Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zapadła ważna decyzja TSUE. Chodzi o kredyty Providenta
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 23.11.2023 22:50

Zapadła ważna decyzja TSUE. Chodzi o kredyty Providenta

kalkulator, długopis
Pixabay

W czwartek 23 listopada zapadł ważny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie nadmiernych pozaodsetkowych kosztów kredytu. Chodzi o pożyczki udzielane przez firmę Provident.

Nieuczciwe warunki w umowach konsumenckich

Konsumenci wytoczyli Providentowi sprawę przed polskim sądem, który z kolei zwrócił się do TSUE o dokonanie wykładni przepisów dyrektywy o nieuczciwych warunkach w umowach konsumenckich.

TSUE podkreślił, że warunek umowny jest nieuczciwy, jeśli powoduje znaczącą nierównowagę wynikającą z umowy praw i obowiązków stron, ze szkodą dla konsumenta. - Taka nierównowaga może wynikać z samego faktu, że pozaodsetkowe koszty obciążające konsumenta są oczywiście nieproporcjonalne w stosunku do pożyczonej kwoty kredytu i w stosunku do świadczonych w zamian usług związanych z udzielaniem kredytu - przekazano w komunikacie prasowym.

Zbliża się graniczna data dla wielu Polaków. Urzędnicy czekają na wpłaty i dokumenty

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał kolejny korzystny dla konsumentów wyrok. - Trybunał dał konsumentom kolejny oręż do walki z nieuczciwymi przedsiębiorcami. Poza możliwością powoływania się na sankcję kredytu darmowego na podstawie ustawy o kredycie konsumenckim, istotnym czynnikiem, który sądy będą od teraz brały również pod uwagę, orzekając o nieważności umowy lub jej części, będzie kwestia rażąco wysokich kosztów pozaodsetkowych, a takich pożyczek i kredytów z pewnością jest bardzo wiele - stwierdził wiceprezes Votum Kacper Jankowski cytowany w komunikacie.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej po stronie konsumentów

Okazuje się, że i tym razem Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej postanowił stanąć po stronie konsumenta. - TSUE po raz kolejny stanął po stronie konsumentów. Wskazał przede wszystkim, jak powinny być traktowane umowy pożyczek lub kredytów konsumenckich, które zawierają rażąco wygórowane koszty pozaodsetkowe na rzecz przedsiębiorcy - przekazał Emil Mędrecki z Kancelarii Mędrecki Wilk i Wspólnicy, która wchodzi w skład grupy Votum.

Tagi: kredyt