Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Szykują się ogromne podwyżki dla setek tysięcy Polaków. Padła konkretna data
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 08.12.2023 19:13

Szykują się ogromne podwyżki dla setek tysięcy Polaków. Padła konkretna data

Pieniądze
Pixabay

Podczas piątkowej konferencji prasowej Donald Tusk zapowiedział podwyżki dla tysięcy Polaków. Zapewnił, że środki na ten cel zostaną zostały przewidziane w projekcie przyszłorocznego budżetu, który został przygotowany przez jego ekipę.

Zmiany w projekcie dotyczącym Karty Nauczyciela

W listopadzie został odmrożony projekt ustawy, który ma zmienić Kartę Nauczyciela. Jego celem jest zwiększenie pensji nauczycielskich, które miałyby być uzależnione od przeciętnego wynagrodzenia w kraju.

Zgodnie z założeniami projektu, pensja nauczyciela dyplomowanego z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym miałaby wynosić co najmniej 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale poprzedniego roku.

Te sklepy znikną z galerii handlowych w Polsce. Właśnie ogłoszono likwidację

Szykują się podwyżki dla tysięcy Polaków

W piątek odbyło się spotkanie robocze Donalda Tuska z kandydatami na ministrów. Po jego zakończeniu Tusk wypowiedział się na temat planowanych podwyżek pensji dla nauczycieli. Okazuje się jednak, że wypłaty mogą się opóźnić o kilka miesięcy.

- Nawet jeśli decyzje formalne zapadną w lutym czy w marcu, to podwyżki wynagrodzeń dla nauczycielek i nauczycieli będą obowiązywały od 1 stycznia i zostaną wypłacone, nawet jeśli sama formalna decyzja zapadnie później - przekazał. Podwyżki mają objąć także nauczycieli akademickich

Ile mogą wynieść podwyżki?

Wśród obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej znalazły się podwyżki wynagrodzeń nauczycieli w wysokości 30 procent. Ma być to nie mniej niż 1500 złotych brutto miesięcznie na etat.

Zapowiedziano także sfinansowanie zajęć dodatkowych w szkołach, które miałyby zastąpić korepetycje. W tym przypadku nauczyciele dostaliby dodatkowe pieniądze za te zajęcia. Padła także zapowiedź automatycznej rewaloryzacji, ale nie zostały przedstawione żadne szczegóły.

Tagi: Podwyżka