duda podkreślił, że w jego ocenie ustawa może pozwolić zamknąć zasadnicze dla Polski sprawy. Według Grossmann działanie prezydenta Dudy to dowód na to, że UE użyła właściwego środka nacisku. „Prezydent Polski zdaje się jednak nie doceniać Unii. Jego projekt nie uspokoi Komisji (Europejskiej)” – zauważa niemiecka dziennikarka.– Jeśli Duda pragnie pokoju z Brukselą, musi wydać walkę własnemu rządowi – podsumowuje Viktoria Grossmann w weekendowym wydaniu „Sueddeutsche Zeitung”.

EN 01503354 0026
01.02.2022 01:00 Berlin nabija pistolet Putinowi. Morawiecki apeluje do Niemiec

Nie można jedną ręką podpisywać się pod wyrazami solidarności z Ukrainą, a drugą certyfikować Nord Stream 2. Uruchamiając gazociąg, Berlin nabija pistolet Putinowi, którym potem ten może szantażować całą Europę – powiedział w Kijowie Mateusz Morawiecki. Premier we wtorek 1 lutego spotkał się z szefem ukraińskiego rządu Denysem Szmyhalem. Morawiecki przypomniał, że 27 stycznia polski Sejm przyjął uchwałę, która w "jednoznaczny sposób wspiera bezpieczeństwo, integralność terytorialną i niepodległość Ukrainy". – Nie można jedną ręką podpisywać się pod wyrazami solidarności z Ukrainą w obecnym stanie, a drugą certyfikować Nord Stream 2 - to po prostu ze sobą nie współgra. Uruchamiając Nord Stream 2, Berlin nabija pistolet Putinowi, którym potem ten może szantażować tak naprawdę całą Europę – powiedział na wspólnym briefingu z Denysem Szmyhalem. Zaapelował również do Niemców, nawołując do zablokowania Nord Stream 2. Po raz kolejny podkreślił negatywne znaczenie budowy Nord Stream 2 w konteście kryzysu na Wschodzie. – Trzeba powiedzieć bardzo głośno: Nord Stream 2 stanowi potężne zagrożenie dla pokoju w całej Europie. Apelujemy wspólnie do Niemców, aby nie otwierali tego gazociągu, ponieważ poprzez otwarcie gazociągu zwiększa się możliwości szantażu i prowadzenia wojny ze strony Rosji – powiedział.

ważne świat (1)
27.01.2022 01:00 Szefowa MSZ Niemiec zagroziła Rosji sankcjami przeciwko Nord Stream 2

Annalena Baerbock, minister spraw zagranicznych Niemiec zagroziła Rosji, że w przypadku ataku na Ukrainę Niemcy wprowadzą sankcje przeciwko Nord Stream 2. Odrzuciła też zarzuty, że Niemcy nie wspierają Ukrainy w wystarczającym stopniu.– W przypadku nowej agresji mamy do dyspozycji szerokie spektrum odpowiedzi, w tym Nord Stream 2 – powiedziała Annalena Baerbock w czwartek 27 stycznia w Bundestagu Baerbock podczas debaty o konflikcie ukraińskim. – Tak, chcemy dialogu przez cały czas. Kiedy się rozmawia, to się nie strzela – podkreśliła Ministra. – Ale chodzi też o „twardość, która jasno daje do zrozumienia: fundamenty europejskiego porządku pokojowego nie podlegają negocjacjom. Niemcy i ich sojusznicy „dali jasno do zrozumienia, że ponowna akcja militarna przeciwko Ukrainie będzie miała ogromne konsekwencje dla Rosji – powiedziała Annalena Baerbock.Baerbock mówiła o wsparciu gospodarczym i współpracy, ale także o pomocy w dziedzinie wojskowości. Jak pisze niemiecka gazeta dostawa 5 tys. hełmów wojskowych odbywa się „na prośbę Ukrainy”, a Niemcy uczestniczą obecnie w remoncie schronu pod Odessą i w szkoleniu ukraińskich sił zbrojnych. Minister Spraw Zagranicznych powtórzyła też, że nie zgadza się na dostawy broni. Nie należy zamykać drzwi do deeskalacji, które tak nieśmiało otwierają się na nowo właśnie w tej chwili - stwierdziła w nawiązaniu do rozmów, które odbyły się w środę w tzw. formacie normandzkim między Rosją, Ukrainą, Niemcami i Francją.

ważne świat (1)
24.01.2022 01:00 Nord Stream 2 wpłynie znacząco na cenę gazu. Uruchomienie będzie fatalne w skutkach

