BiznesINFO.pl
Marek Bazak/EAST NEWS

Marek Bazak/EAST NEWS

Marek Zagórski zapowiada koniec kolejek na poczcie. Ale to nie wszystko, szykuje się rewolucja

28 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Cyfryzacja przyspiesza, co wymusza zmiany w działaniu administracji. Na modyfikacjach skorzystają obywatele otwarci na wirtualną rewolucję w wielu obszarach życia codziennego. Marek Zagórski, sekretarz stanu KPRM, przekonuje, że Poczta Polska bez kolejek to wizja coraz bardziej realna za sprawą nowej usługi e-doręczeń.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie wyzwania przed administracją stawia postępująca cyfryzacja

  • Na czym polega usługa e-doręczeń

  • Kiedy wejdzie w życie

Cyfryzacja nabiera tempa. Kiedy Poczta Polska uwolni się od kolejek?

Cyfryzacja w Polsce zdecydowanie przyspieszyła w 2017 r., kiedy upowszechniono e-usługi. Jednak dopiero pandemia niejako wymusiła na obywatelach wkroczenie do świata wirtualnego.

Widać to w liczbach. Forbes donosi, że w 2020 r. profil zaufany założyło 4,2 mln obywateli. Od początku roku na ten krok zdecydowały się kolejne 2 mln osób.

Marek Zagórski, sekretarz stanu KPRM, przyznał w rozmowie z portalem, że obecnie cyfryzacja umożliwia szybkie zapisy na szczepienie. Polityk jest przekonany, że po pandemii pojawią się nowe okoliczności, które skłonią obywateli do usług elektronicznych.

Tym bardziej, że szykuje się prawdziwa rewolucja, z której skorzystają i obywatele i Poczta Polska. W połowie ubiegłego roku Sejm przyjął ustawę, która wprowadza nowy mechanizm - tzw. e-doręczenia. Dzięki temu korespondencja między urzędami a obywatelami zostanie przeniesiona do wersji cyfrowej.

Dobrowolna i bezpłatna usługa sprawi, że Poczta Polska nie będzie musiała zmagać się z natłokiem interesariuszy oczekujących na pisma od organów państwowych. Zmiany wejdą w życie 1 lipca 2021 r., a obligatoryjnie - 1 października 2021 r. Tym samym cyfryzacja zyska kolejny bodziec do intensywnego rozwoju, a Poczta Polska będzie mogła skupić się na innych zadaniach.

Cyfryzacja to nie tylko korzyści. To także ogromne wyzwania

Wszędzie tam, gdzie wkraczają nowinki technologiczne zawsze pojawiają się głosy sprzeciwu. Trudno bowiem wyobrazić sobie, aby urzędnik małego miasteczka z 30-letnim stażem, przyzwyczajony do papierkowej roboty, nagle w sposób płynny posługiwał się komputerem.

Jednak cyfryzacja to proces, którego nie można cofnąć, a rząd jest świadomy problemów, jakie mogą z tego wynikać. - W którymś momencie nie będą mieli wyjścia - będą musieli korzystać z dostępnych narzędzi - tłumaczył Zagórski. W tym celu władza modyfikuje przepisy, które niejako wymuszają obsługę elektroniczną. Zatem Poczta Polska będzie tylko jednym z wielu beneficjentów przeniesienia aktywności Polaków do świata wirtualnego.

Nakazy zawarte w przepisach to nie wszystko. - Będziemy dofinansowywać urzędy, […] aby było je stać na komputery i odpowiednie programy - zadeklarował Zagórski. Na ten cel rząd zamierza przeznaczyć 1 mld zł.

O tym, jak cyfryzacja może radykalnie zmienić pracę urzędników świadczy przykład inspekcji sanitarnej. To właśnie ta instytucja przeszła w ostatnich miesiącach prawdziwą rewolucję i z jednostki niemal całkowicie analogowej przeobraziła się w cyfrową.

Co ciekawe, nie oznaczało to wcale wymiany kadr. Zagórski przyznał, że cały proces wymagał dostarczenia odpowiedniego sprzętu, systemów informatycznych i łączności. I z pewnością chęci, aby iść z duchem cyfryzacji.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Wynagrodzenie wyższe nawet o 400 zł. Nowy dodatek będzie przyznawany już od niedzieli 30 maja

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >