Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Prawie połowa pracowników wolałoby rozwód od powrotu do biura w pełnym zakresie
Irmina Jach
Irmina Jach 06.06.2024 12:13

Prawie połowa pracowników wolałoby rozwód od powrotu do biura w pełnym zakresie

praca
Fot. Pixabay/VinzentWeinbeer

Pandemia COVID-19 zmieniła rzeczywistość rynku pracy. Wielu pracodawców zdecydowało się wówczas na wprowadzenie modelu pracy zdalnej. Ostatnio coraz więcej pracowników wraca na stałe do biur. Niemal 80 proc. pracodawców uważa, że ten trend potrwa dwa lata.

Pracodawcy oczekują powrotu do pracy stacjonarnej

Z badania przeprowadzonego przez Investor Relations na ponad 14 tys. pracowników 4 tys. przedsiębiorstw wynika, że 80 proc. pracodawców oczekuje pełnego powrotu do pracy stacjonarnej. 78 proc. respondentów uważa, że taki trend utrzyma się przez dwa lata. Kluczowe jest przekonanie, że praca w biurze sprzyja budowaniu poczucia wspólnoty.

Nawet 81 proc. ankietowanych firm przeprojektowało miejsca pracy lub zamierza to zrobić w celu osiągania lepszej współpracy i integracji zespołu — czytamy.

Prawie połowa pracowników woli rozwód od powrotu do biura

Z raportu wynika, że pracownicy pracujący zdalnie mają mniejsze szanse na awans lub podwyżkę, gdyż ich wysiłki mogą być niezauważane przez pracodawcę. Pracownicy nie są jednak pozytywnie nastawieni do powrotu do biur.

Nawet 43 proc. ankietowanych, według przeprowadzonego w USA badania twierdzi, że wolałoby się rozwieść niż wrócić do pełnej pracy w biurze — zauważono.

41 proc. pracowników uważa, że praca indywidualna jest bardziej owocna w trybie zdalnym, ale praca zespołowa — podczas pracy z redakcji.

Rozpad relacji i spadek zaufania w zespole to, zdaniem polskich pracowników, główne wady pracy zdalnej — dodano.

Zalety pracy hybrydowej

Część pracodawców postanawia czerpać korzyści z modelu pracy hybrydowej, która pozwala na włączenie do rynku pracy osób, które — z różnych powodów — zmagają się z wykluczeniem zawodowym, np. młodych matek.

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że nawet 40 proc. matek, których dzieci mają rok lub dwa, nie wykonuje pracy zarobkowej. Zaradzić temu może po części praca zdalna lub hybrydowa, którą ponad ¾ kobiet uważa za największy możliwy benefit pracowniczy — czytamy.

Kluczem do budowania efektywnego modelu pracy może być wykorzystywanie nowoczesnych technologii, takich jak ClickMeeting.