BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Dotacje do zebranej deszczówki ruszają w kolejnym wielkim mieście. Można dużo zyskać

9 Sierpnia 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Susza doskwiera całej Polsce, dlatego kolejne miasto po Wrocławiu postanowiło wprowadzić program dofinansowań zachęcający do zbierania deszczówki.

Susza zmotywowała kolejne miasto do dofinansowań zbierania deszczówki

Susza stała się problemem również w stolicy, dlatego pomysł, który z entuzjazmem został przyjęty we Wrocławiu, ma się również pojawić w Warszawie. W stolicy ruszyły konsultacje programu dotacji do instalacji urządzeń małej retencji wody. Dotacje do budowy urządzeń małej retencji wody pokryją nawet 80% kosztów, czyli wyniosą nawet 10 tys. złotych. Nabór wniosków ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Dofinansowania będą przyznawane na budowę przydomowego zbiornika deszczówki lub studni chłonnej. Z dofinansowania będą mogli skorzystać zarówno właściciele domów jednorodzinnych, otrzymają dotacje w wysokości 4 tys. zł, jak również spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe - dla nich przewidziano dofinansowanie w kwocie 10 tys. zł.

Warszawiacy będą walczyć z suszą

W trosce o kondycję środowiska chcemy ograniczyć przesuszenie gruntów w mieście. Skrzynki rozsączające, studnie chłonne, oczka wodne czy podobne szczelne zbiorniki spowolnią bezpowrotny odpływ wody do rzeki. Za ich pomocą możemy wykorzystać wodę deszczową i roztopową. Mała retencja będzie zapobiegać lokalnym podtopieniom – powiedziała Justyna Glusman, koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Instalacje mają zapobiec lokalnym podtopieniom wywołanym przez przeciążenie sieci kanalizacyjnej w przypadku gwałtownych deszczy oraz ograniczyć przesuszenie gruntów w mieście przez zatrzymanie odpływu wody do rzeki.

Konsultacje projektu uchwały potrwają do poniedziałku, 19 sierpnia. Jeżeli Rada zaakceptuje propozycję, rozpocznie się przyjmowanie wniosków.  Pierwsze dotacje mogłyby być wtedy wydane już w październiku.

Konsultacje projektu uchwały potrwają do poniedziałku, 19 sierpnia. Jeżeli Rada zaakceptuje propozycję, rozpocznie się przyjmowanie wniosków.  Pierwsze dotacje mogłyby być wtedy wydane już w październiku.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >