Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Niemcy na starość coraz częściej wybierają Polskę. Chodzi o pieniądze
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 01.06.2021 02:00

Niemcy na starość coraz częściej wybierają Polskę. Chodzi o pieniądze

Wikimedia, Grzegorz W. Tężycki, CC BY-SA 4.0
Wikimedia, Grzegorz W. Tężycki, CC BY-SA 4.0

Niemcy starość spędzają w Polsce, ponieważ tutejsze domy opieki są tańsze. Z danych wynika, że domów spokojnej starości w Polsce otwieranych jest coraz więcej i są one coraz częściej ukierunkowane na niemieckich emerytów. Cena pobytu to nawet 10 tys. zł za miesiąc.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego Niemcy chcą starość spędzić w Polsce

  • Jakie są ceny w domach seniora w Polsce

Niemcy na jesień życia w Polsce

W malowniczych regionach i małych miejscowościach coraz częściej powstają domy opieki dla seniorów. Portal money.pl informuje, że najczęściej powstają one po zachodniej stronie Polski, ponieważ mieszka tam większość emerytów z Niemiec.

W domach seniora w Polsce mieszkają tysiące niemieckich emerytów. W domu "Rezydencja" w Zabełkowie mieszka 70 kuracjuszy z Niemiec. Z kolei dom seniora o niemieckiej nazwie "Wundervoller Morgen" w Zebrzydowicach będzie miał 100 miejsc, a to jeszcze nie koniec.

Deutsche Welle informuje o domu seniora "Erania" funkcjonujący od 2015 r. w Malechowie. W tym miejscu ponad 50 kuracjuszy pochodzi z Niemiec. Najstarszą pensjonariuszką jest 94-letnia Ursula Mueller z Niemiec. Kobietę urzekła odległość od Morza Bałtyckiego oraz wyższy niż w Niemczech poziom opieki.

Jednakże w tym przypadku istotny jest również aspekt finansowy. W Niemczech za opiekę w domu spokojnej starości miesięcznie trzeba zapłacić ok. 4 tys. euro, natomiast w Polsce ok. 1,6 euro, do nawet 2,2 tys. euro. Pensjonariusze w cenie otrzymują całodobową opiekę, wyżywienie, sprzątanie, czy wizyty lekarskie.

Niemcy w polskich domach opieki

Domy opieki zazwyczaj kierują swoją ofertę do niemieckich kuracjuszy. Świadczy o tym fakt, że część z nich nie ma nawet strony internetowej w języku polskim, a warunkiem pracy w tym miejscu jest znajomość języka niemieckiego.

Przedstawiciele placówek przyznają, że zapraszają Polaków, ale warunki dostosowują pod klienta z Niemiec. Jednocześnie powstaje pytanie: czy polskiego emeryta otrzymujące średnio 2,5 tys. brutto świadczenia miesięcznie stać na niemieckie luksusy?

Niestety, ale w Polsce wciąż ogromna ilość seniorów zagrożona jest ubóstwem. Dane pokazują, że w tym aspekcie przodujemy przed innymi krajami Unii Europejskiej. Do tego należy doliczyć niskie świadczenia emerytalne oraz niedostatek.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: Niemcy Polska