BiznesINFO.pl
Flickr/Senat RP, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/

Flickr/Senat RP, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/

Niemcy: Przyjaźń z Polską wpisana do konstytucji. Dotąd mowa tylko o współpracy

8 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Niemcy chcą jeszcze bardziej podkreślić znaczenie relacji z Polską. W tym celu władze Brandenburgii zamierzają wzbogacić konstytucję o zapis dotyczący przyjaźni z Polską. Do lokalnego parlamentu wpłynęły już projekty w tej sprawie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto opowiada się za zmianą konstytucji Brandenburgii

  • Dlaczego Niemcy chcą podkreślić przyjaźń z Polską

  • Jakie są inne zapisy proponowanego dokumentu

Niemcy wpiszą przyjaźń z Polską do konstytucji jednego z landów

Niemcy przymierzają się do poważnych zmian w prawie. Land graniczący z Polską - Brandenburgia, planuje wzbogacić swoją konstytucję o kilka nowych zapisów.

Zgodnie z planem do ustawy zasadniczej tego regionu ma zostać wpisana przyjaźń z Polską. To dość przełomowy krok, ponieważ do tej pory Niemcy wskazywali wyłącznie na współpracę z sąsiadem.

Do lokalnego parlamentu (landtagu) w Poczdamie wpłynęły dwa projekty w tej sprawie. Autorami pierwszego z nich są kluby parlamentarne SPD, CDU, Zielonych i Lewicy. Portal gazeta.pl donosi, że za drugi dokument odpowiadają deputowani klubu BVB/Freie Waehler.

Zrzeszeni w różnych ugrupowaniach Niemcy są zgodni co do tego, że pogłębienie przyjaźni z Polską należy uznać za konstytucyjny cel. Druga propozycja autorstwa BVB/Freie Waehler dodatkowo podkreśla europejski kontekst relacji nie tylko na linii Niemcy-Polska, lecz także Brandenburgia-Polska.

Przewodniczący klubu wskazywał, że konieczne było złożenie własnego projektu zmian w tej sprawie ze względu na zastój w działaniach innych sił landtangu. Mimo tego nie wyklucza współpracy podczas prac nad oboma projektami.

Niemcy o antysemityzmie

Pogłębienie relacji z Polską to nie jedyna zmiana, którą proponują Niemcy. Zwolennicy zmian w konstytucji Brandenburgii domagają się także rozszerzenia regulacji o klauzulę w sprawie walki z antysemityzmem. - Życie żydowskie znajdzie się tym samym pod ochroną konstytucji landu Brandenburgia - zadeklarował Steven Bretz z CDU.

Do podjęcia tego tematu skłoniły polityków ostatnie wydarzenia na Bliskim Wschodzie. Przewodniczący klubu SPD Erik Stohn zaznaczył, że w Brandenburgii obyło się wiele antyizraelskich demonstracji, a uczestnikom zdarzało się przekraczać granicę antysemityzmu.

Konstytucja Brandenburgii obowiązuje od 21 sierpnia 1992 r. W art. 2 tej regulacji Niemcy zapisali, że Brandenburgia to demokratyczny land, który dąży do „współpracy z innymi narodami, a w szczególności z polskimi sąsiadami".

To nie jedyna taki dokument. W związku z tym, że Niemcy są krajem federalnym podzielonym na 16 landów to każdy region ma swoją własną konstytucję. Nadrzędnym dokumentem, którego muszą przestrzegać Niemcy bez względu na miejsce zamieszkania, jest z kolei Ustawa Zasadnicza RFN z 1949 r.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania

Rząd właśnie zakomunikował. Wiemy, ile wyniesie waloryzacja rent i emerytur

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

lato

Polska i świat

Trendy w technologii – nowości nadchodzącego sezonu

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i świat

Konsekwencje pomysłu Dudy mogą być opłakane. Na emeryturze będziesz głodował

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska i świat

Ceny gazu szybują do góry. Najgorzej odczują to przedsiębiorcy

Czytaj więcej >
Biznesinfo

Polska i świat

Rząd nadal majstruje przy fotowoltaice. Chce jednak zachować opusty, ale pod pewnym warunkiem

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Składki ZUS pójdą do góry. Za wyższe pensje minimalne zapłacą młode firmy

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Ruda Śląska: Sprzedaż alkoholu w nocy zakazana w kolejnym mieście. Od wczoraj procentów nie kupisz

Czytaj więcej >