Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważne wieści z ZUS. Pracowałeś przed 1999 rokiem? Powinieneś to wiedzieć
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 10.06.2024 14:26

Ważne wieści z ZUS. Pracowałeś przed 1999 rokiem? Powinieneś to wiedzieć

Pieniądze, koperta ZUS
fot. Iberion

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma ważne wieści dla osób, które pracowały przed 1999 rokiem. Mogą sporo zyskać, jeśli znajdą w swoim domowym archiwum odpowiednie dokumenty. Przedstawiamy szczegóły.

Kluczowe wieści dla wielu Polaków

Polacy, którzy pracowali przed 1999 rokiem mogą sporo zyskać. Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, te osoby powinny skrupulatnie przeszukać wszystkie szafki z dokumentami. Jeżeli bowiem ZUS nie otrzymał od nas kompletu dokumentów, to prawdopodobnie należy nam się wyższa emerytura. Niezbędną dokumentację należy przedstawić ubezpieczycielowi.

Zobacz także: Lidl znów szaleje. Sieć wyprzedaje towary za grosze, klienci będą zachwyceni

Zacznie się już jutro. Do Biedronki ustawią się długie kolejki

Gdzie należy szukać odpowiednich dokumentów?

Reforma systemu emerytalnego, która weszła w życie w 1999 roku wprowadziła sporo zamieszania w świadczeniach finansowych. Niektórzy emeryci i renciści do dziś mogą odczuwać jej negatywne skutki, a spora część z nich otrzymuje zbyt niskie wypłaty.

Aby to zmienić, najpierw powinniśmy poszukać w domu odpowiednich dokumentów związanych z historią zatrudnienia. W niektórych przypadkach trzeba będzie skontaktować się z byłym pracodawcą, a jeśli firma już nie istnieje - z archiwum zakładowym.

Wiele zmian dla polskich emerytów

W ostatnim czasie emeryci muszą mierzyć się z wieloma zmianami. Przykładowo, od 1 czerwca weszły w życie nowe regulacje związane z limitami dorabiania do świadczeń emerytalnych. Co istotne, dotyczą one tylko osób, które jeszcze nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego.

Ta grupa beneficjentów musi mieć się na baczności. Mogą dorobić do swojego świadczenia maksymalnie 5703,20 zł. Jeżeli przekroczą tą kwotę, to ich emerytura zostanie zmniejszona. W przypadku, gdy zarobki wyniosą więcej niż 10 591,60 zł, to ZUS zawiesi wypłatę.