Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 14. emerytura niższa niż się spodziewano. Taki przelew zobaczą emeryci
Michał Górecki
Michał Górecki 10.06.2024 21:20

14. emerytura niższa niż się spodziewano. Taki przelew zobaczą emeryci

pieniądze
Fot. Marek BAZAK/East News

14. emerytura w 2024 r. będzie mniejsza, niż w roku 2023 - wynika z najnowszych danych i informacji przekazywanych przez resort finansów. Po wyjątkowej hojności poprzedniego rządu, wiele wskazuje na to, że “czternastka” wraca do ustawowej wartości. Ile wyniesie w 2024, kto i kiedy ją dostanie?

14. emerytura w 2024 r. będzie niższa

14. emerytura po raz pierwszy trafiła na konta emerytów w 2021 r., jeszcze wówczas rząd planował uruchomić ten program jako jednorazowe świadczenie. Tak się jednak nie stało i “czternastka” od 2023 r. (ustawą z maja “o kolejnym rocznym świadczeniu dla emerytów i rencistów) weszła na stałe do kalendarza świadczeń ZUS. W myśl tamtej regulacji 14. emerytura musi być przynajmniej świadczeniem w wysokości minimalnej emerytury, ale nie dostaje jej każdy uprawniony. W roku minionym ówczesny rząd formowany przez PiS ”hojnie" podniósł podstawowe świadczenie ponad minimalną emeryturę, w efekcie czego przelew wyniósł 2650 zł brutto, czyli 2200 zł netto. W porównaniu do tej kwoty, następna w kolejce “czternastka” będzie niższa. 

Zobacz też: Ile zarabia klasa średnia? Należy do niej spora grupa Polaków

Odkręcisz wodę i dostaniesz nawet 5000 zł kary. Gminy wprowadzają specjalny zakaz

14. emerytura w 2024 r. Kiedy i ile? Mniej, bo Kaczyński podniósł ją przed wyborami

Jak dotąd wszystko wskazuje na to, że w 2024 r. 14. emerytura będzie niższa o 869 zł brutto od poprzedniej (najprawdopodobniej 1780 zł). Mówił o tym w Polsat News minister finansów Andrzej Domański. Minister relacjonował, że przez pierwsze dwa lata funkcjonowania świadczenia (2021/2022 r.) PiS nie podnosiło wysokości tego świadczenia. Stało się to bowiem dopiero w 2023 r., tuż przed… wyborami. “My wracamy do wypłaty zgodnie z ustawą” - zapowiedział. Takie przelewy miałyby trafiać do uprawnionych we wrześniu.

Zobacz też: 98-latni pan Wacław nie chce przejść na emeryturę. Oto najstarszy przedsiębiorca w Polsce

14. emerytury nie dostaną wszyscy. Kto dostanie?

14. emerytura jest świadczeniem wypłacanym na zasadzie “złotówka za złotówkę” - pisze serwis Infor.pl, precyzując ten mechanizm. “Czternastkę” w pełnej wartości (emerytury minimalnej) otrzymają tylko osoby, które pobierają świadczenie emerytalno-rentowe w wysokości nieprzekraczającej 2.900 zł. Ci uprawnieni, którzy otrzymują kwoty większe, niż 2900 zł dostaną przelewy odpowiednio pomniejszone o tę różnicę. Progiem minimalnym jest kwota 50 zł. To znaczy, że ZUS będzie pomniejszał kwotę “czternastki” aż do osiągnięcia progu równego 50 zł. Poniżej “czternastki” nie będą wypłacane.