BiznesINFO.pl
Niemcy i Czechy wprowadzają ograniczenia na granicach

wikimedia.org/Andrzej Harassek

Niemcy uszczelniają przejścia z Polską. Na granicy możesz mieć problem

21 Marca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

W związku z rosnącą liczba zakażeń, Niemcy i Czechy dołączyły Polskę do krajów wysokiego ryzyka epidemicznego, co wiązać się będzie z ograniczeniami w przekraczaniu granicy. Sprawdźcie, jakie warunki trzeba spełnić, by dostać się na teren naszych sąsiadów

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od dziś Niemcy i Czechy wprowadzają ograniczenia na granicach dla Polaków

  • Co trzeba będzie zrobić, by przekroczyć granicę

  • Ile w ciągu roku odnotowano zachorowań u naszych sąsiadów

Niemcy i Czechy uszczelniają granicę

Trudna sytuacja epidemiczna w Polsce (w tym tygodniu po raz pierwszy od listopada odnotowano ponad 27 tys. zakażeń dziennie) nie umyka naszym sąsiadom. Niemcy i Czechy podjęły w związku z tym decyzje, które wiązać się będą z utrudnieniami dla milionów Polaków.

W piątek berliński Instytut Ochrony Zdrowia im. Roberta Kocha (RKI) poinformował, że Polska została zaklasyfikowana jako kraj wysokiego ryzyka pod względem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Poza naszym krajem zakwalifikowano również Cypr i Bułgarię. Wiązać się to będzie z ograniczeniami w przekraczaniu granicy.

Od 21 marca, czyli od dziś jak przypomina Polska Agencja Prasowa, u naszych zachodnich sąsiadów obowiązuje rozporządzenie, zgodnie z którym wjazd z Polski na terytorium Niemiec będzie możliwe po przedstawieniu negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego.

Na wzrost zachorowań w Polsce reagują również nasi południowi sąsiedzi. W piątek czeskie Ministerstwo Zdrowia zaliczyło Polskę – obok Cypru, Danii i Norwegii – do państw o najwyższym stopniu ryzyka epidemicznego, co również będzie się wiązało z trudnościami na granicy m.in. dla obywateli naszego kraju.

Podobnie jak w przypadku niemieckiej granicy, wjazd na teren Czech nie będzie możliwy bez negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Potem 5-dniowa kwarantanna, po której trzeba będzie wykonać kolejny test. Dopiero jego negatywny wynik pozwoli na zakończenie izolacji.

Jak zauważa PAP, test, który wymagany jest przy wjeździe do Czech, nie może być starszy niż 72 godziny.

Obostrzenia u sąsiadów

Gdy już kwarantanna się skończy i będzie można swobodnie przemieszczać się po terenach naszych południowych sąsiadów należy pamiętać o maseczce. Warto tu podkreślić, że w Czechach do 14 dni po przyjeździe należy nosić (poza miejscem zamieszkania) maseczkę o standardzie FFP2 (filtering face piece), jej zaletą, w porównaniu do masek materiałowych czy chirurgicznych, jest stosunkowo dobre przyleganie do twarzy) lub wyższej.

Czeski resort zdrowia, jak podaje PAP, zwracał uwagę, że podróżowanie między państwami może odbywać się jedynie w niezbędnych i udokumentowanych wypadkach losowych. Wyjątki od tej zasady obowiązują pracowników transgranicznych oraz uczniów, czy osoby udające się do placówek medycznych.

Stan wyjątkowy w Czechach

Agencja przypomina, że jeszcze w lutym czeskie władze zakazały podróży m.in. do Brazylii, RPA, Kenii, Mozambiku, Tanzanii, Zambii czy Zimbabwe.

Od początku pandemii w Czechach odnotowano blisko 1,5 mln zakażeń koronawirusem. Liczba zgonów zbliża się natomiast do 25 tys.

Do 28 marca, czyli do końca przyszłego tygodnia w kraju ma potrwać stan wyjątkowy. Do tego samego dnia przedłużono lockdown w Niemczech, gdzie w ciągu nieco ponad roku zachorowało prawie 2,7 mln osób, zaś liczba zgonów zbliża się do 75 tys.

Tagi:

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Opłaty za wodę i ścieki. Wyższe taryfy w podwarszawskich gminach

Czytaj więcej >
Budowa domu z państwową pomocą

Polska i Świat

Ważny dokument dla właścicieli nieruchomości. Za jego brak zapłacisz krocie, a czas ucieka

Czytaj więcej >
Bill Gates

Polska i Świat

Niespodziewane słowa Gates'a. Mówi na kiedy najlepiej zaplanować rodzenie dzieci

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dofinansowanie ratownictwa medycznego. Minister zdrowia ogłasza konkurs

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dane dotyczące podróży posłów. Ci posłowie latali samolotami najczęściej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Uruchomiono elektroniczny dziennik budowy. W 2030 roku całkowicie zastąpi on wersję papierową

Czytaj więcej >