BiznesINFO.pl
Wikimedia, Grzegorz W. Tężycki, CC BY-SA 4.0

Wikimedia, Grzegorz W. Tężycki, CC BY-SA 4.0

Niemcy na starość coraz częściej wybierają Polskę. Chodzi o pieniądze

1 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Niemcy starość spędzają w Polsce, ponieważ tutejsze domy opieki są tańsze. Z danych wynika, że domów spokojnej starości w Polsce otwieranych jest coraz więcej i są one coraz częściej ukierunkowane na niemieckich emerytów. Cena pobytu to nawet 10 tys. zł za miesiąc.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego Niemcy chcą starość spędzić w Polsce

  • Jakie są ceny w domach seniora w Polsce

Niemcy na jesień życia w Polsce

W malowniczych regionach i małych miejscowościach coraz częściej powstają domy opieki dla seniorów. Portal money.pl informuje, że najczęściej powstają one po zachodniej stronie Polski, ponieważ mieszka tam większość emerytów z Niemiec.

W domach seniora w Polsce mieszkają tysiące niemieckich emerytów. W domu "Rezydencja" w Zabełkowie mieszka 70 kuracjuszy z Niemiec. Z kolei dom seniora o niemieckiej nazwie "Wundervoller Morgen" w Zebrzydowicach będzie miał 100 miejsc, a to jeszcze nie koniec.

Deutsche Welle informuje o domu seniora "Erania" funkcjonujący od 2015 r. w Malechowie. W tym miejscu ponad 50 kuracjuszy pochodzi z Niemiec. Najstarszą pensjonariuszką jest 94-letnia Ursula Mueller z Niemiec. Kobietę urzekła odległość od Morza Bałtyckiego oraz wyższy niż w Niemczech poziom opieki.

Jednakże w tym przypadku istotny jest również aspekt finansowy. W Niemczech za opiekę w domu spokojnej starości miesięcznie trzeba zapłacić ok. 4 tys. euro, natomiast w Polsce ok. 1,6 euro, do nawet 2,2 tys. euro. Pensjonariusze w cenie otrzymują całodobową opiekę, wyżywienie, sprzątanie, czy wizyty lekarskie.

Niemcy w polskich domach opieki

Domy opieki zazwyczaj kierują swoją ofertę do niemieckich kuracjuszy. Świadczy o tym fakt, że część z nich nie ma nawet strony internetowej w języku polskim, a warunkiem pracy w tym miejscu jest znajomość języka niemieckiego.

Przedstawiciele placówek przyznają, że zapraszają Polaków, ale warunki dostosowują pod klienta z Niemiec. Jednocześnie powstaje pytanie: czy polskiego emeryta otrzymujące średnio 2,5 tys. brutto świadczenia miesięcznie stać na niemieckie luksusy?

Niestety, ale w Polsce wciąż ogromna ilość seniorów zagrożona jest ubóstwem. Dane pokazują, że w tym aspekcie przodujemy przed innymi krajami Unii Europejskiej. Do tego należy doliczyć niskie świadczenia emerytalne oraz niedostatek.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >