Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Koniec kluczowego dodatku. Tyle wyniesie ostatnia wypłata
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 31.05.2024 09:13

Koniec kluczowego dodatku. Tyle wyniesie ostatnia wypłata

przedłużacz, prąd, gniazdko
Fot. Pixabay/Bru-nO

Z dodatku osłonowego Polacy korzystali przez całe dwa lata. Niektórzy zdążyli już do niego przywyknąć. Niestety — już wkrótce dodatek zostanie wypłacony po raz ostatni. W jakiej kwocie? Beneficjenci będą zaskoczeni.

Kiedy ostatnia wypłata dodatku osłonowego?

Odkąd w 2022 roku ceny energii gwałtownie poszybowały w górę, Polacy mogli liczyć na wsparcie finansowe w postaci dodatku osłonowego. Był to jednorazowy bonus dla tych gospodarstw domowych, które nowe ceny prądu odczuły najmocniej — z tego względu należało spełnić wymogi stawiane przez kryterium dochodowe: 2100 zł miesięcznie dla gospodarstw jednoosobowych i 1500 zł miesięcznie na osobę dla gospodarstw kilkuosobowych.

Teraz jednak czas dodatku osłonowego dobiega końca. Ostatnie wypłaty zostaną zlecone w czerwcu, pieniądze trafią więc do beneficjentów przed końcem miesiąca. Kwota może jednak okazać się zaskoczeniem.

ZUS wypłaca 324,39 zł bez względu na wiek. Niektórzy nie muszą nawet składać wniosku

Ile wynosi dodatek osłonowy?

Mimo że będzie to już ostatni raz, kiedy Polacy będą mogli liczyć na wsparcie w postaci dodatku osłonowego, mamy również dobrą wiadomość. W tym roku dodatek osłonowy będzie wyższy. O ile? To już zależy od liczby osób w danym gospodarstwie domowym:

  • 60 złotych dla 1-osobowego gospodarstwa domowego
  • 80 złotych dla 2-osobowego gospodarstwa domowego
  • 90 złotych dla 3-osobowego gospodarstwa domowego
  • 120 złotych dla 4-osobowego gospodarstwa domowego
  • i wreszcie: nawet 160 złotych dla 6-osobowego gospodarstwa domowego.
     

Koniec dodatku osłonowego. Co dalej?

Trzeba pamiętać, że ceny wcale nie wróciły do poziomu sprzed podwyżek w 2022 roku. Wręcz przeciwnie — niedługo czekają nas kolejne podwyżki. Brak dodatku osłonowego nie oznacza jednak, że Polacy zostaną bez wsparcia finansowego z tego tytułu. Dla najbardziej potrzebujących rząd przewidział bon energetyczny w kwocie do nawet 1200 złotych. Wprowadzono również zmiany w ustawie, które przełożą się na łagodniejsze podwyżki, niż wcześniej zakładano.

źródło: o2.pl