Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS przeleje łącznie 2 mld zł. Lepiej sprawdź konto
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 06.06.2024 11:01

ZUS przeleje łącznie 2 mld zł. Lepiej sprawdź konto

pieniądze, ZUS
Fot. materiały własne

Do końca tego tygodnia miliony Polaków otrzymają przelew z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Część klientów ZUS może być zaskoczonych. Do kogo pieniądze z 800 plus trafią jeszcze przed piątkiem?

Nowy okres rozliczeniowy 800 plus

Początek czerwca to bardzo ważny moment w roku dla wszystkich rodziców. 1 czerwca rozpoczął się nowy okres rozliczeniowy w programie 800 plus, co dla beneficjentów świadczenia oznacza szereg zmian. Przede wszystkim: rodzice, którzy jeszcze tego nie zrobili, powinni jak najszybciej złożyć wniosek.

Osoby czekające na przelew powinny również zapoznać się z nowymi terminami wypłat. Wiele osób otrzyma pieniądze już w tym tygodniu. Rodzice mogą być zaskoczeni.
 

Zacznie się już jutro. Polacy ruszą do Dino, szykują się duże obniżki

2 miliardy złotych dla 2,4 mln dzieci

W tym tygodniu rozpoczął się nowy okres rozliczeniowy dla osób otrzymujących 800 plus. Pierwsze przelewy zostały zlecone jeszcze pod koniec maja, kolejni rodzice otrzymają pieniądze do jutra.

Do piątku w programie 800 plus do uprawnionych osób trafi łącznie blisko 2 miliardy złotych dla około 2,4 mln dzieci — przekazał Paweł Żebrowski, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dla wielu osób szybszy przelew może być zaskoczeniem. Nowy okres rozliczeniowy oznacza bowiem nowe terminy wypłat — inne niż te, do których rodzice przywykli przez ostatni rok. Rodziny, które pieniądzy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych spodziewały się dopiero 7 i 9 czerwca, otrzymają 800 plus już w czwartek, 6 czerwca. To także efekt przypadającego w tamtych terminach weekendu.
 

Nie złożysz wniosku, stracisz świadczenie

Nowy okres rozliczeniowy to jednak przede wszystkim konieczność ponownego złożenia wniosku. Nie było to potrzebne na początku roku, kiedy wysokość świadczenia wzrosła o dodatkowe 300 złotych. Teraz jednak rodzice, którzy nie zrobili tego do tej pory, powinni jak najszybciej złożyć wniosek o przyznanie 800 zł. Umożliwi to serwis PUE ZUS, portal Emp@tia, aplikacja mZUS, a nawet bankowość elektroniczna.

Osoby, które nie zrobią tego do końca miesiąca, poczekają na przelew aż do sierpnia. Wówczas otrzymają jednak także wyrównanie za czerwiec i lipiec. Wniosek złożony w kolejnych miesiącach będzie skutkować nie tylko późniejszym przelewem, ale także utratą świadczenia za czerwiec.

źródło: money.pl, fakt.pl