Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Sami dajemy dostęp oszustom. Ekspert DAGMA BEZPIECZEŃSTWO IT o wadze cyberbezpieczeństwa
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 09.05.2024 16:14

Sami dajemy dostęp oszustom. Ekspert DAGMA BEZPIECZEŃSTWO IT o wadze cyberbezpieczeństwa

Paweł Jurek, Mikołaj Dowejko
Fot. YouTube/BiznesINFO

To co nam wydaje się atakiem na system bankowy, tak naprawdę jest najczęściej atakiem na nasze urządzenie - tak o powodach kradzieży pieniędzy z kont bankowych mówił Paweł Jurek, ekspert DAGMA BEZPIECZEŃSTWO IT. Musimy zacząć się tym interesować jako indywidualni odbiorcy - mówił o zwiększaniu świadomości użytkowników urządzeń cyfrowych nasz gość.

Ekspert DAGMA BEZPIECZEŃSTWO IT o cyberbezpieczeństwie

Ekspert DAGMA BEZPIECZEŃSTWO IT, Paweł Jurek podkreślił w rozmowie z BiznesINFO, że cyberbezpieczeństwo w dzisiejszych czasach jest kluczową kwestią, bo to jedna z głównych domen naszego bezpieczeństwa fizycznego. 

Ekspert zaznaczył również, że ten temat jest na nowo analizowany, a małe i średnie firmy mają dużo do nadrobienia, jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo. Podczas rozmowy z redakcją portalu, Paweł Jurek powiedział, że próby wyłudzenia pieniędzy czy innych ataków zwykle wcale nie są atakami na systemy bankowe. 

Zobacz także: Zdrowie dzieci może poczekać? Ministra Leszczyna tłumaczy się z opóźnienia w pracach nad zakazem jednorazowych e-papierosów

Emerytury dla tej grupy wzrosną? Rząd rozważa zmiany

Użytkownicy sami dają dostęp oszustom

Jak podkreśla ekspert, celem takich ataków nie są zazwyczaj systemy bankowe, tylko nasze urządzenia. Co ciekawe, Najczęściej przestępcom chodzi o to, by zainstalować na nich wirusy, by w ten sposób dostać się do naszego konta bankowego. 

Bardzo często zdarza się, że nieświadomi użytkownicy sami dają dostęp do swojego konta, poprzez podawanie kodów BLIK lub haseł. Paweł Jurek podkreśla, że banki są naprawdę bardzo dobrze zabezpieczone, a najczęstszym powodem kradzieży pieniędzy z konta jest to, że użytkownik sam daje dostęp oszustom. 

Jak chronić się przed cyberprzestępcami?

Ekspert DAGMA BEZPIECZEŃSTWO IT wyznał również, że małe i średnie firmy często nie zdają sobie sprawy z tego, co tak naprawdę jest najważniejsze dla ich cyberbezpieczeństwa. Paweł Jurek został zapytany także o kwestię ochrony przed przestępcami. Jego odpowiedź może być zaskoczeniem dla wielu użytkowników. Okazuje się, że jeśli chcemy zadbać o swoje cyberbezpieczeństwo, to powinniśmy zacząć interesować się tym tematem. 

Ekspert zauważa, że w sieci można znaleźć całe mnóstwo dobrych materiałów edukacyjnych. Podkreślił, że bardzo ważne jest uświadamianie osób starszych, które zwykle niewiele wiedzą na ten temat. Podstawą jest też posiadanie programu antywirusowego nie tylko na komputerze, ale także na urządzeniu mobilnym. Warto również zachować ostrożność podczas korzystania z mediów społecznościowych. Zawsze należy weryfikować wiadomości, w których ktoś bliski prosi nas np. o przelew Blikiem. Istnieje możliwość, że ktoś włamał się na jego konto. 

Całą rozmowę z ekspertem DAGMA BEZPIECZEŃSTWO IT obejrzysz poniżej