BiznesINFO.pl
business-man-2452808 1920

https://pixabay.com/pl/photos/cz%C5%82owiek-biznesu-laptopa-pracy-2452808/

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności

25 Maja 2021

Autor tekstu:

Dominik Górecki

Udostępnij:

Zazwyczaj założenie biznesu kosztuje i to niemało. Osoby, które nie mają własnego kapitału, mogą pomyśleć o pozyskaniu środków ze źródeł zewnętrznych. Co najmniej kilka instytucji oferuję dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej.


Dotacja z PUP


Najpopularniejszą formą pozyskiwania środków na otwarcie własnego biznesu są dotacje z PUP (powiatowego urzędu pracy). Mogą z niej skorzystać osoby zarejestrowane jako bezrobotne i spełniające kilka innych warunków (np. nie mogą studiować).
Dotacje z PUP zwykle wahają się od kilku do maksymalnie 32-33 tys. złotych. Taka kwota oczywiście nie wystarczy na stworzenie wielkiego przedsiębiorstwa, ale może pomóc w wystartowaniu, czyli np. w wyremontowaniu lokalu czy zakupieniu odpowiednich narzędzi.
By otrzymać dotację z PUP, należy złożyć wniosek wraz z biznesplanem. Wnioskodawca w dokumentacji m. in. opisuje swój pomysł na biznes, dokonuje realnych wyliczeń przewidywanych kosztów i zysków, a także wskazuje, na jaki cel chce przeznaczyć dotację.

Dotacje z LGD

W wielu wiejskich i wiejsko-miejskich gminach działają lokalne grupy działania (LGD). Za ich pośrednictwem także można ubiegać się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności. Co ważne, w tym przypadku nie trzeba mieć statusu bezrobotnego.
Nabory LGD na rozpoczęcie działalności nie są ciągłe. Biura ogłaszają je co jakiś czas. Kwota, jaką można uzyskać tą drogą, jest większa niż w przypadku dotacji z PUP (co najmniej 50 tys. zł), ale wiąże się z większą ilością formalności.
Osoba, która chce uzyskać dofinansowanie z LGD, musi być mieszkańcem jednej z gmin, która jest członkiem danego LGD. Ponadto, jej firma musi powstać na terenie LGD. Warunki te muszą być spełnione łącznie. Nie ma zatem możliwości, by uzyskać dofinansowanie na otworzenie działalności w innej części kraju.
W przypadku wniosków do LGD możliwe jest samozatrudnienie. Stworzenie dodatkowego miejsca pracy nie jest obligatoryjne, ale pozytywnie wpływa na ocenę wniosku.

Pożyczki z BGK

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) oferuje niskooprocentowane pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej w ramach programu „Pierwszy biznes – wsparcie na starcie”. Mogą z nich skorzystać bezrobotni, studenci ostatniego roku studiów pierwszego stopnia lub studenci drugiego stopnia jednolitych studiów magisterskich, absolwenci szkół wyższych poszukujący pracy od co najmniej 4 lat i opiekunowie osób niepełnosprawnych.
Pożyczki z BGK są dość korzystne, ponieważ można liczyć na czasowe zawieszenie spłaty kapitału, wydłużenie karencji, wydłużenie okresu spłaty, możliwość zawieszenia działalności gospodarczej, a nawet obniżenie oprocentowania pożyczki do 0%.
BGK oferuje także pomoc doradczą na etapie wnioskowania o wsparcie oraz już po zawarciu umowy. Maksymalna kwota pożyczki z tej instytucji wynosi 100 tys. zł.

Dotacje unijne dla rolników

Z dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej mogą skorzystać również rolnicy. Nabory w tym kierunku prowadzi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Kwota, jaką można uzyskać, to 150 tys. zł, 250 tys. zł lub 250 tys. zł. Wysokość pomocy jest uzależniona, od planowanej liczby utworzonych miejsc pracy.
ARiMR stawia liczne warunki przed potencjalnymi beneficjentami. Do podstawowych należy m. in. konieczność ciągłego ubezpieczenia w KRUS przez co najmniej 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku.
Rolnicy korzystają z pomocy ARiMR np. na stworzenie zakładu mechaniki, agroturystykę, otwarcie biura rachunkowego czy oferowanie usług budowlanych.

Dotacje unijne dla nierolników

Unia Europejska ofertuje wsparcie na rozpoczęcie działalności gospodarczej nie tylko dla rolników. W przypadków nierolników sytuacja jest jednak bardziej skomplikowana, bo programy dotacyjne nie są ogólnopolskie, ale zależą od tzw. Regionalnych Programów Operacyjnych. Krótko mówiąc: w jednym województwie wsparcie może być oferowane w jednej określonej formie, a w innym wygląda to inaczej.
Uczciwie trzeba powiedzieć, że wnioski o dotacje z Unii Europejskiej są dość skomplikowane, mają wiele obwarowań oraz wymagają spełnienia wielu formalności i warunków. Osoby, które nie są dobrze zorientowane w temacie unijnych środków, powinny najpierw porozmawiać o swoim pomyśle z konsultantem w punkcie konsultacyjnym (listę takich punktów można znaleźć na: www.funduszeeuropejskie.gov.pl) albo z osobą świadczącą usługi w zakresie pozyskiwania środków unijnych.

Podobne artykuły

pixabay, Chronomarchie

Twój portfel

Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.07.2019. n/z Niemowlak trzyma banknot 500 zl.

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat

Czytaj więcej >
Polacy wycofują oszczędności z banków

Twój portfel

Oszczędności w banku? Nie, teraz stawiamy na alternatywy

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw na stacjach robią wrażenie. Cieszyć się mogą tylko tankujący gaz

Czytaj więcej >
pieniadze-pixabay-jarmoluk

Twój portfel

Opłata opakowaniowa już budzi kontrowersje. Branża nie przebiera w słowach

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonamentu RTV wciąż unika masa Polaków. A kontrolerzy i tak wystawiają mandaty na 735 zł

Czytaj więcej >