BiznesINFO.pl
Biznesinfo

Biznesinfo

ZUS nagle przekazał wiadomość. Mnóstwo Polaków załapie się na nieoczekiwany prezent

27 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

ZUS uruchamia inicjatywę, z której skorzystają firmy. Przedsiębiorcy mogą zgłosić się po dofinansowanie do projektów, których celem jest poprawa bezpieczeństwa pracy. Na niektórych czeka nawet 500 tys. zł. Jednak nie wszyscy będą mogli wziąć udział w konkursie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od czego zależy kwota dofinansowania od ZUS

  • Kto nie może wziąć udziału w konkursie

  • Do kiedy należy składać wnioski

ZUS wspiera przedsiębiorców. Do wzięcia nawet 500 tys. zł

ZUS po raz kolejny postanowił wesprzeć przedsiębiorców, którzy planują poprawić bezpieczeństwo pracy. W tym roku łączny budżet dofinansowania projektów jest o 25 mln zł większy niż w latach poprzednich. W puli znajduje się w sumie 75 mln zł.

Jednak nie wszyscy przedsiębiorcy otrzymają identyczne wsparcie od ZUS. Wszystko zależy od tego, ilu pracowników zostało zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego. Najmniejsze podmioty, które opłacają składki za 1 do 9 osób mogą otrzymać dofinansowanie z ZUS rzędu 90 proc. szacowanej wartości projektu. Oznacza to, że na zapewnienie bezpieczeństwa pracy dostaną maksymalnie 140 tys. zł.

Jeżeli liczba osób objętych ubezpieczeniem waha się między 10 a 49 to firma może liczyć na dopłatę w wysokości 80 proc. wartości projektu, czyli 210 tys. zł. Dla spółek, które zgłosiły od 50 do 249 osób przewidziano dofinansowanie do 60 proc. wartości projektu, czyli maksymalnie 340 tys. zł.

Największe podmioty, które opłacają składki za co najmniej 250 osób, mogą starać się o 20 proc. dofinansowania. Oznacza to, że ZUS przekaże im co najwyżej 500 tys. zł.

Na jakie projekty można otrzymać pieniądze od ZUS? Działania podejmowane przez firmy, które chcą wziąć udział w konkursie, muszą mieścić się 27 obszarach inwestycyjnych i 2 obszarach doradczych.

- Może być to np. zakup osłon i urządzeń ochronnych lub technologii oczyszczania oraz uzdatniania powietrza. Pełna lista znajduje się w załączniku do Regulaminu Konkursu - tłumaczyła Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Tylko dla niektórych i tylko do końca czerwca. Dłużnicy nie otrzymają pieniędzy od ZUS

Nie każdy będzie mógł wystartować w konkursie. Z programu wsparcia wyłączone są przede wszystkim te podmioty, które zalegają z opłaceniem podatków i składek na ubezpieczenie społeczne czy zdrowotne.

Poza tym na pieniądze z ZUS nie mogą liczyć spółki, które znajdują się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji, postępowania upadłościowego lub postępowania układowego z wierzycielem. Wnioski od przedsiębiorców, którzy w przeciągu ostatnich 3 lat otrzymali dofinansowanie z ZUS lub zostali w tym czasie zobowiązani do jego zwrotu, również nie będą rozpatrywane.

Nabór rusza już w przyszły wtorek 1 czerwca. Jednak nie należy zwlekać z wysyłaniem zgłoszeń, ponieważ ZUS przyjmuje dokumenty tylko do 30 czerwca. Wnioski można składać tylko w formie elektronicznej za pośrednictwem strony www.prewencja.zus.pl.

Zgłoszenia będą rozpatrywane w dwóch etapach. Na początku ZUS przygotuje ocenę formalną, czyli sprawdzi kompletność i poprawność wniosków. Z kolei za ocenę merytoryczną odpowiadają eksperci Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Marek BAZAK/East News

Polska i świat

Santander, PKO, mBank i cztery inne banki z przerwami na weekend. Transakcję lepiej wykonaj zawczasu

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Kobieta pobierajaca gotowke z bankomatu Euronetu

Polska i świat

ING z ogromną awarią. Klienci odcięci od własnych pieniędzy

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Składki ZUS z ogromną podwyżką. W ciągu roku aż 1735 zł do zapłaty

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polska i świat

Sondaż zaskakuje wynikiem, Donald Tusk powinien go zobaczyć. Opozycja nie może być pewna sukcesu

Czytaj więcej >
Pixabay/Sozavisimost

Polska i świat

Deklaracja musi zostać złożona, masz określony czas. Potem grozi grzywna

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News

Polska i świat

Zakaz plastiku już za rogiem. Pożegnajcie sztuczne talerze i sztućce

Czytaj więcej >