Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Czyste powietrze z ogromną zmianą od 1 lipca. Progi dochodowe ostro w górę
Maria Glinka
Maria Glinka 19.06.2021 02:00

Czyste powietrze z ogromną zmianą od 1 lipca. Progi dochodowe ostro w górę

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Czyste powietrze to rządowy program, który ma zachęcać obywateli do walki ze smogiem. Kolejny nabór wniosków w sprawie dofinansowania do wymiany przestarzałych kotłów rusza już w przyszłym miesiącu. Grono beneficjentów może być tym razem znacznie większe, ponieważ progi dochodowe uprawniające do uzyskania wsparcia są znacznie wyższe. To ostatni moment na niektóre inwestycje, ponieważ w przyszłym roku rząd radykalnie zmieni zasady.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaki jest cel programu Czyste powietrze

  • Ile wynoszą nowe progi dochodowe

  • Jakie zmiany przewiduje przyszłoroczny program

Czyste powietrze, czysty zysk. Wyższe progi dochodowe na wymianę pieca

Czyste powietrze wspiera Polaków dbających o najbliższe środowisko od września 2018 r. Celem rządowego programu jest poprawa jakości powietrza. Do zaangażowania w walkę ze smogiem mają zachęcać dopłaty do termomodernizacji i na wymianę starych kotłów i pieców. Czyste powietrze obejmuje tylko domy jednorodzinne.

Na horyzoncie już jawi się kolejna edycja programu. Czyste powietrze rusza 1 lipca 2021 r. Jednak tegoroczny program przewiduje kilka modyfikacji wyjątkowo korzystnych z punku widzenia wnioskodawców.

Co się zmieni? Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), zdradził w rozmowie z PAP, że progi dochodowe w drugiej części programu Czyste powietrze będą w tym roku wyższe.

W trzeciej edycji programu bezzwrotne dotacje wynoszą do 37 tys. zł. Wprost donosi, że identyczny próg obowiązuje w innym programie - Stop smog. Co to oznacza w praktyce? Próg dochodowy dla gospodarstw wieloosobowych, które będą chciały wziąć udział w programie Czyste powietrze, wzrasta o 164 zł do kwoty 1564 zł (na osobę).

Na uprzywilejowanej pozycji są także gospodarstwa jednoosobowe. W ich przypadku próg zanotuje podwyżkę o 229 zł do poziomu 2189 zł. Mirowski przekonywał, że po wyższe bezzwrotne dotacje aplikuje ok. 30 proc. uczestników programu Czyste powietrze.

Jednak wyższe dofinansowanie oznacza także dodatkowe wymogi. Osoby, które chcą skorzystać z tej możliwości muszą złożyć nie tylko wniosek, lecz także zaświadczenie o dochodach. Tego typu dokument wydają gminy.

Ścieżka bankowa w programie Czyste powietrze

Wyższe progi to nie wszystko. W tym roku ma zostać uruchomiona także ścieżka bankowa w programie Czyste powietrze. Mirowski przekazał, że NFOŚiGW nawiązał współpracę z 7 bankami. - Dwa z nich przodują, jeśli chodzi o przygotowanie nowego instrumentu finansowego, jakim będzie kredyt Czyste powietrze - ocenił wiceszef instytucji.

Jakie zmiany w programie przewiduje ścieżka bankowa? Po pierwsze nowe terminy. Każdy zainteresowany wsparciem w ramach programu Czyste powietrze nie będzie mógł rozpocząć inwestycji przed dniem wysłania wniosku.

Co więcej, kredyt Czyste powietrze nie obejmuje już rozpoczętych przedsięwzięć, a jego kwota nie może być niższa niż kwota ujęta we wniosku o dofinansowanie. W ścieżce bankowej pojawia się zapis ustalający okres realizacji inwestycji na maksymalnie 18 miesięcy. W banku będzie można przedłożyć zarówno wniosek o kredyt, jak i dokumenty w sprawie dotacji.

Kolejne zmiany od 2022 r. Koniec dopłat do kotłów węglowych

Trzecia edycja programu Czyste powietrze to tylko przedsmak tego, co czeka na nowych beneficjentów w przyszłym roku. Planowane zmiany nie są aż tak korzystne.

W ramach kolejnej edycji nie będzie można już pobrać dotacji na kocioł węglowy. Zatem każdy, kto zdecyduje się na jego zakup i montaż po 1 lipca 2021 r. musi uregulować wszelkie formalności do końca tego roku.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]