Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 14. emerytura nie dla wszystkich. Te osoby nie dostaną świadczenia
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 08.06.2024 22:03

14. emerytura nie dla wszystkich. Te osoby nie dostaną świadczenia

seniorka
Fot. Pixabay/congerdesign

14. emerytura to dodatkowe wsparcie finansowe dla seniorów, które już wkrótce trafi na konta beneficjentów. Okazuje się jednak, że nie wszyscy emeryci będą mogli otrzymać to świadczenie. Komu ZUS nie wypłaci pieniędzy? Wyjaśniamy.

Już wkrótce wypłata 14. emerytury

Trzynasta i czternasta emerytura to dodatkowe, jednorazowe świadczenia finansowe, które są sporym wsparciem dla polskich seniorów. Jeśli chodzi o trzynastkę, to została wypłacona wraz z ich podstawowym świadczeniem w kwietniu.

Czternastka natomiast ma trafić na konta beneficjentów z wrześniowymi wypłatami. Warto jednak wiedzieć, że nie wszyscy emeryci będą mogli liczyć na dodatkowe pieniądze z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz także: Dodatkowe opłaty w szpitalach. Za to trzeba zapłacić z własnej kieszeni

Sanatorium za darmo. Te osoby nie muszą płacić za pobyt w uzdrowisku

Te osoby nie dostaną 14. emerytury

Trzeba pamiętać, że w przypadku 14. emerytury funkcjonuje kryterium dochodowe. Dodatkowe świadczenie w pełnej kwocie będzie przysługiwało osobom, które otrzymują podstawowe wypłaty nie wyższe niż 2900 złotych brutto.

Jeżeli jednak limit dochodowy zostanie przekroczony, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmniejszy czternastą emeryturę w oparciu o zasadę “złotówka za złotówkę”. Wypłata musi wynosić co najmniej 50 zł. W związku z tym, 14. emerytura nie trafi do osób, które otrzymują świadczenie w wysokości 5500 zł lub większe.

Ile wyniesie 14. emerytura w 2024 roku?

Jak się okazuje, ZUS nie wypłaci dodatkowego świadczenia także emerytowanym sędziom, prokuratorom oraz emerytom, którzy przekroczyli limity dorabiania do świadczenia. Obowiązują one osoby, które nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego. Ich zarobki nie mogą być wyższe niż 10 591,60 zł.

Jeżeli chodzi o wysokość czternastej emerytury, to zwykle wynosi ona tyle, ile minimalna emerytura, czyli aktualnie 1780,96 złotych brutto. W ubiegłym roku świadczenie było wyższe, ale w tym roku najprawdopodobniej zostanie wypłacone w standardowej kwocie.