biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Artykuły autora
autor

Dominik Górecki

Dziennikarz BiznesINFO

Redaktor Dominik Górecki

Skontaktuj się ze mną!

[email protected]
Publikacje Autora
W jaki sposób wyliczać wynagrodzenie urlopowe?
woman-5982511 1920
https://pixabay.com/pl/photos/kobieta-my%C5%9Blenia-ceny-d%C5%82ug-kredyt-5982511/
Wynagrodzenie urlopowe to – jak sama nazwa wskazuje – pensja, którą otrzymuje pracownik za czas urlopu wypoczynkowego. Jak wyliczyć takie wynagrodzenie? Na wstępie należy pamiętać, że wynagrodzenie urlopowe przysługuje jedynie pracownikom zatrudnionym na umowie o pracę. Nie dotyczy ono zaś umów cywilnoprawnych.
Czytaj dalej
Zwolnienie lekarskie pracownika a deklaracje rozliczeniowe
hands-4476303 1920
https://pixabay.com/pl/photos/r%C4%99ce-odczyt-dokument-czyta%C4%87-na-g%C5%82os-4476303/
Każdy płatnik składek ZUS co miesiąc musi wysłać do tej instytucji deklarację rozliczeniową. Jak w dokumentach ująć zwolnienie lekarskie pracownika?Pierwszym podstawowym dokumentem, którym posługuje się przedsiębiorca rozliczający składki i świadczenia za dany miesiąc, jest deklaracja ZUS DRA. Dołącza do niej także inne deklaracje: ZUS RCA, ZUS RZA i ZUS RSA (są one załącznikami ZUS DRA). ZUS RCA to imienny raport miesięczny o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach. Służy do rozliczenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne i/ lub wypłaconych świadczeń za ubezpieczonych pracowników. ZUS RZA to imienny raport miesięczny o składkach na ubezpieczenia zdrowotne. ZUS RSA to imienny raport miesięczny o wypłaconych świadczeniach i przerwach w opłacaniu składek. Służy do wykazywania przerw w opłacaniu składek. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej nie ma obowiązków składania ZUS RCA, ZUS RZA i ZUS RSA, wystarczy jedynie deklaracja ZUS DRA.
Czytaj dalej
Puste faktury – konsekwencje podatkowe wystawiania fikcyjnych faktur
gavel-3575414 1920
https://pixabay.com/pl/photos/gavel-aukcja-m%C5%82otek-sprawiedliwo%C5%9Bci-3575414/
Puste faktury, czyli innymi słowy, faktury za fikcyjne transakcje pociągają za sobą bardzo poważne konsekwencje prawne. Kary, zarówno dla wystawiającego, jak i dla fikcyjnego nabywcy są bardzo dotkliwe. Puste faktury to dokumenty dotyczące zdarzenia gospodarczego, które nigdy nie miało miejsca. Wykorzystywane są one do różnych celów, zwykle do dokonywania oszust podatkowych. Czasem puste faktury pojawiają się w sposób niezamierzony, np. gdy najpierw sprzedawca wystawi fakturę, a transakcja z jakiejś przyczyny nie dojdzie do skutku. Wystawienie faktury, nawet jeśli nie dokumentuje ona rzeczywistego zdarzenia, powoduje, iż trzeba od niej – tak jak od każdej innej faktury – odprowadzić podatek.
Czytaj dalej
Handel detaliczny
market-1558658 1920
https://pixabay.com/pl/photos/rynku-warzywny-1558658/
Z handlem detalicznym spotykamy się codziennie, kupując czekoladę w sklepie, warzywa na bazarze czy koszulkę w butiku. Jest to ostatnie ogniwo w obrocie towarowym.O handlu detalicznym mówimy, gdy transakcja dotyczy niewielkiej ilości towaru, wystarczającej do zaspokojenia potrzeby jednego nabywcy. Może być on prowadzony w różnych miejscach: w sklepach zarówno mało-, jak i wielkopowierzchniowych, na ulicy, stacjach benzynowych, w siedzibie firmy (np. w przypadku handlu wysyłkowego) i wielu różnych lokalizacjach, które stwarzają możliwość sprzedaży jakiegoś towaru lub usługi.
Czytaj dalej
BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: