Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ile w tym roku Polacy wydadzą na kolację wigilijną? Kwoty zaskakują
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 08.12.2023 22:30

Ile w tym roku Polacy wydadzą na kolację wigilijną? Kwoty zaskakują

Kolacja
Pexels/Nicole Michalou

Okazuje się, że tegoroczna Wigilia będzie dla Polaków najdroższa od 30 lat. Przeprowadzono badanie, które wskazało szacowaną kwotę, którą wyda polska rodzina na świąteczną kolację. Ceny są niebywałe. 

Ogromny wzrost cen nie tylko w Polsce

Nie tylko Polacy muszą zmierzyć się z wysokimi cenami produktów niezbędnych do przyrządzenia świątecznej kolacji. Największą od 2022 roku inflację cen składników podczas przedświątecznych zakupów można zaobserwować między innymi w Danii, gdzie wieprzowina zdrożała aż o 46 proc. Oliwa z oliwek w Hiszpanii jest droższa o 30 proc., a za kurczaka w Australii trzeba zapłacić o 40 proc. więcej. Jak to wygląda w Polsce?

Te sklepy znikną z galerii handlowych w Polsce. Właśnie ogłoszono likwidację

Wysokie ceny polskich dań świątecznych

Okazuje się, że w Polsce także możemy zaobserwować spore podwyżki cen. Przykładowo, za kilogram suszonych grzybów przyjdzie nam zapłacić aż 100 złotych. Polacy będą musieli wydać pokaźną kwotę na Boże Narodzenie przez królujące na stołach mięso, którego ceny w ostatnim czasie znacznie poszły w górę. Ile zatem będzie nas kosztowała kolacja wigilijna?

Tyle wydadzą Polacy na kolację wigilijną

Platforma inwestycyjno-handlowa eToro przeprowadziła badanie w kilkunastu krajach dotyczące świątecznych wydatków. Wynika z niego, że rodziny w Polsce wydadzą sporo pieniędzy na tegoroczną wigilię. Okazuje się, że skromna wigilijna kolacja będzie kosztowała czteroosobową rodzinę mniej więcej 147,50 złotych. Trzeba więc liczyć się z tym, że za posiłek dla większej liczby osób trzeba zapłacić jeszcze więcej.

Tagi: Ceny Święta