Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wypłaca 1335 zł co miesiąc bez względu na wiek. Mało kto o tym wie
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 08.06.2024 15:45

ZUS wypłaca 1335 zł co miesiąc bez względu na wiek. Mało kto o tym wie

Listy z ZUS-u, pieniądze
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

Polacy nie mają pojęcia o tym świadczeniu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jest o co się starać, bo można otrzymywać dodatkowe wsparcie co miesiąc, nawet przez trzy lata. Chodzi o rentę szkoleniową, która przysługuje bez względu na wiek. Kto konkretnie może dostać takie świadczenie? Wyjaśniamy.

ZUS wypłaci dodatkowe świadczenie wielu Polakom

ZUS ma w swojej ofercie mnóstwo świadczeń finansowych. Okazuje się, że o niektórych z nich Polacy nie mają pojęcia. Idealnym przykładem mało znanego wsparcia jest renta szkoleniowa. Dodatek ten należy się osobom, które nie mogą podjąć zatrudnienia w swoim aktualnym zawodzie i muszą się przekwalifikować.

Jakiś czas temu portal Bussines Insider informował, że w ostatnich latach na Dolnym Śląsku nikt nie skorzystał z renty szkoleniowej. Co ciekawe, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje to świadczenie już od 20 lat, a wciąż mało kto o nim wie.

Sanatorium za darmo. Te osoby nie muszą płacić za pobyt w uzdrowisku

Komu należy się renta szkoleniowa?

Renta szkoleniowa jest świadczeniem, które ma wesprzeć finansowo pracowników w trakcie zmiany kwalifikacji zawodowych. Dodatkowe pieniądze należą się w przypadku, gdy dana osoba utraciła zdolność do wykonywania dotychczasowego zawodu z powodu wypadku czy choroby.

Lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS muszą stwierdzić, czy pracownik ma szansę na przekwalifikowanie i podjęcie nowego zatrudnienia. Jeśli tak, wnioskodawca otrzyma wsparcie finansowe w postaci renty szkoleniowej. Co istotne, ZUS wypłaca to świadczenie bez względu na wiek.

Zobacz także: Polaków czeka gwałtowna podwyżka cen gazu? Nowe stawki już od 1 lipca

Ile wynosi świadczenie z ZUS?

Renta szkoleniowa, podobnie jak inne renty oraz emerytury podlega corocznej waloryzacji. Jeszcze do niedawna świadczenie wynosiło 1191,33 zł miesięcznie. 1 marca zostało podwyższone o 12,12 proc. i aktualnie ZUS wypłaca beneficjentom 1335,72 zł co miesiąc.

Aby otrzymać rentę szkoleniową, trzeba złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek i dołączyć do niego wymagane dokumenty. Pełną listę możemy znaleźć na oficjalnej stronie internetowej ZUS-u.

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyzna świadczenie na sześć miesięcy. Czas pobierania renty szkoleniowej może się wydłużyć o kolejne 30 miesięcy. Oznacza to, że można otrzymywać wsparcie finansowe co miesiąc nawet przez trzy lata.