Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kontrole urzędu skarbowego. Zapytają, jak zarobiłeś na samochód
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 06.06.2024 15:40

Kontrole urzędu skarbowego. Zapytają, jak zarobiłeś na samochód

urząd skarbowy
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Skarbówka nasila swoje kontrole. Szczególnym zainteresowanie urządów skupia się na źródłach dochodów obywateli. Urzędnicy często opierają swoje dochodzenia o anonimowe zgłoszenia. Drogie zakupy, jak nowy samochód mogą być powodem kontroli skarbówki i pytań o źródło ich finansowania.

Ruszają kontrole urzędu skarbowego

Drogie zakupy, wysokie przelewy, to wszystko może stanowić przedmiot zainteresowania urządów skarbowych, a te w ostatnim czasie intensyfikują swoje kontrole

Tylko w ubiegłym roku Krajowa Administracja Skarbowa przeprowadziła niemal 10 tys. kontroli celno-skarbowych, co w porównaniu z 2022 r. było wzrostem o ponad 117 proc. Zmniejsza się natomiast liczba kontroli podatkowych, które dotyczą zwykle bieżących rozliczeń podatników i nieprawidłowości o mniejszym zakresie.

Obserwujemy postępującą marginalizację kontroli podatkowych, które mają, co do zasady, na celu weryfikację bieżących rozliczeń i korekt składanych przez podatników. Rośnie natomiast znaczenie kontroli celno-skarbowych, prowadzonych przez wyspecjalizowane podmioty – zauważa Oskar Wala, starszy menedżer w zespole postępowań podatkowych i sądowych w KPMG w Polsce.

Pilny komunikat Pepco, zwrot pieniędzy nawet bez paragonu. Ważne wieści dla klientów

Urzędnicy mogą zapytać o twój samochód

Przedmiotem szczególnego zainteresowania urzędników skarbowych są źródła dochodów obywateli. Skarbówka może nas zapytać np. o źródło finansowania kupna nowego samochodu. Urzędnicy często przy tym bazują na są anonimowych zgłoszeniach. 

ZOBACZ: Prawie połowa pracowników wolałoby rozwód od powrotu do biura w pełnym zakresie 

Kontrolerzy rozpoczynają weryfikację otrzymanego zgłoszenia od sprawdzenia dochodów i wydatków osoby, którą wzięli właśnie na celownik. Taka analiza może obejmować kontrolę dokumentów finansowych, czy podatkowych. W przypadku wykrycia nieprawidłowości grożą kary finansowe, a nawet wszczęcie postępowanie karno-skarbowego. 

Wzrasta skuteczność kontroli skarbówki

Jak informuje portal prawo.pl, w ostatnich latach znacznie wzrosła skuteczność tego typu kontroli. Według danych za 2022 r. osiągnęła rekordowy poziom 97,1 proc. 

Urzędnicy nie ukrywają, ze dużą rolę w tym wyniku odgrywają anonimowe zgłoszenia. Warto zauważyć, że art. 304 Kodeksu postępowania karnego, nakłada społeczny obowiązek na obywateli, zawiadamiali odpowiednie służby o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu. 

Źródło: Prawo.pl/Interia