Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Seniorze, sprawdź, czy stracisz 14. emeryturę. Nowe informacje
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 06.06.2024 16:16

Seniorze, sprawdź, czy stracisz 14. emeryturę. Nowe informacje

pieniądze
Fot. YouTube/Goniec

Od 1 czerwca obowiązują nowe przepisy dotyczące górnego limitu kwot, jakie uzyskiwać można podczas pracy zarobkowej na emeryturze. Ma to swoje nieoczywiste konsekwencje - część emerytów, mimo że otrzymało już czternaste emerytury, będzie musiało zwrócić je ZUS-owi. 

Ile można dorobić na emeryturze?

Obowiązujący od 1 czerwca limit kwoty, jakie można uzyskiwać w ramach dorabiania do emerytury do 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Nie oznacza to jednak, że przekraczając ten limit choćby o złotówkę, automatycznie zostajemy pozbawieni świadczenia. Będzie ono po prostu mniejsze. Całkowite wstrzymanie wypłat emerytury następuje dopiero przy zarobkach powyżej 130 proc. średniej krajowej.

W praktyce oznacza to, że zmniejszona emerytura będzie do nas trafiać już przy zarobkach przekraczających 5703,20 zł. Z kolei całkowite wstrzymanie wypłat emerytury następuje po przekroczeniu limitu wynagrodzenia w wysokości 10 591,60 zł.

13. emerytury nie dla wszystkich. Ci seniorzy nie mają szans

Konieczne zwroty 13. i 14. emerytur

Limity obowiązują w stosunku do wszystkich wypłat emerytur, łącznie z trzynastą i czternastą emeryturą. Jeśli więcej przekroczymy limit 10 591,60 zł, to stracimy także prawo do ich pobierania.

ZOBACZ TAKŻE: Wystarczy jeden wniosek do ZUS. Jest szansa na wyższą emeryturę, co miesiąc

Występuje tu jednak komplikacja - dochodzić będzie do sytuacji, w której mimo przekroczenia limitu ZUS i tak przeleje trzynaste i czternaste emerytury także na konta tych emerytów, których świadczenia już nie przysługują. Nie oznacza to jednak, że będą oni mogli je zachować - całość środków trzeba będzie w takich sytuacjach zwrócić na rachunki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Z czego wynika komplikacja?

Zaskoczenie może wzbudzać to, że ZUS w ogóle decyduje się na przekazywanie emerytur, choć danym emerytom nie przysługuje do nich prawo. Rezygnacja z tego uprościłaby sytuację i nie wymagała zwrotów. Powód jest jednak prozaiczny — ZUS może dokonywać przelewów jeszcze przed terminem weryfikacji, czy nie zostały przekroczone limity przychodu dla emerytur, które pozbawiałyby ich świadczenia.