Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dramat pani Marii, z emerytury zostaje jej 2,60 zł na dzień. Nie tylko ona tak żyje
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 30.11.2023 14:33

Dramat pani Marii, z emerytury zostaje jej 2,60 zł na dzień. Nie tylko ona tak żyje

seniorka-zakupy-bieda
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Z najnowszego raportu Szlachetnej Paczki wynika, że niemal 300 tys. polskich seniorów żyje w skrajnym ubóstwie. W ciągu roku przybyło 40 tys. takich osób. Jedną z nich jest pani Maria, która znajduje się w ciężkiej sytuacji życiowej. Niska emerytura w większości jest przeznaczana na spłatę rat kredytu. Poza tym trzeba kupić leki i pokryć różne zobowiązania finansowe. W efekcie kobiecie zostaje zaledwie 80 zł do miesięcznego rozdysponowania.

Dramat pani Marii. Takich przypadków są w Polsce tysiące

Aktualna najniższa emerytura wynosi 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł “na rękę”. Pani Maria, podopieczna Szlachetnej Paczki, dostaje co miesiąc niewiele więcej, dokładnie 1681 zł. Ta kwota musi jej wystarczyć na spłatę rat kredytu (po śmierci męża została sama z tym zadłużeniem), różne miesięczne zobowiązania i leki. W rezultacie, na codzienne utrzymanie zostaje jej dokładnie 2,60 zł. Natomiast dzienny budżet w przypadku skrajnej biedy wynosi średnio ponad 20 zł – informuje Interia Biznes.

Kupuję chleb i go mrożę. Wyciągam skibkę, gdy jestem naprawdę głodna. W końcu przychodzi taki dzień, że w portfelu zostaje złotówka, a do końca miesiąca jeszcze dwa tygodnie. Mówię sobie wtedy, że to tylko złotówka i aż złotówka – opowiada pani Maria w rozmowie z organizatorami Szlachetnej Paczki. Zdradza im, że chciałaby pewnego dnia się obudzić i nie zastanawiać nad tym, czy lepiej kupić leki, czy coś zjeść.

Dramatyczne wieści o polskich seniorach. "Niska emerytura zmusza do racjonowania chleba" W 2024 wróci słynny dodatek finansowy? Teraz wszystko w rękach polityków

Szlachetna Paczka ujawniła szokujące dane

W najnowszym raporcie dot. problemu biedy w Polsce czytamy, że rodziny włączone do Szlachetnej Paczki w 2022 roku dysponowały średnio kwotą 436 zł na osobę – jest to 14 zł na dzień. Jakie inne wnioski z niego płyną? 8 proc. Polaków nie stać na wykupienie leków na receptę, 3 proc. nie ma pieniędzy na podstawowe zakupy, 7 proc. nie jest w stanie uiścić bieżących opłat za media, a dla 8 proc. problematyczne jest regulowanie czynszu. W 2022 roku 1,8 mln Polaków żyło w skrajnym ubóstwie, z czego doświadcza go 290 tys. seniorów i niemal 400 tys. dzieci – wiele z nich nigdy z niego nie wyjdzie. Kompletny raport o biedzie można znaleźć w tym miejscu.

Szlachetna Paczka. Co to takiego?

Szlachetna Paczka jest ogólnopolskim projektem społecznym organizowanym przez Stowarzyszenie Wiosna. Ma na celu nieść materialne wsparcie dla rodzin oraz osób samotnych żyjących w biedzie. W skali kraju kilkanaście tysięcy wolontariuszy organizuje zbiórki darów, w zależności od potrzeb podopiecznych.