susza deszczówka
Flickr/Krzysztof Lis
Autor Paulina Musianek - 9 Sierpnia 2019

Dotacje do zebranej deszczówki ruszają w kolejnym wielkim mieście. Można dużo zyskać

Susza doskwiera całej Polsce, dlatego kolejne miasto po Wrocławiu postanowiło wprowadzić program dofinansowań zachęcający do zbierania deszczówki.

Susza zmotywowała kolejne miasto do dofinansowań zbierania deszczówki

Susza stała się problemem również w stolicy, dlatego pomysł, który z entuzjazmem został przyjęty we Wrocławiu, ma się również pojawić w Warszawie. W stolicy ruszyły konsultacje programu dotacji do instalacji urządzeń małej retencji wody. Dotacje do budowy urządzeń małej retencji wody pokryją nawet 80% kosztów, czyli wyniosą nawet 10 tys. złotych. Nabór wniosków ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Dofinansowania będą przyznawane na budowę przydomowego zbiornika deszczówki lub studni chłonnej. Z dofinansowania będą mogli skorzystać zarówno właściciele domów jednorodzinnych, otrzymają dotacje w wysokości 4 tys. zł, jak również spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe - dla nich przewidziano dofinansowanie w kwocie 10 tys. zł.

Warszawiacy będą walczyć z suszą

W trosce o kondycję środowiska chcemy ograniczyć przesuszenie gruntów w mieście. Skrzynki rozsączające, studnie chłonne, oczka wodne czy podobne szczelne zbiorniki spowolnią bezpowrotny odpływ wody do rzeki. Za ich pomocą możemy wykorzystać wodę deszczową i roztopową. Mała retencja będzie zapobiegać lokalnym podtopieniom – powiedziała Justyna Glusman, koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Instalacje mają zapobiec lokalnym podtopieniom wywołanym przez przeciążenie sieci kanalizacyjnej w przypadku gwałtownych deszczy oraz ograniczyć przesuszenie gruntów w mieście przez zatrzymanie odpływu wody do rzeki.

Konsultacje projektu uchwały potrwają do poniedziałku, 19 sierpnia. Jeżeli Rada zaakceptuje propozycję, rozpocznie się przyjmowanie wniosków. Pierwsze dotacje mogłyby być wtedy wydane już w październiku.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News