Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Jest decyzja ws. Bezpiecznego Kredytu 2 proc. W grze ogromne kwoty
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 01.12.2023 13:53

Jest decyzja ws. Bezpiecznego Kredytu 2 proc. W grze ogromne kwoty

blok pieniądze
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Pierwsze mieszkanie to marzenie wielu młodych singli oraz rodzin, ale mało kto może sobie na nie pozwolić. Rozwiązaniem problemów przynajmniej części z nich miał być Bezpieczny Kredyt 2 proc. Ten cieszył się wielkim zainteresowaniem, ale właśnie dlatego obawiano się, że kwota finansowania nie sprosta oczekiwaniom chętnych. W piątek 1 grudnia zapadła ostateczna decyzja w sprawie dalszych losów rządowego programu. Co postanowiono?

Bezpieczny Kredyt 2 proc. kusi Polaków

O tym, że rząd zamierza pochylić się nad sprawą Bezpiecznego Kredytu 2 proc., dowiedzieliśmy się zaledwie kilka godzin przed posiedzeniem ministrów i premiera. Nowa szefowa resortu rozwoju i technologii, Marlena Maląg, zdradziła tę tajemnicę na antenie Polskiego Radia. Ujawniła wówczas, że limit na finansowanie programu może zostać zwiększony, jeśli tylko opowie się za tym Rada Ministrów.

Potrzeby, jak wiadomo, były i nadal są wielkie, bo Polacy chętnie ruszyli do banków, by skorzystać z pomocy państwa. Z danych rządowych wiadomo, że podpisano już ok. 40 tys. umów o “Bezpieczny Kredyt 2 proc.” i złożono prawie 90 tys. wniosków o jego udzielenie. Dlatego też oczekiwania, aby politycy dosypali jeszcze trochę grosza do przewidzianej na program puli, stale rosły. W piątek 1 grudnia jasne stało się, czy wywierana presja przyniosła pożądane efekty.

Właśnie się zaczęło. Do Rossmanna ustawią się długie kolejki, same hity

Rząd "za" zwiększeniem finansowania programu

Tuż po posiedzeniu Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki spotkał się z dziennikarzami, którym ogłosił, że rząd zdecydował o zwiększeniu finansowania programu. Jak dodano, całość ma być warta o ponad 5 mld złotych więcej ,niż wcześniej zakładano. Oznacza to, że budżet państwa dołoży do naszych kredytów aż 16 mld zł.

ZOBACZ: Zapadła ważna decyzja TSUE. Chodzi o kredyty Providenta

Szef rządu nie krył dziś satysfakcji z podjętych przez polityków decyzji, podkreślając, że dostępność mieszkania to jedna z fundamentalnych wartości, które przyświecają działaniom rządu.

- Chcemy, żeby mieszkanie było takim towarem, na który każdego Polaka, który uczciwie pracuje, (...) stać - zapewniał.

Ambitne założenia

Większe środki na program Bezpieczny Kredyt 2 proc. są tylko częścią założeń, jakie poczyniono w ramach projektu ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe.

ZOBACZ: Dramat pani Marii, z emerytury zostaje jej 2,60 zł na dzień. Nie tylko ona tak żyje

Wynika z niego m.in. że zapewnienie utrzymania w 2024 r. porównywalnych rozmiarów akcji kredytowej w stosunku „do 30-40 tys. kredytów rocznie, jakie będą mogły zostać udzielone w latach 2025-2027” wymaga zwiększenia maksymalnych limitów wydatków budżetu państwa przekazywanych do Rządowego Funduszu Mieszkaniowego z przeznaczeniem na dopłaty do rat bezpiecznych kredytów 2 proc.

Rząd zaproponował, aby podwyższyć kwoty maksymalnych limitów wydatków budżetu państwa tak, by możliwe było udzielenie w latach 2023-24 łącznie ok. 75 tys. bezpiecznych kredytów 2 proc., przy założeniu, że średnia kwota kredytu udzielanego każdym z lat realizacji programu wynosi 400 tys. zł.

Źródło: bankier.pl