Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Polaków czeka gwałtowna podwyżka cen gazu? Nowe stawki już od 1 lipca
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 08.06.2024 09:50

Polaków czeka gwałtowna podwyżka cen gazu? Nowe stawki już od 1 lipca

Kuchenka gazowa
Fot. Steve Buissinne

Wszystko wskazuje na to, że od 1 lipca czeka nas gwałtowna podwyżka cen gazu. Obecnie zamrożona cena wynosi 24,62 gr/kWh brutto, ale wraz z początkiem lipca przestanie działać dotychczasowa tarcza ochronna. Ile więcej zapłacimy za gaz?

Koniec tarczy ochronnej na ceny gazu

Pod koniec 2022 r. rząd postanowił zamrozić cenę gazu dla odbiorców domowych oraz grupy innych podmiotów objętych ochroną taryfową na poziomie 24,62 gr/kWh brutto. Stało się tak na skutek szalejących na świecie cen gazu. 

ZOBACZ: Od 1 lipca w sklepach będzie drożej? Za te produkty możemy zapłacić więcej 

Od 1 lipca 2024 r. rządowa tarcza ochronna przestanie obowiązywać. PGNiG rozesłał do swoich klientów pisma z wyliczonymi nowymi stawkami. Było to na początku roku, ale z uwagi na tarczę ochronną, nikt tego jeszcze wówczas nie odczuł. Od lipca jednak rachunki mogą wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent.

Zwróć uwagę na paragon. Sprzedawcy doliczają nową opłatę

Nowe stawki PGNiG

Pomimo tego, że ceny gazu na rynkach światowych utrzymują się na cenach niższych niż przed wojną w Ukrainie (USA) lub na zbliżonych do lutego 2022 r. w Europie, to cena, jaką zapłaci przeciętny Kowalski, będzie niestety znacznie wyższa. 

ZOBACZ: Rewolucja w opłatach za wodę. Polacy muszą się przygotować na nowe stawki 

Zdaniem dziennikarzy branżowego portalu money.pl, nasze rachunki za gaz mogą od lipca wzrosnąć nawet o 60 proc.

Opłata zmiennej ma skoczyć z o 55 proc. z 5,43 gr/kWh do 8,41 gr/kWh brutto. Opłata stała wzrośnie natomiast o 59 proc. z 3,85 zł miesięcznie do 6,13 zł w grupie taryfowej W.1-1. Rachunki za gaz wzrosną co najmniej o połowę, a nawet o 60 proc. - wylicza portal.

Wzrosną również dodatkowe opłaty

Ostateczna płacona przez klienta cena za gaz, zależy również od kosztów dodatkowych, jak magazynowanie i przesył. Opłata zmiennej ma wzrosnąć o 55 proc. z 5,43 gr/kWh do 8,41 gr/kWh brutto, Opłata stała natomiast aż o 59 proc. z 3,85 zł miesięcznie do 6,13 zł.

Podwyżki cen gazu, podobnie jak w przypadku cen prądu, wpłyną zapewne na ogólny wzrost cen wielu towarów, których koszty produkcji tradycyjnie zostaną przerzucone na klienta. Przed dużym wyzwaniem staną także osoby, które zdecydowały się na instalację w swoich domach ogrzewania na gaz.