Uruchomienie Nord Stream 2 spowoduje, że Gazprom będzie kontrolował cały przepływ gazu w Europie, a tym samym jego ceny, które wzrosną jeszcze bardziej – powiedział Sergiy Makogon, szef Operatora Gazociągów Przesyłowych Ukrainy (GTSOU) w rozmowie z „Die Welt”.Jak przypomina "Die Welt" w konflikcie między Rosją a Ukrainą uwaga świata skupiona jest na kwestii Nord Stream 2. Gazociąg bałtycki łączy bezpośrednio Niemcy i Rosję, de facto pozbawiając Ukrainę jej dawnej kluczowej roli w tranzycie gazu do Europy.– Największym błędem Niemiec jest branie za pewnik funkcjonowanie ukraińskiego systemu rurociągów. Ale kiedy Nord Stream 2 zacznie działać, ukraińska sieć nie będzie już potrzebna. Gazprom będzie kontrolował cały dostęp, a wtedy ceny wzrosną, także dla Niemiec. Widzieliśmy, co się działo z cenami gazu w Europie w tym roku – powiedział Sergiy Makogon.Makogon jest szefem ukraińskiego operatora sieci gazociągów na Ukrainie. Od 2020 roku firma jest niezależna od byłej spółki-matki Naftohaz.

EN 01509488 0029
19.01.2022 01:00 Premier zaapelował do Niemiec: Wzywam do oprzytomnienia ws. Nord Stream 2

W środę (19.01) odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Łotwy Artursem Kriszjanis Karinszem. Premier Polski wezwał Niemcy do oprzytomnienia w sprawie Nord Stream 2. Jak zaznaczył, gazociąg jest narzędziem szantażu Moskwy. Szef rządu wskazał, że „głos Łotwy i Polski jest jednoznaczny – Nord Stream 2 nie powinien być narzędziem szantażu w arsenale Rosji”. Zaznaczył, że „system ETS musi ulec zmianie, a UE prowadzi w tej kwestii nieodpowiedzialną politykę”.– Mamy do czynienia z krytycznym momentem w historii z punktu widzenia Nord Stream 2. Głos Polski i Łotwy jest jednoznaczny - NS2 nie powinien być wzmocnieniem arsenału szantażu w dyspozycji Kremla. Wzywamy niemieckich partnerów do oprzytomnienia – powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Łotwy.Powiedział też, że nie może być ustępstwa ze strony NATO wobec gróźb i szantażu stosowanego przez Rosję. A stanowisko Polski jest jednoznaczne - nie zgadza się na żadne szantaże, również na szantaż gazowy. Jak dodał, przedstawił też łotewskiemu premierowi polskie stanowisko w kwestii ETS. Według premiera obywatele Polski, a także Łotwy „przecierają dziś oczy ze zdumienia”, widząc wysokość rachunków za energię.

pexels-ingo-joseph-109629
17.01.2022 01:00 Niemcy masowo przyjeżdżają do Polski. Korzystają z obniżonych cen paliwa

Nawet kilka euro oszczędności mogą zaoszczędzić kierowcy z Niemiec. Na przygranicznych stacjach ustawiają się coraz większe kolejki. Dla stacji benzynowych po niemieckiej stronie wzrost turystyki paliwowej może mieć "katastrofalne" skutki.Jak podaje cytowane przez agencję dpa stowarzyszenie stacji paliw z północy i wschodu Niemiec cena benzyny E10 za litr wynosi obecnie około 1,74 euro, podczas gdy w Polsce jest to równowartość 1,22 euro.

pexels-ingo-joseph-109629
06.01.2022 01:00 "Die Welt": Niemcy zmuszają całą Europę do zawarcia paktu z Rosją

Niemiecki rząd krytykuje stanowisko KE ws. uznania energii jądrowej za "zieloną". Sugeruje, że inne państwa UE powinny pójść drogą RFN i przestawić się z energii jądrowej na gaz. To sprawiłoby, że cała Europa znalazłaby się w uzależnieniu od rosyjskich dostaw energii – podał w środę dziennik "Die Welt".Niemcy krytykują ostro wpisanie atomu jako źródła zrównoważonego do tak zwanej taksonomii Unii Europejskiej, która określa jakie inwestycje zasługują na finansowanie banków. To ważne mi.in. dla Polski, która chce stworzyć model finansowania atomu i musi uzyskać zielone światło Komisji. Minister gospodarki i klimatu Robert Habeck odniósł się w sobotę do próby "ekologizacji" energetyki jądrowej z oburzeniem. Natomiast rzecznik rządu Steffen Hebestreit zapowiedział jednoznacznie: – Wyraźnie odrzucamy oceny dotyczące energii atomowej". Jednocześnie jednak z zadowoleniem przyjął propozycje Komisji Europejskiej, by pod pewnymi warunkami zaklasyfikować również gaz jako zrównoważone źródło energii. Jest to "zgodne ze stanowiskiem rządu federalnego – cytuje dziennik "Welt". Jak podkreśla dziennik trudno jest zrozumieć taką ocenę rządu federalnego. – Decyzja Komisji Europejskiej "o promowaniu gazu jako technologii pomostowej wydaje się znacznie bardziej problematyczna, zarówno z punktu widzenia polityki klimatycznej, jak i geopolityki, niż krytykowana przez rząd niemiecki decyzja UE o faworyzowaniu energetyki jądrowej – czytamy w "Welt".

flaga
31.12.2021 01:00 By obejść zakaz w swoim kraju, Niemcy jadą po fajerwerki do Polski

Sprzedaż fajerwerków jest zabroniona w Niemczech drugi rok z rzędu z powodu Covid. Nasi sąsiedzi znaleźli jednak sposób na zaopatrzenie się w sztuczne ognie. Chcąc przeciwstawić się rządowemu zakazowi sprzedaży fajerwerków w kraju przed obchodami Nowego Roku, tłumnie udają się przez granicę do polskich sklepów i fabryk. Podał The Guardian. W jednym z warsztatów fajerwerków w Słubicach, w zachodniej Polsce, w pobliżu granicy z Niemcami, ludzie, którzy podróżowali z całych Niemiec, zgłaszali się w tym tygodniu w kolejce do trzech godzin, wypełniając bagażniki samochodów i furgonetek. Zakaz sprzedaży fajerwerków to jeden z szeregu środków wprowadzanych po świętach Bożego Narodzenia, gdy Niemcy przygotowują się na nową falę koronawirusa wywołaną przez wariant Omicron. W sylwestra prywatne spotkania będą ograniczone do maksymalnie 10 osób, które zostaną zaszczepione lub wyleczone, z wyłączeniem dzieci poniżej 14 roku życia. Kluby i dyskoteki nie mogą być otwierane, a restauracje mogą działać tylko na ściśle określonych warunkach.

flaga
22.12.2021 01:00 Zagraniczne media znów ostro o Polsce

W światowych mediach znów jest głośno o Polsce. Wszystko za sprawą Lex TVN. Sueddeutsche Zeitung ostro skomentowało sytuację, czytamy, że próba przejęcia kontroli nad TVN przypomina sytuację w Rosji. Ewentualne kary nie robią zaś żadnego wrażenia na Jarosławie Kaczyńskim. W komentarzu opublikowanym we wtorkowym (21.12.21) wydaniu niemieckiej gazety czytamy, że jeśli nowe przepisy medialne wejdą w życie, a amerykański koncern Discovery faktycznie będzie musiał sprzedać swoje udziały w TVN, to byłoby to radykalnym posunięciem. Jak komentuje warszawski korespondent „Sueddeutsche Zeitung” Florian Hassel, można to porównać z sytuacją w Rosji, gdzie przejęto i uciszono niezależną niegdyś telewizję NTW.Korespondent gazety ocenia, że PiS jest osłabiony i obecnie przegrałby wybory. „Ale do dnia wyborów pozostały jeszcze dwa lata. Do tego czasu Kaczyński będzie używał wszystkich środków, aby utrzymać się przy władzy. Centralnym elementem jest próba podporządkowania sobie TVN24 tak jak publicznej TVP, przerobionej w 2016 roku rosyjskim przykładem na stację propagandową”.

pexels-ingo-joseph-109629
18.12.2021 01:00 Zagraniczne media znów ostro o Polsce. Szefowa KE odpowiada na zarzuty Morawieckiego

Jak podaje dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ), szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen broni europejskiego handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych przed zarzutami strony polskiej. Jej zdaniem nie ma "żadnych oczywistych i wiarygodnych dowodów na nieuczciwe spekulacje".– Rosnące ceny gazu i prądu dają się wielu mieszkańcom Europy we znaki – pisze von der Leyen w artykule opublikowanym w sobotę (18.12) w niemieckim dzienniku „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Zapewnia, że Komisja traktuje te obawy bardzo poważnie.Szefowa KE wyjaśnia, że celem Zielonego Ładu jest nie tylko powstrzymanie procesu ocieplania Ziemi, lecz także zmniejszenie zależności od kopalnych źródeł energii, które są obecnie odpowiedzialne za wzrost cen.

