Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Co z cenami paliw na Święta? Kierowcy mogą być nieźle zaskoczeni
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 13.12.2023 10:16

Co z cenami paliw na Święta? Kierowcy mogą być nieźle zaskoczeni

Ceny paliw na święta
Pixabay

Święta już za pasem, a to oznacza ostatnie przygotowania do wyjazdów gwiazdkowych. Okazuje się, że kierowcy sprawdzający ceny paliw na okres świąteczny mogą być nieźle zaskoczeni - ceny mają bowiem być niższe, niż na poprzednie święta.

Niespodzianka dla kierowców tuż przed świętami. Chodzi o cenę paliw

Zeszłoroczne Święta Bożego Narodzenia odznaczyły się wysokimi cenami paliwa. Jak przypomina portal fakt.pl, wówczas osiągnęły one wręcz rekordowe poziomy.

Minął rok, sytuacja zarówno w Polsce jak i na świecie uległa zmianie. Tym razem na kierowców na stacjach ma czekać spora niespodzianka w postaci niższych cen - co więcej, ma to być dopiero początek.

Chcą wprowadzić zmiany w emeryturach. W przyszłym roku skorzystałoby ponad 60 tys. osób

Niesprawdzone prognozy ws. cen paliw. Kierowcy mogą być zadowoleni

Co stoi za takim “prezentem” dla kierowców? Według wypowiedzi Jakuba Boguckiego, eksperta portalu e-petrol dla Faktu, kilka tygodni temu ekonomiści rysowali czarne scenariusze dotyczące konfliktu w Palestynie, do których dołączyły także deklaracje OPEC co do ograniczenia wydobycia.

Wraz z upływem czasu stało się jasne, że te negatywne prognozy na szczęście się nie sprawdziły. Efektem jest spadek cen ropy poniżej progu 80 dol. za baryłkę na rynkach światowych, a także spadki cen w hurcie.

Obniżki cen paliw za pasem. Ważne wieści dla kierowców

W połowie grudnia 2022 roku, cena benzyny kształtowała się w okolicach 7,99 zł/l, zaś oleju napędowego - 7,79 zł/l. Teraz oba te paliwa są znacznie tańsze - mowa odpowiednio o średnich cenach 6,36 zł/l i 6,50 zł/l. Spadki są zatem wyraźnie odczuwalne w tych segmentach.

Jedynym wyjątkiem jest autogaz, którego cena maksymalna obecnie wynosi 3 zł/l. Rok temu był on droższy jedynie o 3-4 gr. Co więcej, zapowiedzi Boguckiego wskazują, że do samych świąt paliwo może stanieć jeszcze bardziej, rzędu “kilku groszy na litrze”.

źródło: fakt.pl