Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nowe świadczenie wciąż nie ruszyło. Jest apel do prezydenta
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 09.05.2024 11:00

Nowe świadczenie wciąż nie ruszyło. Jest apel do prezydenta

dziecko, żłobek, pieniądze
Fot. Pixabay/gosiak1980, LCRL

Do tej pory nie doczekaliśmy się wejścia w życie tzw. babciowego. Rodzice czekają niecierpliwie, a ministra rodziny, pracy polityki społecznej zaapelowała do prezydenta o jak najszybsze podpisanie ustawy i ponadpartyjne wsparcie. ”Każdy rodzic zasługuje na wsparcie” - podkreśliła.

Babciowe czeka na zielone światło

”Każde małe dziecko w Polsce zasługuje na dobrą opiekę. Każdy rodzic małego dziecka w Polsce zasługuje na wsparcie” - zaznaczyła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przed rozpoczęciem obrad Sejmu odnośnie ustawy wprowadzającej świadczenie ”Aktywny rodzic”. Szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaznaczyła, iż jest to flagowy projekt resortu, ale również przykład prawidłowo działającej współpracy koalicyjnej. Tymczasem rodzice nadal czekają, aż ustawa wejdzie w życie. Obecnie mogą jednak korzystać z innych form wparcia, takich jak 800 plus czy dofinansowanie wakacji dla dziecka.
 

Dino oszalało. Właśnie się zaczęło, sieć przygotowała wyjątkową ofertę

Trzy elementy projektu dla trzech zapowiedzi

Wsparcie dla rodziców w aktywności zawodowej zostało zapowiedziane zarówno przez Koalicję Obywatelską, jak i Lewicę i Trzecią Drogę. Każda z partii proponowała jednak nieco inne rozwiązanie w tej kwestii. ”Aktywny rodzic”, jak podkreśliła ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ma być odpowiedzią na wszystkie te propozycje.

W kampanii wyborczej Koalicja Obywatelska obiecywała “babciowe”, Lewica obiecywała upowszechnienie opieki żłobkowej. [...] Trzecia Droga upominała się o to, by pamiętać o tradycyjnych rodzinach, o tych, gdzie rodzice decydują się na pozostanie z dziećmi w domu - zaznaczyła szefowa resortu.

W związku z szerokim zasięgiem projektu, ministra zaapelowała nie tylko o ponadpartyjne poparcie dla ”babciowego”, ale również o jak najszybsze podpisanie ustawy, kiedy ta trafi na biurko prezydenta.
 

Na co mogą liczyć rodzice?

W praktyce program ”Aktywny rodzic” obejmie trzy rodzaje świadczeń. Pierwsze będzie dedykowane rodzicom, którzy pracując, zdecydują się opłacić opiekę nad dzieckiem w osobie niani lub babci. Ta ostatnia możliwość niesie za sobą również możliwość dorobienia sobie przez seniorkę do emerytury. Świadczenie wyniesie 1500 zł miesięcznie i będzie przyznawane na okres 24 miesięcy dla dziecka w wieku od 12 do 35 miesięcy. Rodzice dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności będą mogli otrzymać świadczenie w zwiększonej wysokości, w kwocie 1900 zł.

Do dyspozycji rodziców będzie także dofinansowanie ”aktywnie w żłobku”, które zastąpi obecne dofinansowanie pobytu dziecka w  instytucji opieki, np. żłobku czy klubu dziecięcego. Trzecią możliwością będzie świadczenie ”aktywnie w domu”, przyznawane bez konieczności spełnienia warunku dotyczącego aktywności zawodowej. Dofinansowanie to ma być przyznawane na zasadach podobnych do funkcjonującego obecnie rodzinnego kapitału opiekuńczego.

Dajemy rodzicom wybór, którego do tej pory nie mieli. Likwidujemy bariery, które uniemożliwiały im łączenie życia rodzinnego z życiem zawodowym - powiedziała wiceszefowa resortu, Aleksandra Gajewska.

Na każde dziecko przysługiwać będzie jedno z trzech świadczeń do wyboru. Decyzja należeć będzie do rodziców, zależnie od ich sytuacji zawodowej.

Źródło: Radio Zet, MRPiPS, PAP