Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Komisja Europejska zdecydowała. Rolnicy mają powody do radości
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 27.05.2024 20:30

Komisja Europejska zdecydowała. Rolnicy mają powody do radości

UE traktor
Fot. Unaplash.com/Heiko Janowski, Guillaume Périgois

To już pewne – 2,1 mld złotych trafi do polskich rolników. Komisja Europejska zatwierdziła w poniedziałek rządowe wsparcie dla plantatorów. Informację przekazał komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Dodatkowe środki otrzymają producenci zbóż, którzy odnotowali straty w związku z agresją Rosji na Ukrainę.

Zielone światło ws. wsparcia dla rolników

Komisja Europejska podjęła decyzję ws. wsparcia dla polskich rolników. W poniedziałek (27.05) komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski poinformował o zatwierdzeniu wypłaty 2,1 mld zł na pomoc tej branży.

Kolejna pomoc publiczna dla polskich rolników, w kontekście agresji Rosji na Ukrainę, została zatwierdzona w kwocie 486 milionów euro (2,1 mld zł) – poinformował w mediach społecznościowych komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Nawet 5000 złotych kary, przepisy mówią jasno. Mieszkańcy bloków muszą wiedzieć

2,1 mld zł dla polskich rolników. Kto skorzysta?

Rządowe wsparcie ma objąć jedynie pewien sektor rolnictwa, który ucierpiał w związku z ostatnimi zawirowaniami na rynku rolnym. Pomocą publiczną mają być dopłaty dla producentów zbóż: pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta i mieszanek zbożowych. Środki trafią do tych rolników, którzy odnotowali straty w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę, oraz grozi im utrata płynności finansowej w związki z problemami w branży.

ZOBACZ: Ważny komunikat PKO BP do wszystkich klientów. Bank wprowadza zmiany

Do 1,19 mln zł dla rolnika

Zgodnie z wnioskiem komisarza Wojciechowskiego rolnictwo zostało włączone w system kryzysowej pomocy publicznej w marcu 2022 r. KE przedłużyło program, który ma zakończyć się wraz z końcem bieżącego roku. To kolejny, siedemnasty plan wsparcia rolników. Dodatkowe środki mają zostać przyznane w kwocie nie większej niż 1,19 mln zł (280 tys. euro) na głowę. Zostaną one przyznane rolnikom najpóźniej do końca grudnia 2024 roku.

Źródło: WP.pl