Wyprawka szkolna w ramach programu "Dobry Start" nazywana również 300 plus, to rządowy program, który ma na celu odciążenie rodzinnego budżetu przed powrotem dzieci do szkół. W ramach programu "Dobry Start" rodzicom z dziećmi w wieku szkolnym przysługuje możliwość ubiegania się o 300 zł dofinansowania na wyprawkę. Co ważne - pieniądze należą się każdemu dziecku w wieku szkolnym, a przy rozpatrywaniu wniosków nie są brane pod uwagę kryteria dochodowe. Co więcej - podobnie jak 500 plus, tak też i 300 plus nie podlega opodatkowaniu.
Kontrola ma być przeprowadzona przez instytucje takie jak Państwowa Inspekcja Pracy, Urząd Pracy, ZUS, czy Urząd Skarbowy. Przedsiębiorcom, którym udowodni się, że otrzymali finansowanie bezpodstawnie, grożą poważne konsekwencje. Kary zaczynają się od upomnień, a kończą się odpowiedzialnością za składanie fałszywych zeznań.
Najwyższa dotacja wysokości 429,8 tysięcy została przyznana firmie, która zgłosiła się do PARP z wnioskiem. Nabór na wnioski ruszył od 15 czerwca, do czterech tysięcy przedsiębiorstw trafiło łącznie 711,8 miliona. Całkowity budżet programu wynosi 2,5 miliarda złotych. Choć do rozdysponowania zostało jeszcze 1,8 miliarda zł, to czasu na złożenie wniosku jest już bardzo mało.
Dofinansowanie na program "Moja woda" może wynieść nawet 80% kosztów inwestycji w urządzenia do zbierania deszczówki. Kwota nie może jednak przekroczyć 5 tysięcy, ale nawet przy takich limitach zainteresowanie jest spore. Ministerstwo Klimatu przekazało, jak dużo wody uda się dzięki temu oszczędzić.
Banki znalazły się pod ostrzałem organizacji proekologicznych. Mowa o gigantach światowego rynku. Chodzi o udzielanie miliardowych kredytów i pożyczek spółkom, które są największymi emitentami zanieczyszczeń w Europie. Raport europejskiej instytucji zajmującej się walką o zrównoważony klimat i ochronę środowiska, Europe Beyond Coal (EBC) nie pozostawia suchej nitki na bankach, które wbrew zapowiedziom o wspieraniu rozwoju "zielonej Europy" dalej przelewały ogromne pieniądze na rachunki trucicieli.
Dofinansowanie na remont w domu to niewątpliwie dla wielu Polaków prawdziwa gratka. Możliwość wymiany starych sprzętów na nowe i podniesienie jakości życia poprzez renowację oferuje Polakom program "Czyste powietrze". Ten na celu ma "zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne".Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje, że złożono już 80 tys. wniosków o udział w programie. To dzięki niemu możemy przeprowadzić gruntowny remont domowego systemu grzewczego. Chodzi przede wszystkim o wymianę starych kopciuchów, które są prawdziwymi generatorami zanieczyszczeń. Dofinansowanie z programu pozwala wymienić je na nowe piece przyjaźniejsze dla środowiska.
- Stypendium to coś więcej niż wsparcie finansowe - to także możliwość wszechstronnego rozwoju. Młodzież ma szansę nie tylko na rozwój swoich talentów i pasji oraz kształtowanie swojej wrażliwości, ale także na wzajemne poznawanie się i budowanie przyjaźni" - mówi rzeczniczka Centrum Myśli Jana Pawła II Joanna Korzeniewska o stypendium, o które mogą starać się studenci z Warszawy, cytowana przez portal pulshr.pl.Jeszcze przez kilka dni, do 10 października trwa nabór wniosków w 15. edycji Stypendiów, których operatorem jest właśnie Centrum Myśli Jana Pawła II.
Dofinansowanie na remont w domu i wymianę starych sprzętów na nowe bez wątpienia dla wielu z rodaków to nie lada gratka. W ramach programu "Czyste powietrze", który ma na celu "zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne", jak podaje NFOŚiGW, złożono już 80 tys. wniosków.Dzięki niemu można wymienić stare kopciuchy, które są prawdziwymi generatorami zanieczyszczeń, na nowe piece przyjaźniejsze dla środowiska. Jak chwalił się minister środowiska, Henryk Kowalczyk, pozbyto się już aż 70 tys. kopciuchów, a w tym sezonie grzewczym ma zniknąć kolejne 80 tys. przestarzałych pieców.