Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Można dostać prawie 300 zł do emerytury. Trzeba spełnić pewne warunki
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 24.05.2024 22:28

Można dostać prawie 300 zł do emerytury. Trzeba spełnić pewne warunki

seniorzy, pieniądze
Fot. Pixabay/jhenning, materiały własne

Wielu seniorów może liczyć na dodatkowe pieniądze do emerytury. To prawie 300 złotych miesięcznie, a wystarczy tylko złożyć wniosek. Wsparcie należy się konkretnej grupie emerytów. Aby otrzymać dodatek, trzeba spełnić odpowiednie warunki. Przedstawiamy szczegóły.

Dla kogo dodatkowe pieniądze do emerytury?

Większość emerytów w Polsce otrzymuje niewysokie świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wiele osób może jednak liczyć na dodatki finansowe do emerytury. Jednym z nich jest świadczenie ratownicze, które jest przeznaczone dla strażaków ochotników i ratowników górskich. Dodatkowe pieniądze nie są jednak przeznaczone dla wszystkich. Aby otrzymać świadczenie, trzeba spełnić odpowiednie warunki. 

Zobacz także: Zmiany w kluczowym zasiłku, kwota pójdzie w górę. Skorzystają tysiące Polaków

Przez 20 lat pracowała za minimalną krajową. Trudno uwierzyć, jaką dostaje emeryturę

Te warunki trzeba spełnić, by dostać świadczenie

Świadczenie ratownicze należy się osobom, które brały czynny udział w akcjach lub działaniach ratowniczych przez określoną liczbę lat. W przypadku kobiet wymagany staż wynosi 20 lat z w przypadku mężczyzn - 25 lat. Co ważne, wymagany jest bezpośredni udział w takich działaniach co najmniej raz w roku.

Dodatkowe pieniądze zostaną przyznane tylko wtedy, gdy posiadamy pisemną deklarację podpisaną przez trzy osoby. Wymaga się, by przynajmniej jedna z nich miała doświadczenie w pełnieniu funkcji publicznych. Taki dokument ma udowodnić, że potencjalny świadczeniobiorca uczestniczył w akcjach ratowniczych.

Emeryci muszą złożyć wniosek

Aby otrzymać dodatkowe pieniądze do emerytury, trzeba złożyć wniosek. W tym celu należy zgłosić się do komendanta powiatowego lub miejskiego Państwowej Straży Pożarnej. Świadczenie jest przyznawane tylko osobom, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny.

Wysokość świadczenia ratowniczego, podobnie jak emerytury i renty jest co roku waloryzowane. Ostatnia podwyżka odbyła się 1 marca bieżącego roku i podwyższyła wsparcie o 12,12 proc. Teraz emerytowani ratownicy górscy i strażacy ochotnicy mogą liczyć na wypłatę 258 zł miesięcznie, co daje ponad 3000 zł w skali roku.