Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Specjalny dodatek do emerytury. Można dostać nawet 400 złotych
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 08.06.2024 18:03

Specjalny dodatek do emerytury. Można dostać nawet 400 złotych

seniorzy, pieniądze
Fot. materiały własne

Wielu emerytów może otrzymać dodatkowe pieniądze do swojego świadczenia emerytalnego. Chodzi tutaj o osoby, które pracowały w szczególnych warunkach. Komu konkretnie należy się taki dodatek i ile on wynosi? Przedstawiamy szczegóły.

Wielu Polaków może przejść na wcześniejszą emeryturę

Powszechny wiek emerytalny w naszym kraju wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Spora grupa Polaków może jednak zacząć pobierać swoje świadczenie nieco wcześniej. Taka możliwość jest przeznaczona dla osób, które wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze i spełniły odpowiednie warunki.

Zobacz także: Masowe kontrole domów w całej Polsce. Wiemy, co sprawdzają urzędnicy

Sanatorium za darmo. Te osoby nie muszą płacić za pobyt w uzdrowisku

Dodatkowe pieniądze dla wielu emerytów

Osoby, które wykonywały pracę związaną ze znaczną szkodliwością lub uciążliwością dla zdrowia, mogą otrzymać specjalny dodatek finansowy do emerytury. Taka rekompensata zostanie wypłacona seniorom, którzy urodzili się po 31 grudnia 1948 r. i przed 1 stycznia 2009 r. wykonywały pracę w szczególnych warunkach przez co najmniej 15 lat. Dodatkowe pieniądze do świadczenia należą się tym, którzy nie uzyskali prawa do wypłaty wcześniejszej emerytury.

Nawet 400 zł dodatku do emerytury

Trzeba pamiętać, że wniosek dotyczący rekompensaty za pracę w szczególnych warunkach należy złożyć wraz z wnioskiem o przyznanie emerytury. Po pozytywnym rozpatrzeniu dokumentów, ZUS ponownie przeliczy świadczenie i powiększy je o należną wysokość rekompensaty.

Jak informuje portal Interia Biznes, zwykle ten specjalny dodatek do emerytury wynosi około 300-400 złotych w skali miesiąca. W związku z tym, emeryci mogą zyskać nawet 4800 złotych rocznie więcej do świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.