BiznesINFO.pl
Flickr/Quinn Dombrowski, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Flickr/Quinn Dombrowski, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Niemieckie miasto wypłaci pieniądze za przeprowadzkę. Chcą ściągnąć także Polaków

21 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Niemcy starają się przyciągnąć nowych mieszkańców do portowego miasta Griefswald. W zamian za przeprowadzkę proponują specjalne świadczenia. Oferta jest skierowana nie tylko do Niemców, lecz także do Polaków.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jaki sposób Niemcy zachęcają do przeprowadzki

  • Co zrobić, aby zgłosić się po świadczenie

  • Jak dużo obcokrajowców mieszka w powiecie

Niemcy rozdają pieniądze i zniżki w zamian za przeprowadzkę

Niemcy starają się ożywić miasto Griefswald (Meklemburgia-Pomorze Przednie), a nic nie zachęca bardziej niż dodatkowe pieniądze. Na nowych mieszkańców, którzy rozpoczną naukę na lokalnej uczelni lub postawią na kształcenie zawodowe czeka 100 euro.

Niemcy chcą także wesprzeć osoby, które zameldują się w mieście portowym, ale nie są studentami. Dla nich przygotowali specjalną kartą zniżkową. Vouchery uprawniają do zakupu kawy i posiłków. Co więcej, kartę można spieniężyć także na zajęcia sportowe.

Skoro nie Niemcy to może Polacy?

Portal gazeta.pl donosi, że Griefswald mierzy się z trudną sytuacją demograficzną od zjednoczenia Niemiec (1990 r.). Z roku na rok region coraz bardziej się wyludnia. Mimo że w Griefswald mieści się uniwersytet i kilka ważnych instytucji naukowo-badawczych to młodzi Niemcy opuszczają rodzinne strony w poszukiwaniu lepszych perspektyw.

Dlatego też włodarze Griefswald postanowili zawalczyć o stałych mieszkańców. Oferta może być zachęcająca dla osób z Berlina, który jest oddalony od portowego miasta zaledwie o 200 km. Tym bardziej, że młodzi ludzie ze stolicy często wybierają się na studia do Griefswaldu, ale się nie meldują.

Jednak Niemcy nie liczą tylko na młodych Berlińczyków. Zarządcy miasta mają nadzieję, że nowy system dodatków przekona do przeprowadzki także Polaków. Griefswald jest bowiem oddalone zaledwie o 100 km od polskiej granicy.

Według oficjalnych szacunków w całym powiecie zamieszkuje ponad 6,1 tys. obcokrajowców. Największa część z nich to właśnie Polacy.

Co zrobić, aby otrzymać dodatki?

Wszyscy zachęceni ofertą portowego miasteczka muszą dopełnić formalności. Osoby, które rozpoczynają studia lub naukę zawodu muszą zarejestrować w mieście główne miejsce pobytu. Dopiero na tej podstawie Referat Spraw Obywatelskich może przyznać dodatek pieniężny.

Niemcy, Polacy i wszyscy inni, którzy są zainteresowani propozycją Griefswald, powinni wypełnić stosowny formularz. Można go znaleźć na stronie internetowej miasta.

Następnie należy przesłać zgłoszenie wraz z kopią dowodu osobistego lub paszportu. Niezbędne jest także przesłanie kopii legitymacji studenckiej lub zaświadczenia o rozpoczęciu kształcenia zawodowego.

Jednak Niemcy nie będą przyznawać 100 euro bezwarunkowo. Niezbędne jest pozostanie w Griefswald do końca roku, w którym złożono wniosek o świadczenie.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >