Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Niemiecka prasa: Grupa Wyszehradzka ważniejsza dla Berlina niż Chiny czy Rosja
Maria Glinka
Maria Glinka 28.03.2021 01:00

Niemiecka prasa: Grupa Wyszehradzka ważniejsza dla Berlina niż Chiny czy Rosja

Grupa Wyszehradzka coraz mocniejszym graczem handlowym
Flickr/Caribb, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak kształtuje się wymiana handlowa na linii Niemcy-Grupa Wyszehradzka

  • Jakie mogą być przyczyny ożywienia gospodarczego między tymi krajami

  • Co na temat poszczególnych państw V4 pisze w „Tagesspiegel”

Grupa Wyszehradzka coraz mocniejsza. Przegoniła już Chiny i Rosję

Grupa Wyszehradzka, czyli Polska, Słowacja, Czechy i Węgry, to w dobie pandemii kluczowy partner Niemiec. O wyjątkowym znaczeniu ugrupowania pisze w sobotnim wydaniu dziennik „Tagesspiegel”. Autor artykułu Christoph von Marschall przytacza szczegółowe dane, które potwierdzają, jak ważna dla niemieckiej gospodarki jest Grupa Wyszehradzka.

Z oficjalnych statystyk wynika, że wymiana handlowa na linii Niemcy-Grupa Wyszehradzka wynosiła w ubiegłym roku 286 mld zł, co odpowiada za 12,8 proc. całego niemieckiego handlu. Dla porównania wymiana handlowa Niemiec i Chin osiągnęła wartość 212 mld zł, czyli 9,8 proc. Oznacza to, że Grupa Wyszehradzka ma większy udział w handlu międzynarodowym Niemiec niż Chiny, pretendujące do tytułu lidera świata gospodarczego.

Z czego to wynika? Zdaniem ekspertów Niemcy zintensyfikowały handel z Grupą Wyszehradzką z uwagi przede wszystkim na bliskość geograficzną. Nie bez znaczenia jest także powiązanie łańcuchów dostaw na rynku wewnętrznym Unii Europejskiej. Eksperci zza naszej zachodniej granicy zgodnie twierdzą, że Grupa Wyszehradzka przyczynia się w dużo większym stopniu do stabilizowania niemieckiej gospodarki w dobie pandemii. To wszystko sprawiło, że nawet dużo większa chińska gospodarka nie była w stanie wyprzedzić w wymianie handlowej państw z Europy Środkowo-Wschodniej.

Obiecująca przyszłość polsko-niemiecka

„Tagesspiegel” zwraca także uwagę, jak ogromne znaczenie mają poszczególne państwa Grupy Wyszehradzkiej. Forsal donosi, że Niemcy chwalą sukces gospodarczy, jaki Polska odniosła po obaleniu komunizmu i wstąpieniu do Unii Europejskiej. Zwracają uwagę także na wzrost polskiej gospodarki od 30 lat, który zahamował dopiero koronawirus.

Coraz mocniejsza pozycja Polski sprawiła, że nasz kraj znalazł się na piątym miejscu w rankingu partnerów handlowych Niemiec. Wyprzedzają nas Chiny, Holandia, USA i Francja. Za nami znalazły się takie kraje jak Rosja, Włochy czy Wielka Brytania. - Polska to stabilizator niemieckiej gospodarki podczas kryzysu wywołanego pandemią - mówił Lars Gutheil, dyrektor Niemieckiej Izby Handlu Zagranicznego w Warszawie.

Jakie są perspektywy na przyszłość? „Tagesspiegel” zwraca uwagę, że „przemysł w Polsce przeżywa boom”, co jest ogromną zachętą dla niemieckich inwestorów. Rozwijające się sektory cyfryzacji, energii, mobilności elektrycznej czy ochrony zdrowia to obszary, w których niemieccy przedsiębiorcy powinni lokować swoje inwestycje. Zdaniem dziennika wyjątkowo korzystna może okazać się współpraca Polski i Niemiec w obszarze fotowoltaiki, morskich elektrowni wiatrowych i modernizacji budynków mieszkalnych, określanych na łamach „Tagesspiegel” jako „polski Zielony Ład”.

Czechy, Słowacja i Węgry również pną się w górę

Niemcy dostrzegają także znaczenie pozostałych krajów Grupy Wyszehradzkiej - Czech, Słowacji i Węgier. Pod względem siły nabywczej na jednego obywatela Czechy przegoniły już Hiszpanię. To wynik wręcz zaskakujący.

Czechy o niewielkiej, bo zaledwie 10-milionowej populacji to obecnie 10. partner handlowy Niemiec i główny dostawca części dla sektora motoryzacyjnego, który jest kluczowy z punktu widzenia naszych zachodnich sąsiadów. Jednak „Tagesspiegel” ocenia kondycję czeskiej gospodarki gorzej niż polskiej w dobie koronakryzysu.

Na to, jak duży sukces w Niemczech odniosła Grupa Wyszehradzka, wpływ ma także wzmożony handel ze Słowacją i Węgrami. Kraje te prześcignęły w rankingu wymiany handlowej dużo większe gospodarki m.in. Rosję czy Indie.

Grupa Wyszehradzka to ugrupowanie zrzeszające Polskę, Czechy, Słowację i Węgry, uformowane w 1991 r. Na początku składało się z trzech państw (Trójkąt Wyszehradzki), ale po rozpadzie Czechosłowacji uległo rozszerzeniu i przyjęło skrót V4. Na początku Grupa Wyszehradzka miała przede wszystkim pogłębiać szanse tych państw na przystąpienie do UE i NATO. Na przestrzeni lat wspólny kierunek działania tych państw uległ zmianom. Do lektury na temat 20 lat Grupy Wyszehradzkiej, o których redakcja Biznes Info rozmawiała z ekspertami, zapraszamy tutaj.