Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Niemcy skreślają Polskę. Będzie można wjechać bez testu i kwarantanny
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 09:20

Niemcy skreślają Polskę. Będzie można wjechać bez testu i kwarantanny

Flickr/jev55, https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/
Flickr/jev55, https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

Niemcy zmieniają zasady na granicach i wykreślają Polskę z listy obszarów ryzyka epidemicznego. Już niebawem Polacy będą mogli bez przeszkód wjeżdżać na terytorium sąsiadów. Znika obowiązek kwarantanny i okazywania testu na obecność koronawirusa.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od kiedy Niemcy zmieniają zasady

  • Kto do tej pory był na uprzywilejowanej pozycji przy wjeździe na teren Niemiec

  • Jakie są zasady w Polsce

Niemcy łagodzą restrykcje na granicach. Skorzystają Polacy

Niemcy regularnie aktualizują zasady przekraczania granic. Wygasanie trzeciej fali pandemii pozwoliło na dalsze poluzowania względem przyjezdnych z innych krajów.

Reporter Polsat News Tomasz S. Lejman ustalił, że Polska przestanie być traktowana jako kraj ryzyka związany z COVID-19. Na złagodzenie zasad mogą liczyć także Węgrzy i Bułgarzy.

Co się zmieni? „To koniec problemów z testami i kwarantanną”, czytamy we wpisie dziennikarza na Twitterze. Niemcy wdrażają nowe reguły gry od niedzieli 30 maja.

Wszyscy na identycznych zasadach

Dotychczas na uprzywilejowanej pozycji byli tylko niektórzy obywatele. Niemcy zwalniali z kwarantanny osoby, które przebywają na terenie kraju mniej niż 24 godziny w ramach tzw. małego ruchu granicznego.

Obywatele nie podlegali także obowiązkowej rejestracji i nie musieli okazywać testów na obecność koronawirusa na granicy. Służby nie brały pod uwagę, czy byli ozdrowieńcami lub otrzymali dwie dawki szczepionki.

Identyczne zasady dotyczyły osób, które z powodów zawodowych lub edukacyjnych regularnie przekraczają granicę Polska-Niemcy. Interia donosi, że z dodatkowych restrykcji zwolniono także wszystkich, którzy podróżują do Niemiec, aby odwiedzić najbliższą rodzinę. Osoby jadące tranzytem przez Niemcy i pracownicy transportu również mogli bez przeszkód wkraczać na terytorium kraju.

Niemcy nadal na cenzurowanym

Z kolei Niemcy, którzy będą chcieli wjechać na terytorium Polski muszą przygotować się na dodatkowe ograniczenia. Mimo że sąsiedzi zmienili zasady to w naszym kraju nadal muszą przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Spod tych obostrzeń wyjęci są ozdrowieńcy i w pełni zaszczepieni Niemcy. Z obowiązku okazywania wyniku badania zwolnieni są także pracownicy transgraniczni. Zasady obowiązują na razie do 5 czerwca 2021 r.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]