Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Zacznie się w lipcu, nawet 860 zł do pensji. Ważny dodatek pójdzie w górę
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 07.06.2024 16:53

Zacznie się w lipcu, nawet 860 zł do pensji. Ważny dodatek pójdzie w górę

praca, pieniądze
Fot. Pixabay/StartupStockPhotos, materiały własne

W lipcu płaca minimalna znów zostanie podwyższona. W związku z tym, w górę pójdzie także specjalny dodatek do pensji dla osób, które pracują w nocy. Wiadomo już, o ile więcej dostaną pracownicy. Okazuje się, że wysokość dodatku będzie różniła się w zależności od miesiąca.

Komu należy się dodatek za pracę w nocy?

Pracownicy powinni wiedzieć, że należy im się specjalny dodatek za pracę w nocy. Dodatkowe pieniądze powinna otrzymać każda osoba, która jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę i wykonuje swoje obowiązki w godzinach 21:00-7:00.

Okazuje się, że w najbliższym czasie szykują się kluczowe zmiany w kwestii wysokości tego dodatku. Jest on ściśle powiązany z płacą minimalną i najniższą stawką godzinową, które zostaną podwyższone już 1 lipca 2024 roku.

Zobacz także: Dwie gigantyczne wygrane w Lotto. Jeden gracz nawet nie wyszedł z domu

Zmiana w dodatku do emerytury. Pieniądze mogą trafić do wszystkich seniorów

Zacznie się 1 lipca. O tyle wzrośnie dodatek za pracę w nocy

Dodatek przeznaczony dla osób, które pracują w nocy wynosi dokładnie 20 proc. aktualnej stawki godzinowej płacy minimalnej. Najniższa pensja pójdzie zostanie podwyższona 1 lipca, więc pracownicy otrzymają większy dodatek do wynagrodzenia. Jak zauważa portal pulshr.pl, konkretna kwota dopłaty za pracę w nocy zmienia się w zależności od miesiąca. Wynika to z tego, że pod uwagę bierze się święta i dni ustawowo wolne od pracy. Wysokość dodatku w najbliższym czasie będzie następująca: 

  • lipiec - 4,67 zł brutto na godzinę,
  • sierpień - 5,12 zł brutto na godzinę,
  • wrzesień - 5,12 zł brutto na godzinę,
  • październik - 4,67 zł brutto na godzinę,
  • listopad - 5,66 zł brutto na godzinę,
  • grudzień - 5,38 zł brutto na godzinę.

Dwie podwyżki płacy minimalnej

Jak się okazuje, najkorzystniejszym miesiącem dla pracowników będzie listopad. Portal wyliczył, że przepracowanie 152 godzin zapewni wypłatę dodatkowych 860 złotych brutto do wynagrodzenia. Warto zauważyć, że w tym roku będą aż dwie podwyżki płacy minimalnej, więc dodatek również wzrośnie dwa razy.

Jeśli chodzi o przyszły rok, to prawdopodobnie nie będzie już dwóch podwyżek najniższej pensji. Wynika to z gwałtownego spadku poziomu inflacji, który obserwujemy już od jakiegoś czasu. To zjawisko sprawi również, że emeryci nie będą mogli liczyć na drugą waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych.