Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Artykuły autora
autor

Dominik Górecki

Dziennikarz BiznesINFO

Redaktor Dominik Górecki

Skontaktuj się ze mną!

[email protected]
Publikacje Autora
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w 2021 roku
coin-1549040 1920
https://pixabay.com/pl/photos/monety-z%C5%82ota-%C5%9Brodk%C3%B3w-pieni%C4%99%C5%BCnych-1549040/
Według danych GUS, średnie wynagrodzenie miesięczne w sektorze przedsiębiorstw w pierwszych dwóch miesiącach tego roku było wyższe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego roku. Średnie miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw GUS oblicza na podstawie danych o zarobkach w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 9 osób. Dotyczy to jedynie pracowników zatrudnionych na umowie o pracę. GUS, dokonując swoich wyliczeń, bierze pod uwagę kwotę wynagrodzenia brutto, a więc taką, która zawiera składki czy podatek dochodowy. Do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, podawanego przez GUS, nie wlicza się jednoosobowych działalności gospodarczych i małych przedsiębiorstw, wynagrodzeń wynikających z umów cywilnoprawnych oraz pensji w sektorze administracji publicznej.
Czytaj dalej
Wypadek przy pracy a rozliczenia z ZUS
accident-994005 1920
https://pixabay.com/pl/photos/wypadek-szkody-ryzyka-994005/
Jak wyglądają rozliczenia pracodawcy z ZUS, gdy pracownik uległ w trakcie pracy wypadkowi? Pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę, któremu przydarzył się wypadek przy pracy, należy się zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Wynosi on 100% podstawy wymiaru. Przez podstawę wymiaru rozumiemy tu średnie wynagrodzenie wypłacane pracownikowi przez ostatnie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym pracownik uległ wypadkowi, zmniejszone o 13,71% (tyle, ile miesięcznie potrąca się pracownikowi z pensji na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowy). Jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 12 miesięcy, do wyliczenia podstawy wymiaru stosuje się wynagrodzenie z pełnych miesięcy, które przepracował, zanim uległ wypadkowi.
Czytaj dalej
Co to jest know-how i jak można je chronić?
puzzle-3087397
https://pixabay.com/pl/photos/puzzle-biznesmen-tabletki-komputer-3087397/
Know-how (z ang. wiedzieć jak) to określenie często używane w biznesie. Czy jest ono tym samym co patent? Czy można je chronić? Know-how należy do zasobów niematerialnych firmy. Prawo podatkowe definiuje je jako "wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej" lub „jako informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej". Z kolei Międzynarodowa Izba Handlowa w Paryżu tłumaczy to pojęcie jako „całokształt wiadomości, czyli fachowej wiedzy oraz doświadczeń w zakresie technologii i procesu produkcyjnego dla określonego wyrobu”. Natomiast na niwie unijnej, według rozporządzenia nr 772/2004 w sprawie stosowania art. 81 ust. 3 Traktatu do kategorii porozumień o transferze technologii, know-how to „pakiet nieopatentowanych informacji praktycznych wynikających z doświadczenia i badań, które są niejawne (czyli nie są powszechnie znane lub łatwo dostępne), istotne (czyli ważne i użyteczne z punktu widzenia wytwarzania produktów objętych umową) oraz identyfikowane (czyli opisane w wystarczająco zrozumiały sposób, aby można było sprawdzić, czy spełniają kryteria niejawności i istotności)".
Czytaj dalej
Wartość rynkowa samochodu
auto-383897 1920
https://pixabay.com/pl/photos/auto-audi-czarny-pojazd%C3%B3w-383897/
Wartość rynkowa samochodu to rzecz bardzo ważna nie tylko z punktu widzenia osoby fizycznej, chcącej kupić auto. Jest to także istotne dla przedsiębiorców i ich prawidłowych rozliczeń z fiskusem. Kupno auta od osoby fizycznej zazwyczaj wiąże się z koniecznością uiszczenia w urzędzie skarbowym podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości pojazdu (dla pojazdów wartych powyżej 1 tys. zł). Najczęściej podatek ten nalicza się od ceny zakupu. Bywają jednak sytuacje, że cena zakupu wpisana na umowie diametralnie różni się od rzeczywistej wartości samochodu. Gdy tak się wydarzy, urząd skarbowy wezwie podatnika do wyjaśnień. Jeżeli nie będzie miał on wystarczających argumentów, to fiskus naliczy opłatę według ustalonej przez siebie wartości.
Czytaj dalej