Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatkowe 336 zł do emerytury. Wystarczy spełnić jeden warunek
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 11.06.2024 09:08

Dodatkowe 336 zł do emerytury. Wystarczy spełnić jeden warunek

seniorzy, pieniądze
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

Wielu emerytów może otrzymać dodatkowe pieniądze do swojego świadczenia. Specjalny dodatek należy się osobom, które spełniają jeden, kluczowy warunek. Aby otrzymać wsparcie, trzeba będzie złożyć wniosek. Wyjaśniamy, komu należy się świadczenie i co robić, by je otrzymać.

Emeryci mogą otrzymać dodatkowe pieniądze do emerytury

Fantastyczne wieści dla sporej grupy polskich emerytów. Okazuje się, że mogą otrzymać dodatkowe świadczenie, które wesprze ich budżet domowy. Chodzi tu konkretnie o sołtysowe, wypłacane od 1 lipca 2023 roku. Aby otrzymać pieniądze, trzeba spełnić kluczowy warunek.

Sołtysowe mogą otrzymać seniorzy, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny i pobierają comiesięczne wypłaty emerytury z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodatek należy się emerytowanym sołtysom, którzy sprawowali tą funkcję przez co najmniej dwie kadencje, czyli 8 lat.

Zacznie się już jutro. Do Biedronki ustawią się długie kolejki

Aby otrzymać świadczenie, trzeba złożyć wniosek

Jeszcze do niedawna świadczenie dla emerytowanych sołtysów wynosiło 300 złotych. Dodatek do emerytury został jednak objęty marcową waloryzacją, która podwyższyła jego wysokość do 336,36 złotych miesięcznie. 

Wypłatą świadczenia sołtysowego zajmuje się Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, więc właśnie tam seniorzy powinni składać wnioski. Po dopełnieniu niezbędnych formalności KRUS podejmie decyzję ws. przyznania dodatku.

Te osoby nie dostaną dodatku do emerytury

Warto jednak pamiętać, że świadczenie dla emerytowanych sołtysów nie będzie należało się wszystkim osobom, które pełniły tą funkcję. Dodatkowych pieniędzy do emerytury nie dostaną seniorzy, którzy byli skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w związku z byciem sołtysem. Świadczenie nie przysługuje w momencie, gdy emeryt był sołtysem przed 1990 rokiem.

Zobacz także: Zmiany w popularnym dofinansowaniu. Wkrótce będzie można dostać 58 tys. zł