BiznesINFO.pl
parking-5104593 1920

https://pixabay.com/pl/photos/parking-handicap-niepe%C5%82nosprawny-5104593/

Zatrudnienie niepełnosprawnych – jakie korzyści za sobą niesie?

25 Maja 2021

Autor tekstu:

Dominik Górecki

Udostępnij:

Wielu pracodawców z różnych przyczyn unika zatrudniania niepełnosprawnych. Ci, którzy jednak się na to zdecydują, mogą liczyć na istotne korzyści.

Na szczycie listy argumentów przemawiających za zatrudnianiem niepełnosprawnych, powinny znaleźć się korzyści niefinansowe. Ponadto pracodawca, który podejmie taki krok, spełnia jednocześnie dobry społecznie uczynek. Daje bowiem szansę na samodzielność i rozwój osobie poszkodowanej przez los. Jednocześnie zatrudnianie niepełnosprawnych w dużej mierze poprawia wizerunek firmy. Ludzie, nawet niezwiązani z daną branżą, postrzegają takie decyzje bardzo pozytywnie.

Refundacja kosztów

Przepisy prawa przewidują liczne korzyści dla pracodawców, którzy zatrudniają niepełnosprawnych. Po pierwsze, pracodawca może liczyć na zwrot kosztów poniesionych na przystosowanie już istniejących albo dopiero tworzonych stanowisk pracy dla potrzeb osób niepełnosprawnych. W kosztach podlegającym refundacji znajdą się nie tylko takie pozycje jak montaż barierek, podjazdów czy windy, ale i np. zakup odpowiedniego oprogramowania ułatwiającego pracę niepełnosprawnym. Dofinansowanie może też objąć koszty zatrudnienia osoby, która będzie pomagać osobie niepełnosprawnej. By mieć szansę na taką dotację, należy zwrócić się z wnioskiem do właściwego miejscowo starosty.

Ulgi w składkach na PFRON

Firmy zatrudniające co najmniej 25 osób mają ustawowy obowiązek odprowadzania comiesięcznych składek na PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Przedsiębiorcy mają szanse na całkowite zwolnienie ze składek, jeśli co najmniej 6% ich pracowników to osoby niepełnosprawne. Ulgi we wpłatach na PFRON przysługują też pracodawcom zatrudniającym osoby ze schorzeniami szczególnie utrudniającymi pracę. Obniżenie składki na PFRON jest także możliwe poprzez nabycie usług lub produktów od firmy, w której pracuje co najmniej 25 niepełnosprawnych (w tym co najmniej 10% osób posiadającym zaświadczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności).

Dofinansowanie do wynagrodzenia

Z pewnością istotną dla pracodawców kwestią jest możliwość uzyskania dofinansowania do wynagrodzenia osób niepełnosprawnych. Mogą o to ubiegać się przedsiębiorstwa, w których co najmniej 6% pracowników to osoby niepełnosprawne, zakłady pracy chronionej albo firmy zatrudniające mniej niż 25 osób. Kwota dofinansowania zależna jest od kilku czynników: typu pracodawcy, wymiaru czasu pracy i stopnia niepełnosprawności.
Jeśli pracodawca zdecyduje się zatrudnić osobę o znacznym stopniu niepełnosprawności na pełen etat, dofinansowanie miesięczne wyniesie 1950 zł. Dla osoby niepełnosprawnej w stopniu umiarkowanym przewidziano dopłatę w wysokości 1200 zł, a dla osoby z lekką niepełnosprawnością – 450 zł.
Kwoty dofinansowania mogą ulec zwiększeniu o 1200 zł (znacznym stopniu niepełnosprawności), 900 zł (umiarkowany stopień) lub 600 zł (lekki stopień), jeżeli niepełnosprawny pracownik cierpi również na upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenie rozwojowe, chorobę psychiczną, epilepsję albo jest niewidomy w stopniu znacznym lub umiarkowanym.
Jeśli osoba niepełnosprawna zatrudniona jest w wymiarze mniejszym niż etat, kwotę dofinansowania oblicza się proporcjonalnie zgodnie z wymiarem zatrudnienia.
Dofinansowanie nie przysługuje pracodawcy, którego zaległości w składkach na PFRON wynosi więcej niż 100 zł.

Refundacja składek ZUS

Kolejną możliwą korzyścią wynikającą z zatrudniania niepełnosprawnych jest możliwość odliczenia w deklaracji ZUS kwot ubezpieczenia, które finansuje budżet państwa lub PFRON.

Zatrudnianie niepełnosprawnych przez PUP

Osoba niepełnosprawna może zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy (PUP) i za pośrednictwem tej instytucji poszukiwać pracy.
Pracodawca, który za pośrednictwem PUP zatrudni osobę niepełnosprawną, może ubiegać się o 60% zwrot kosztów wynagrodzenia i składek odprowadzanych za tego pracownika. Oczywiście, niezbędne jest podpisanie odpowiedniej umowy ze starostą i zobowiązanie się do zatrudniania niepełnosprawnego przez co najmniej 12 miesięcy.

Podobne artykuły

Praca

Na czym polega marketing relacji i czym się wyróżnia?

Czytaj więcej >
W te wakacje wielu pracowników będzie miało krótszy urlop

Praca

Obniżony etat, to nie jedyny problem kryzysu. Zaważy to także na twoim urlopie

Czytaj więcej >
pixabay, Fz

Praca

Płaca minimalna na poziomie 3 tys. zł. Rząd podjął decyzję

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Praca

Emerytury stażowe. Solidarność złoży projekt ustawy w Sejmie

Czytaj więcej >
pixabay, jannonivergall

Praca

Ukraińcy mogą zarobić więcej od Polaków. Pracodawcy skłonni im lepiej zapłacić

Czytaj więcej >
Biedronka proponuje 2 w 1. Będzie szukać pracowników do pracy w kurortach.

Praca

Biedronka rekrutuje do pracy w nadmorskich kurortach. Sieciówka kusi wakacjami połączonymi z pracą

Czytaj więcej >