BiznesINFO.pl
pixabay, karlherl

pixabay, karlherl

Niemcy zmienili zasady wjazdu do kraju. Bardzo ważna aktualizacja w sprawie Polski

9 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Niemcy uznały Polskę za obszar podwyższonego ryzyka, a nie tak, jak było to dotychczas, obszar szczególnie wysokiego ryzyka. Przepisy wchodzą w życie już 9 maja, a to oznacza zmiany w przekraczaniu polsko-niemieckiej granicy od niedzieli.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są nowe zasady dla przyjeżdżających z Polski do Niemiec

  • Jakie są wyjątki dla ozdrowieńców i szczepień

  • Gdzie jest haczyk regulacji prawnej przygotowanej przez niemiecki parlament

Niemcy zmieniają zasady wjazdu dla Polaków

Trzecia fala pandemii koronawirusa w Polsce zaczyna powoli dobiegać końca, a rząd luzuje obostrzenia, z którymi borykamy się od października. Sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju odbija się na zasadach przygotowywanych dla Polaków w innych krajach.

W piątek Instytut Roberta Kocha poinformował o zmianie zasad dla Polaków przyjeżdżających do Niemiec. Zmiana klasyfikacji naszego kraju oznacza ułatwienia warunków podróżowania z Polski do Niemiec. Co dokładnie ulegnie zmianie?

Deutsche Welle informuje, że najważniejsza zmiana dotyczy testu na koronawirusa. Dotychczas Polacy musieli mieć przy sobie negatywny wynik testu zrobiony nie później niż 48 godzin przed wjazdem. Od dzisiaj taki test nie będzie potrzebny i będzie można go wykonać po przekroczeniu granicy.

Niemcy wciąż nakazują odbycie dziesięciodniowej kwarantanny przyjeżdżającym Polakom. Z jej obowiązku zwolnieni są ci, którzy przejeżdżają przez Niemcy tranzytem, odwiedzają rodzinę, czy są przedstawicielami określonych zawodów lub pracownikami transgranicznymi.

Do Niemiec na nowych warunkach

Niemieckie władze przewidziały także nowe warunki dla ozdrowieńców oraz zaszczepionych. Takie osoby mogą liczyć na zwolnienie z kwarantanny, ale to nie wszystko. Mają prawo do opuszczania mieszkania w trakcie trwania godziny policyjnej i nie są wliczane do limitów społecznych.

Zaszczepieni i ozdrowieńcy będą mieli prawo do skorzystania z niektórych usług, np.: wizyty w zakładzie fryzjerskim. Jednakże ustawodawca przewidział w przepisach pewien haczyk, o którym wszyscy musimy pamiętać.

TVN24 wyjaśnia, że dla określenia zasad wjazdu do Niemiec brane jest pod uwagę, w jakim obszarze przebywało się przez dziesięć dni przed wyjazdem. W praktyce oznacza to, że jeśli ktoś 8 maja przebywał w Polsce, a dla tej nowe zasady obowiązują od 9 maja, to starymi regułami będzie objęty do 18 maja.

Business Insider informuje, że w piątek w Niemczech odnotowano ponad 18 tys. zachorowań na COVID-19 oraz kilkaset zgonów. Wśród krajów zakwalifikowanych jako obszar ryzyka znajdują się m.in.: Węgry i Czarnogóra.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmy? Napisz do nas na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Joe Biden

Polska i świat

CNN: Joe Biden 46. prezydentem USA. Zwycięstwo w Pensylwanii pomogło mu zdobyć wymagane 270 głosów elekcyjnych

Czytaj więcej >
Poczta Polska dostarczy pulsoksymetry

Polska i świat

Poczta Polska zobowiązana do przekazywania istotnych przesyłek Polakom. Czekaj na paczkę

Czytaj więcej >
Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 30.04.2020. Pobieranie i badanie wymazow pod katem SARS-CoV-2 w Pracowni Immunologii w szpitalu MON przy ul. Szaserow.

Polska i świat

Koronawirus nie jest już jedynym zmartwieniem. Coraz bliżej Polski kolejne wyzwanie epidemiczne, idzie z zachodu

Czytaj więcej >
Pilne Biznesinfo COVID-19

Polska i świat

Brytyjscy naukowcy odkryli ważną zależność. Jeden typ chorób zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19

Czytaj więcej >
NFZ ma pełne ręce roboty

Polska i świat

Szef NFZ w ważnym piśmie zdradza, w jakiej sytuacji jest polska służba zdrowia. Sprawa jest jeszcze bardziej poważna

Czytaj więcej >
Szczyt zachorowań ustalony przez polskich naukowców

Polska i świat

Naukowcy ustalili termin szczytu zakażeń COVID-19 w Polsce. Jest już bardzo bliski

Czytaj więcej >