pexels-ingo-joseph-109629
14.12.2021 01:00 Niemcy uratowali Polaka przed więzieniem. Zdobyli się na niecodzienny gest

Niemiecka policja opisała dość niecodzienną historię, której bohaterem był 40-letni Polak, który był o krok przed więzieniem. Współpasażerowie zapłacili za niego grzywnę tym samym, ratując go przed odsiadką. Jak podał portal polskiobserwator.de 12 grudnia br. około godziny 22.30 w Sehlen w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie zatrzymano do rutynowej kontroli polskiego busa. Jak poinformował Inspektorat Policji Federalnej w Stralsund po sprawdzeniu tożsamości, pasażerów funkcjonariusze odkryli, że jeden z nich poszukiwany jest przez niemieckie wymiar sprawiedliwości za niezapłaconą grzywnę.Polak nie zapłacił grzywny w wysokości 470,50 euro za współudział w kradzieży. Ponieważ mężczyzna nie zapłacił kary w wyznaczonym terminie sąd, wydał nakaz jego aresztowania. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do aresztu, skąd miał zostać przewieziony do zakładu karnego. Dzięki wstawiennictwu swoich współpasażerów Polak odzyskał wolność już po kilku godzinach.

german-gb76bb37ea 1920
10.12.2021 01:00 W Niemczech z półek znika Nutella i Pepsi. Nie klienci je wykupują, problem jest bardziej złożony

Niemiecki lider sprzedaży detalicznej sieć Edeka wycofuje z asortymentu towary należące do koncernu PepsiCo. Wszystko przez niezbyt udane negocjacje. Problem może szybko przenieść się także do Polski. Niemiecka Edeka zdecydowała się na usunięcie ze sprzedaży niemal wszystkich towarów, które zostały wyprodukowane przez PepsiCo., pisze dzisiaj dlahandlu.pl. Wszystko za sprawą sporu, który wywiązał się pomiędzy europejskim sojuszem potężnych sieci handlowych a amerykańskim gigantem produkującym słodkie napoje i przekąski, w tym Pepsi Colę i Nutellę.

niemcy-pixabay-betexion
10.12.2021 01:00 Polski rząd w mocnych słowach do nowego niemieckiego rządu. Poszło o Nord Stream 2

W Niemczech urzędowanie rozpoczął nowy rząd, a szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock spotkała się w Warszawie ze swoim polskim odpowiednikiem Zbigniewem Rau. Polski minister dał jasno do zrozumienia czego oczekuje od Berlina w kwestii polityki wobec gazociągu Nord Stream 2. Tematem przewodnim spotkania polityków był gazociąg Nord Stream 2, który przez Zbigniewa Rau został nazwany fatalnym projektem. Nie zabrakło także wątku Ukrainy i domniemanego rosyjskiego ataku.

pexels-ingo-joseph-109629
08.12.2021 01:00 Nord Stream 2 nie będzie zarabiał, jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę. Jasne stanowisko Berlina

Przedstawiciele administracji prezydenta Joe Bidena przekazali kongresmenom, że nowe władze Niemiec zapewniły, iż zatrzymają gazociąg Nord Stream 2 w razie rosyjskiej inwazji na Ukrainę przekazało PAP źródło z kongresu. – Administracja jasno powiedziała kongresmenom, że doszli do porozumienia z Niemcami. Jeśli Rosja zaatakuje, to będzie koniec Nord Stream 2 – taką informację przekazało źródło w Kongresie.Rozmówca PAP zaznaczył, że był to jeden z czynników, który doprowadził do usunięcia z kompromisowego projektu budżetu obronnego (NDAA) nowych sankcji na gazociąg. Innym były wewnętrzne spory między politykami obu partii. – Nie mogliśmy dojść do porozumienia, czy włączyć poprawkę Rischa czy Menendeza, więc ostatecznie zrezygnowano z obu – dodał.

DSC3059 (1)
06.12.2021 01:00 Niemcy zakwalifikowali Polaków do grupy wysokiego ryzyka. Będą restrykcje dla podróżujących

Z powodu wzrostu liczby zakażonych koronawirusem, Niemcy zdecydowały się w niedzielę (05.12.21) uznać Polskę i Szwajcarię za kraje wysokiego ryzyka.

pexels-ingo-joseph-109629
03.12.2021 01:00 W styczniu końcowe wnioski, co do strat, jakie Polska poniosła w czasie II wojny światowej

