Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Oczko Plus wielkim hitem. Możesz dostać 5 tys. zł, trwa nabór kolejnych wniosków
Maria Glinka
Maria Glinka 11.05.2021 02:00

Oczko Plus wielkim hitem. Możesz dostać 5 tys. zł, trwa nabór kolejnych wniosków

Biznesinfo
Biznes Info

Oczko Plus po raz drugi podbija serca Polaków. Po pieniądze na przydomową instalację do zbierania wód opadowych zgłosiło się w sumie ponad 24 tys. polskich rodzin. Do wzięcia jest nawet 5 tys. zł. Czas na aplikowanie o pieniądze upływa za miesiąc.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile wniosków w sprawie programu Oczko Plus złożyli dotychczas Polacy

  • Jaki jest budżet tegorocznego programu

  • Na co można wykorzystać dotację

Oczko Plus 2.0. Tysiące chętnych, a czasu coraz mniej

Oczko Plus to potoczna nazwa programu „Moja woda”, który zadebiutował w ubiegłym roku. Głównym celem inicjatywy jest zachęcenie Polaków do zaangażowania w walkę z suszą. Zainteresowanie, jakim w tym roku cieszy się Oczko Plus, dowodzi, że zachęta jest niezwykle kusząca.

Wprost donosi, że od 22 marca do 7 maja do wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wpłynęło 14,5 tys. wniosków na kwotę 69 mln zł. Łączna pula tegorocznego programu Oczko Plus wynosi 100 mln zł, co oznacza, że wyczerpano już 68 proc. nakładów.

Każdy, kto chce zgłosić się po dofinansowanie powinien się pospieszyć, ponieważ nabór wniosków kończy się już 10 czerwca 2021 r. Następnie wnioskodawcy będą mieli miesiąc na potwierdzenie deklaracji poprzez złożenie aplikacji w formie papierowej.

- Prawie 24 tysiące polskich rodzin włączyło się aktywnie w zapobieganie suszy. […] To najlepsze potwierdzenie, że mamy w nich sojuszników idei przeciwdziałania suszy świadomych korzyści z magazynowania i wykorzystania deszczówki - przyznał minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Zgodnie z wyliczeniami wiceprezesa NFOŚiGW Artura Lorkowskiego druga edycja programu Oczko Plus pozwoli na dofinansowanie kolejnych 20 tys. przydomowych instalacji retencyjnych. Dzięki temu uda się zatrzymać milion metrów sześciennych wody w skali roku, odciążyć kanalizację i zmniejszyć ryzyko podtopień.

Oczko Plus - ile i na jakie przedsięwzięcia?

W ramach programu Oczko Plus można otrzymać dotację do 5 tys. zł, ale nie więcej niż 80 proc. kosztów kwalifikowanych, poniesionych po 1 czerwca 2020 r. Z dofinansowania mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele domu jednorodzinnego, którzy na terenie posiadłości zamontują konkretne urządzenia.

Pieniądze mają finansować zakup, montaż, budowę i uruchomienie instalacji, które umożliwiają zbieranie, retencję i ponowne wykorzystywanie wód opadowych i roztopowych w obrębie danej nieruchomości. Oczko Plus pozwala także na dofinansowanie zakupu urządzeń, które zbierają wodę i następnie przesyłają ją do zbiornika.

Pieniądze można otrzymać również na sam zbiornik, który rozprowadza wodę po działce. Poza tym Oczko Plus umożliwia budowę przewodów odprowadzających wodę, instalacji rozsączających i nawadniających, a także przydomowych oczek wodnych.

Minimalna kwota inwestycji, która uprawnia do skorzystania z dofinansowania w ramach Oczko Plus, wynosi 2 tys. zł. Z kolei pojemność zbiornika lub kilku zbiorników nie może być mniejsza niż 2 metry sześcienne. Warunkiem uzyskania wsparcia jest także zamontowanie instalacji, której trwałość wynosi 3 lata od daty zakończenia montażu.

Wnioski w sprawie programu Oczko Plus należy składać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Warto pamiętać, aby zgłoszenie wysłać jeszcze przed zakończeniem całego retencyjnego przedsięwzięcia.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]