BiznesINFO.pl
Niemcy czeka głęboki lockdown w święta

wikimedia.org

Niemcy podjęli ostateczną decyzję. Wielkanoc ze szczególnymi ograniczeniami

23 Marca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Wiele wskazuje na to, że tuż przed Wielkanocą w Polsce zostanie wprowadzony głęboki lockdown, w przypadku naszych zachodnich sąsiadów taki scenariusz jest już pewny. Nad ranem zakończyła się narada kanclerz Angeli Merkel z szefami rządów krajów związkowyc

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Niemcy czeka głęboki lockdown w święta

  • Z jakimi ograniczeniami muszą liczyć się nasi zachodni sąsiedzi

  • Ile w ciagu minionego roku odnotowano w Niemczech zakażeń

Niemcy czekają największe od początku pandemii ograniczenia

Przypomnijmy, że lockdown w Niemczech został wprowadzony tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Od tamtego czasu był on kilkukrotnie przedłużany, ale w ostatnim czasie pewne obostrzenia poluzowano.

Na początku marca otwarto w reżimie sanitarnym targi ogrodnicze, kwiaciarnie i księgarnie. Podjęto również decyzję o wprowadzeniu zasady dotyczącej wcześniejszego umawiania się na termin zakupów w handlu detalicznym, zwiedzania muzeów, galerii, odwiedzania ogrodów zoologicznych i botanicznych oraz nawiedzania miejsc pamięci. Umożliwiono też uprawianie sportu na świeżym powietrzu  - w pojedynkę lub w parach, a także sport zespołowy w grupach złożonych z maksymalnie dziesięciorga dzieci w wieku do 14 lat.

Miesiąc wcześniej rozpoczęto stopniowe otwieranie szkół i części sklepów. Działalność wznowili również fryzjerzy. Luzowanie obostrzeń miało związek z pierwszym od dłuższego czasu wyraźnym spadkiem liczby zakażeń i zgonów. Tyle, że szybko okazało się, że liberalizacja restrykcji pociągnęła za sobą znaczący wzrost nowych zakażeń.

W Niemczech coraz gorsza sytuacja

W zeszłym tygodniu w 14 z 16 landów zwiększyła się - w porównaniu do wcześniejszego tygodnia - tzw. zapadalność tygodniowa, czyli liczba nowych infekcji zgłoszonych w ciągu siedmiu dni w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. Wskaźnik ten przekroczył 100 w Turyngii, Saksonii i Saksonii-Anhalcie, a także w ponad jednej czwartej niemieckich gmin. Taki poziom jak zauważał „Der Spiegel” uznawano za "hamulec bezpieczeństwa", po którym powinien nastąpić powrót do twardych ograniczeń.

Powrót do twardych ograniczeń u naszych zachodnich sąsiadów będzie. Dziś nad ranem zakończyła się wielogodzinna narada kanclerz Angeli Merkel z szefami rządów krajów związkowych podczas której zdecydowano, że lockdown zostanie przedłużony do 18 kwietnia.

[EMBED-11]

Na tym jednak nie koniec, bo w okresie zbliżających się świąt Wielkanocnych w Niemczech mają obowiązywać restrykcje na niespotykaną od początku pandemii skalę. Mają one objąć życie publiczne, gospodarcze, a także prywatne.

Poza dniami świątecznymi, także Wielki Czwartek i Wielka Sobota, jak podaje Polska Agencja Prasowa mają zostać zdefiniowane jako "dni odpoczynku" z "zakazem gromadzenia się". Kanclerz Angela Merkel podkreśla, że czas ten powinien przekształcić się w „fazę spoczynku” w obliczu rosnącej liczby zakażeń.

- Jesteśmy krótko przed świętami wielkanocnymi i oczywiście zastanawiamy się jak ten czas wykorzystać jako okres wyciszenia. Bardzo długo dyskutowaliśmy jak możemy, chociaż częściowo zminimalizować trzecią fale koronawirusa, w której się znajdziemy, a nie przed która stoimy. Dlatego Wielki Czwartek jak i Wielka Sobota będą jednorazowo dniami wolnymi z licznymi ograniczeniami w kontaktach i demonstracjach – powiedziała podczas konferencji po naradzie niemiecka kanclerz, cytowana przez PAP.

Angela Merkel: Nie udało nam się jeszcze pokonać wirusa

Merkel podkreślała, że Niemcy znajdują się w "bardzo, bardzo poważnej sytuacji" w związku z rozprzestrzenianiem się wariantów koronawirusa i rosnącą liczbą infekcji. - Nie udało nam się jeszcze pokonać wirusa, on nie odpuszcza – podkreślała szefowa niemieckiego rządu.

Rządy federalne i stanowe mają zwrócić się do wspólnot religijnych z wnioskiem, by nie odprawiały nabożeństw wielkanocnych z bezpośrednim udziałem wiernym, a spotkania religijne odbywały się jedynie wirtualnie. Z kolei osoby, które będą chciały wrócić do kraju na święta z zagranicy, będą musiały poddać się badaniom na obecność koronawirusa.

W regionach z najwyższą liczbą zakażeń może zostać wprowadzona godzina policyjna, czy wymóg noszenia przez pasażerów masek medycznych, nawet w prywatnych samochodach.

Od początku pandemii w Niemczech odnotowano blisko 2,7 mln zakażeń koronawirusem. Liczba zgonów przekroczyła w ostatnich dniach 75 tysięcy.

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >
Wielkopolskie: Nie żyje 60-latek, który wypadł z drezyny. W akcji straż, pogotowie, policja i służby kolejowe

Polska i Świat

Wybuch w zakładzie PKN Orlen. Są zabici

Czytaj więcej >
Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >