Po pierwszym butiku w Warszawie w 2009 r. i kolejnym w Poznaniu stacjonarne sklepy marki Lilou do 2025 r. powstały w blisko 20 innych miastach, ostatecznie także w Niemczech i Francji. VRG, spółka stojąca m.in. za markami takimi jak Bytom, Vistula i Kruk właśnie ogłosiła przejęcie.
Nie bez powodu Biedronka od lat jest dyskontem, w którym Polscy bardzo chętnie robią mniejsze i większe zakupy. Codziennie klienci mogą liczyć na nowe promocje, specjalne oferty i korzyści z uczestnictwa w programie lojalnościowym. Tym razem w popularnej sieci sklepów za darmo dorwą nie tylko masło. Lista produktów, które wchodzą na promocję, jest naprawdę długa.
Od miesięcy organizacje konsumenckie i unijne instytucje ostrzegają przed zgubnymi skutkami popularności tanich produktów dostępnych na chińskich platformach sprzedażowych. Tymczasem w Polsce może wkrótce powstać nowe prawo, które otworzy chińskim sprzedawcom nowe możliwości rozwoju na naszym rynku i osłabi polskie sklepy internetowe. Przedsiębiorcy już sygnalizują oburzenie.
Alarmujące doniesienia dotyczące jednego z produktów spożywczych trafiły właśnie do opinii publicznej. Sprawa budzi obawy, a jedna z ulubionych sieci handlowych Polaków już wydała pilny komunikat. Czy Twoja kuchnia jest bezpieczna?
Nieoczywista marka, znana z unikalnej filozofii i atrakcyjnych cen, szykuje się do dynamicznego wejścia na polski rynek wyposażenia wnętrz. Plany są ambitne, a strategia może zaskoczyć konkurencję, która nie spodziewa się takiego wyzwania. Co przygotowuje nowy gracz?
Brak Karty Biedronki potrafi przysporzyć sporo nerwów, zwłaszcza gdy chcemy zrobić duże zakupy i skorzystać z dostępnych w portugalskim dyskoncie zniżek. Na szczęście istnieją sposoby, by wybrnąć z tej sytuacji – prosto, sprawnie i bez większych komplikacji. Jak odzyskać utraconą Kartę Biedronki?
Główny Inspektorat Sanitarny wystosował specjalny apel. Wszystko by ostrzec Polaków, że do ich domów mógł trafić materiał, który stanowi zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Po zapoznaniu się z komunikatem koniecznie sprawdź, czy nie ma go w twojej kuchni. Lepiej się upewnić.
Komisja Europejska przyjęła nowy pakt handlowy z Ukrainą, renegocjowany po tym, jak liberalizacja przepływu i otwarcie europejskiego rynku na Ukrainę, które obowiązywało od 2022 r., wygasło z początkiem czerwca 2025r.. Do końca miesiąca obowiązywały tzw. środki przejściowe, które teraz zastąpi nowa, długoterminowa umowa handlowa. Minister Rolnictwa zabrał już głos: jest zaskoczony procedowaniem dokumentu: “zwracałem uwagę na potrzebę bardziej transparentnego prowadzenia negocjacji”.
Niepozorne miejsce pod Warszawą może wkrótce przyciągać tysiące odwiedzających. Zapowiedzi inwestorów robią wrażenie, a w planach są atrakcje, jakich dotąd tam nie było. Co kryje się za tą inwestycją?
Reorganizacje, masowe zwolnienia i zamykanie placówek – branża handlowa w Polsce znalazła się w epicentrum potężnego kryzysu. Pracownicy, lokalni dostawcy i klienci obserwują niepokojące zmiany, które mogą nie tylko przedefiniować rynek, ale też wpłynąć na życie wielu osób. Trzy duże sieci handlowe znane w całej Polsce ogłosiły właśnie zwolnienia.
Nowy sklep należący do popularnej w całej Polsce sieci marketów miał być udogodnieniem dla mieszkańców spokojnej okolicy. Stało się jednak zupełnie inaczej. Inwestycja wywołała falę oburzenia. Władze gminy otrzymały już 13 oficjalnych sprzeciwów wobec planowanej budowy.
Nie wszyscy Polacy cieszą się z niedziel niehandlowych. Choć wielu pracowników tego dnia może odpocząć, to dla niektórych jest to pewne utrudnienie, bo zwyczajnie nie mają możliwości załatwienia swoich spraw czy zrobienia zakupów. Okazuje się jednak, że lada moment sklepy ponownie otworzą się dla klientów. Kiedy dokładnie to nastąpi i co to oznacza?
Sieć handlowa z początkami w latach 60. XX wieku zwija z Polski część biznesu, reorganizując swoje zasoby. Oddziały firmy znikną z czterech miast na południu, w centrum i na północy kraju, a wraz z nimi zatrudnienie straci 400 osób. “To część transformacji” - przyznaje polskie biuro niemieckiego przedsiębiorstwa. Podobnych kroków nie podejmują na razie sąsiednie filie.
Polski rząd przygotowuje się do wdrożenia nowego modelu nadzoru wybranych zakupów. Ministerstwo zakłada, że wykrycie niezgodności można będzie ujawnić poprzez niejawny “zakup kontrolowany”, czyli przy pomocy tajemniczego klienta, który cały proces nagra z ukrytej kamery.
Szykuje się przejęcie na skalę dziesiątek miliardów dolarów. Dwa amerykańskie behemoty rynku spożywczego — słodyczy i przekąsek, których logotypy zdobią całą planetę — zgłosiły europejskiej administracji zamiar koncentracji. Ma dojść do przejęcia, w wyniku którego Snickers i Pringles zgromadzą się pod jednym dachem. Amerykański rynek tym jednak różni się od europejskiego, że realizację prawa antytrustowego rozumie głównie jako maksymalizację zysku konsumenta, podczas gdy Europa w konsolidacji gigantów dostrzega także ryzyko międzynarodowego monopolu i długofalowo gorszych skutków dla tegoż.
14 europejskich krajów znalazło się powyżej kontynentalnej średniej wydatków “modowych” swoich mieszkańców. Prawie cała ta lista składa się z krajów starej Unii, podczas gdy poniżej granicy znajdują się państwa naszego regionu. Są też anomalie: jak ta, że Polacy w najnowszym raporcie amerykańskiej firmy badawczej wyprzedzają w potencjale nabywczym per capita Niemców, i wymowne fakty: jak ten, że o kilka pozycji wyprzedzamy Finów, których przeciętne wynagrodzenie znacznie wykracza poza nasze.
Gdy myślimy o największych partnerach handlowych Polski, to pierwsze na myśl przychodzą Niemcy, a następnie inne państwa europejskie: Francja czy Wielka Brytania. Dobrze zdajemy sobie także sprawę z tego, jak wiele importuje się do Polski z Chin i państw południowej Azji. W ostatnim kwartale w prowadzonym przez Polskę handlu zagranicznym pojawił się nowy, ważny gracz. Wiemy już, co stoi za wzrostem.
Minęła dekada, odkąd ta sieciówka zniknęła z Polski. Niewiele osób przewidywało, że nadejdzie czas jej wielkiego powrotu. Amerykańska marka już od pewnego czasu testuje polski rynek, sprawdzając, czy ekspansja ma potencjał. Wiele wskazuje na to, że tak — świadczy o tym otwarcie pierwszego oficjalnego sklepu. Klienci wyszli obładowani, to zasługa rabatów.
Organy skarbowe zyskały nowe narzędzia do monitorowania podatników sprzedających przez internet. Platformy takie jak OLX, Allegro, Vinted, Facebook Marketplace, Booking.com i inne są teraz zobowiązane do przekazywania fiskusowi danych o transakcjach dokonywanych za ich pośrednictwem. Urzędy ruszyły z kontrolami, a wielu internautów jest zaskoczonych otrzymanym wezwaniem.
