Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Merkel wykonała pilny telefon do Putina. Niemiecki rząd tłumaczy powody
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 18.08.2020 02:00

Merkel wykonała pilny telefon do Putina. Niemiecki rząd tłumaczy powody

German Chancellor Angela Merkel addresses a press conference at the Chancellery in Berlin on April 23, 2020 after taking part in a video conference with EU leaders. (Photo by Michael Kappeler / AFP)
https://eastnews.pl/Michael Kappeler/AFP

Merkel rozmawiała z Putinem

Angela Merkel rozmawiała z Władimirem Putinem na temat powyborczej sytuacji na Białorusi. - W związku z trwającymi na Białorusi protestami społecznymi, kanclerz Niemiec Angela Merkel przeprowadziła we wtorek rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - powiedział rzecznik niemieckiego rządu, Steffen Seibert.

Merkel miała zażądać podjęcia dialogu z opozycją i społeczeństwem. Merkel podkreśliła, że władze Białorusi muszą przestać używać przemocy wobec demonstrantów oraz natychmiast uwolnić więźniów politycznych - podaje PAP.

Merkel z Krymem o Mińsku

Merkel doczekała się także telefonicznej reakcji ze strony Władimira Putina. "Ze strony rosyjskiej zaakcentowano, że nie do przyjęcia są wszelkie próby ingerencji z zewnątrz w sprawy wewnętrzne Białorusi, prowadzące do dalszej eskalacji kryzysu" - napisano w komunikacie. Rosja także wyraziła nadzieję na najszybszą stabilizację sytuacji.

Merkel nie jest jedynym politykiem nawiązującym dialog z Putinem w sprawie Białorusi. Prezydent Francji, Emmanuel Macron także omówił z prezydentem Rosji obecną sytuację i wezwał go do promowania ustępstw i dialogu na Białorusi. Wówczas Putin uznał za niedopuszczalne wywieranie presji i ingerowanie w wewnętrzne sprawy Białorusi - informuje PAP.

<