Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Od 1 lipca w sklepach będzie drożej? Za te produkty możemy zapłacić więcej
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 07.06.2024 17:58

Od 1 lipca w sklepach będzie drożej? Za te produkty możemy zapłacić więcej

sklep
Fot. materiały własne

Wraz z dniem 1 lipca wygaśnie tarcza osłonowa, która przez dłuższy czas chroniła odbiorców energii przed podwyżkami. Jak się okazuje, ta zmiana będzie miała wpływ również na ceny produktów w sklepach. Co konkretnie zdrożeje? Wyjaśniamy.

Koniec tarczy osłonowej, od 1 lipca rachunki będą wyższe

Już jakiś czas temu podjęto decyzję, że aktualne rozwiązania związane z zamrożeniem cen energii wygasną wraz z końcem czerwca. Obecnie małe i średnie firmy są objęte specjalną tarczą osłonową, dzięki której nie muszą przejmować się podwyżkami cen. 1 lipca wejdą w życie zmiany i rachunki za prąd czy gaz będą wyższe. Okazuje się, że nowe regulacje będą miały wpływ również na ceny produktów w sklepach.

Zobacz także: Zacznie się w lipcu, nawet 860 zł do pensji. Ważny dodatek pójdzie w górę

Zmiana w dodatku do emerytury. Pieniądze mogą trafić do wszystkich seniorów

Od 1 lipca w sklepach będzie drożej?

Jak poinformował Dr Tomasz Kopyściański, główny ekonomista z uczelni WSB Merito podczas rozmowy z “Faktem”, zlikwidowanie aktualnych rozwiązań osłonowych sprawi, że wzrośnie poziom inflacji. Może być to wzrost na poziomie 1-1,5 punktu procentowego w skali roku.

W związku z tym, niektóre produkty w sklepach również będą droższe. Co więcej, na początku przyszłego roku Polaków czekają kolejne podwyżki cen energii. Droższy prąd będzie miał kluczowe znaczenie w sprawie cen dla konsumentów.

Te produkty mogą być droższe od 1 lipca

“Fakt” zauważa, że wzrost cen energii od lipca będzie miał wpływ szczególnie na małych sklepikarzy. To właśnie w małych sklepach zapłacimy więcej za produkty, które znajdują się w lodówkach i zamrażarkach. Zdrożeje nabiał, mięso i wędliny, mrożonki, lody czy zimne napoje. Podwyżki odczują także osoby, które latem wybiorą się do miejscowości turystycznych, gdzie zapłacą więcej za lody czy alkohol.

Zobacz także: Dwie gigantyczne wygrane w Lotto. Jeden gracz nawet nie wyszedł z domu