Mimo różnych niesprzyjających czynników polski rynek e-commerce dynamicznie się rozwija. Konsumenci coraz częściej robią zakupy w sieci, co chętnie wykorzystują firmy kurierskie działające w kraju. Znany dostawca zwiększa właśnie zakres dostępnych usług — wprowadza spore ułatwienie dla swoich klientów.
Przygraniczne miejscowości na południu Polski tętnią życiem jak nigdy wcześniej. Turyści z Czech regularnie odwiedzają polskie dyskonty, jednak w ostatnim czasie coraz częściej zaglądają na lokalne bazary i targowiska w poszukiwaniu konkretnego produktu. U nas można go kupić w bardzo atrakcyjnych cenach - przynajmniej z czeskiego punktu widzenia. Co tak bardzo przyciąga ich właśnie teraz?
Polacy rzucili się na półki, bo w popularnej sieci ruszyła nietypowa promocja. Biedronka właśnie wystartowała z najnowszą gazetką promocyjną, w której znajdziemy mnóstwo atrakcyjnych ofert. Trzeba się spieszyć – znikające tempo nie jest tu przypadkiem. Co tak przyciąga klientów?
Inspekcja Handlowa od stycznia do kwietnia 2025 roku kontrolowała zabawki dla dzieci dostępne na polskim rynku. Prawie połowa z nich nie spełniała wymogów bezpieczeństwa i zawierała wady konstrukcyjne oraz formalne. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował listę skontrolowanych produktów z wyszczególnieniem tych, w których wykryto nieprawidłowości.
Gdy premier mówi o konieczności repolonizacji polskiej gospodarki, państwowa Poczta Polska nawiązuje strategiczne partnerstwo z Temu, chińską platformą e-commerce, wobec której wysuwane są poważne zarzuty, i o której wiadomo, że stanowi silnie subsydiowane narzędzie ekspansji gospodarczej Chin. Postanowiliśmy zapytać o to rzecznika spółki, jak i przedstawicieli polskiego biznesu, którzy według obietnic premiera mieli być obdarzeni specjalnymi względami, a przeciw którym w praktyce gra własne państwo.
Główny Inspektorat Sanitarny po raz kolejny zwraca się z pilnym apelem do Polaków. Produkt, który może być w domu każdego z nich, jest niebezpieczny zwłaszcza dla jednej grupy. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej sprawdź, czy nie masz go w kuchennej szafce.
FOMO (ang. fear of missing out) oznacza w kontekście zachowań konsumenckich strach przed przegapieniem okazji. Sprzedawcy wykorzystują szereg sztuczek, by wzbudzić w konsumentach poczucie, że jeśli nie podejmą decyzji zakupowej w danym momencie, to okazja przejdzie im koło nosa i już nigdy się nie powtórzy. Po tym, jak zapadła decyzja o obniżeniu stóp procentowych, podobne praktyki można już zauważyć wśród rodzimych sprzedawców nieruchomości. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę.
Gdy Komisja Europejska robi wiele, by ograniczyć negatywny wpływ chińskich platform e-commerce na rynki Wspólnoty, a Amerykanie nakładają na Chiny kolejne cła, pod prąd idzie Poczta Polska. Choć także nad Wisłą m.in. UOKiK zwraca uwagę na nieprawidłowości w funkcjonowaniu Temu, to dla Poczty Polskiej pod kierownictwem Sebastiana Mikosza nie stanowi to problemu. Spółka będzie dostarczać paczki z Temu prosto pod drzwi Polaków.
Kwitnie nowa gałąź działalności przestępczej związanej z handlem samochodami. Według analityków ofiarą mogły paść już miliony osób w całej Europie – skala zjawiska ma być ogromna. Dzięki żerowaniu na niewinnych kierowcach oszuści osiągają gigantyczne zyski. Ofiarą przestępców może paść każdy, kto chce szybko sprzedać auto.