Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Składasz wniosek o wakacje kredytowe? Popełnisz ten błąd, stracisz pieniądze
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 30.05.2024 22:27

Składasz wniosek o wakacje kredytowe? Popełnisz ten błąd, stracisz pieniądze

dokument, ręka, długopis
Fot. Pixabay/RazorMax

Wakacje kredytowe to specjalne wsparcie dla kredytobiorców, które zostało przedłużone do końca tego roku. Aby z niego skorzystać, trzeba spełnić odpowiednie warunki, a także wypełnić wniosek. Trzeba jednak uważać, bo jeśli popełnimy błąd, nie otrzymamy wsparcia. Przedstawiamy szczegóły.

Wakacje kredytowe przedłużone do końca roku

Wakacje kredytowe to specjalny program wsparcia dla kredytobiorców, dzięki któremu mogą zawiesić spłacanie rat kredytu hipotecznego. Program cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród Polaków. Jakiś czas temu zapadła decyzja o przedłużeniu wakacji kredytowych do końca bieżącego roku. Niektóre banki już przyjmują wnioski w tej sprawie, a niektóre rozpoczną nabór 1 czerwca.

Zobacz także: ZUS wypłaca 324,39 zł bez względu na wiek. Niektórzy nie muszą nawet składać wniosku

Zacznie się już w poniedziałek. Polacy tłumnie ruszą do Lidla

Aby skorzystać z wakacji kredytowych, trzeba spełnić warunki

Możliwość zawieszenia spłaty rat przysługuje osobom, które zaciągnęły kredyt hipoteczny w złotówkach przed 1 lipca 2022 roku. Z wakacji kredytowych mogą skorzystać osoby, których kredyt hipoteczny nie przekracza 1,2 miliona złotych. Trzeba również spełnić kryterium dochodowe. Rata musi być wyższa niż 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego. 

Spłatę kredytu hipotecznego można zawiesić od 1 czerwca do 31 sierpnia bieżącego roku na dwa miesiące oraz od 1 września do 31 grudnia na kolejne dwa miesiące. Osoby, które skorzystają z wakacji kredytowych będą mogły nieco zaoszczędzić na ratach, gdy znajdą się w trudnej sytuacji finansowej.

Nie popełnij tego błędu podczas składania wniosku

Aby móc skorzystać z wakacji kredytowych, należy złożyć odpowiedni wniosek w banku, w który udzielił nam kredytu. Możemy zrobić to za pośrednictwem internetu lub w placówce banku. Trzeba pamiętać, że w formularzu trzeba zawrzeć wszystkie niezbędne informacje.

We wniosku muszą znaleźć się: dane kredytobiorcy i kredytodawcy; numer umowy kredytowej; okresy, w których chcemy skorzystać z zawieszenia spłaty rat; oświadczenie, że kredyt dotyczy naszych potrzeb mieszkaniowych oraz potwierdzenie, że spełniamy wszystkie wymagane warunki. Jeżeli któraś z powyższych informacji nie znajdzie się w naszym wniosku, nie będziemy mogli skorzystać z wakacji kredytowych.