Z tego co wiem w styczniu, będziemy mieli końcowe wnioski co do strat, jakie Polska poniosła w wyniku niemieckiej agresji i zbrodni, które zostały dokonane w czasie II wojny światowej – poinformował w piątek (03.12) poseł PiS Marek Ast. Podczas rozmowy Ast podkreślił, że "o tym należy mówić, przedstawić ten rachunek krzywd, które spowodowały, że Polska w stosunku do innych państw europejskich była tak dalece zapóźniona". Dodał, że "nawet obecnie, pomimo dobrych wskaźników ekonomicznych w Polsce, dystans między np. Polską a Niemcami jest duży. "Wobec powyższego ta kwestia musi być w agendzie rozmów polsko-niemieckich" – mowił poseł PiS. Wspomniano również, że Niemcy uważają temat reparacji za zamknięty, zdaniem posła nie mają racji.– Eksperci wyraźnie podkreślają, że Polska odzyskała suwerenność po 1989 r. i ja nie przypominam sobie, żebyśmy po 1989 r., w jakiekolwiek sposób, jakąkolwiek umową międzynarodową, dwustronną z Niemcami, zrezygnowali z roszczeń wobec Niemiec z tytułu poniesionych strat – podkreślił Ast.Poseł zapowiedział, że również kwestie strat poniesionych w wyniku agresji sowieckiej na Polskę zostaną oszacowane.Warto przypomnieć, że 26 listopada Premier Mateusz Morawiecki poinformował w wywiadzie dla agencji dpa, że podpisał dokument ustanawiający Instytut Strat Wojennych. Ma on zinstytucjonalizować wysiłki na rzecz badania wszystkich szkód wojennych, a także zająć się dalszym postępowaniem w sprawie roszczeń odszkodowawczych.

german-gb76bb37ea 1920
28.11.2021 01:00 Niemcy stracili cierpliwość, wzięli Polskę w obronę przed Unią. Zarzucają Brukseli hipokryzję

"Suedeutsche Zeitung" opublikowało artykuł, w którym autor Josef Kelnberger zarzuca UE hipokryzję. Publikacja jest odpowiedzią na krytykę przez Brukselę sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. UE zarzuca bowiem Polsce złe traktowanie uchodźców. Autor przyznaje, że jest wiele powodów, aby polski rząd krytykować. Jednak na pewno nie powinno się tego robić w odniesieniu do sytuacji na granicy. Za trudną sytuację humanitarną, z którą mamy do czynienia na granicy odpowiada dyktator Łukaszenka, czytamy w "Suedeutsche Zeitung".

EN 01503323 0970
27.11.2021 01:00 Premier Morawiecki krytykuje kanclerz Merkel za jej rozmowy z Łukaszenką

Premier Mateusz Morawiecki skrytykował kanclerz Niemiec Angelę Merkel za jej ostatnie dwie rozmowy przez telefon z białoruskim przywódcą Alaksandrem Łukaszenką - podała w sobotę agencja dpa. Premier w rozmowie z dpa wyraził zadowolenie z zaangażowania Unii Europejskiej w poszukiwanie dyplomatycznego rozwiązania kryzysu uchodźczego na granicy z Białorusią. – Ale kiedy kanclerz Merkel zadzwoniła do Łukaszenki, przyczyniła się do legitymizacji jego reżimu, podczas gdy walka o wolną Białoruś trwa już od 15 miesięcy – powiedział szef polskiego rządu.Poinformowano, że Merkel dwukrotnie telefonowała do Łukaszenki, za co zalała ją fala krytyki w kraju i za granicą. Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert uzasadnił ten kontakt katastrofalną sytuacją humanitarną tysięcy ludzi na granicy. Zaznaczył również, że procedura ta została była ustalona z Komisją Europejską i wiedzieli o niej partnerzy w regionie.

pilne swiat (1) (1)
25.11.2021 01:00 Niemcy odebrały poważne ostrzeżenie od Chin. Pekin grozi palcem nowemu rządowi

Chiny ostrzegły formujący się w Niemczech rząd koalicyjny pod wodzą Olafa Scholza, aby nie ingerował w wewnętrzne sprawy Chin. Jest to konsekwencją wyjątkowo mocnego tonu, jakim w umowie koalicyjnej przyszły kanclerz wypowiada się na temat polityki Pekinu. Szef chińskiego MSZ Zhao Lijian przypomniał, że współpraca z poprzednimi niemieckimi rządami była oparta na wzajemnym poszanowaniu relacji dwustronnych. Politykowi chodziło o brak ingerencji Berlina w wewnętrzne sprawy Pekinu. Dalej Lijian doprecyzował, że sprawy związane z Tajwanem, Morzem Południowochińskim, Hongkongiem i Sinciangiem, to wewnętrzne sprawy Chin.