Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kosztowna pułapka na wypłacających z bankomatu. Można jej łatwo uniknąć
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 08.12.2023 15:06

Kosztowna pułapka na wypłacających z bankomatu. Można jej łatwo uniknąć

Bankomat Euronet
BiznesINFO

Klienci korzystający z bankomatów Euronetu odkryli nietypową funkcję urządzeń. Niedokładne czytanie komunikatów wyświetlających się na ekranie może się bowiem skończyć zapłaceniem dodatkowych pieniędzy za całkowicie niepotrzebną usługę.

Dodatkowe opłaty w bankomatach

Opłaty za korzystanie z bankomatów nie są niczym nowym w naszym kraju. Darmowa wypłata bądź wpłata jest możliwa głównie w urządzeniach należących do danego banko oraz posiadających umowę z innymi operatorami.

Jak jednak podaje portal innpoland.pl, operatorzy mogą ukrywać dodatkowe opłaty w swoich bankomatach. Jedyną drogą do ominięcia takiej pułapki jest uważne czytanie komunikatów wyświetlających się na ekranie.

Najnowsze dane GUS o inflacji. Prognozy były inne

Niechciana funkcja i opłata

Większość klientów bankomatów wie, że udostępniają one funkcję sprawdzenia salda na koncie bankowym. Z informacji udostępnionych na Twitterze przez Marcela Zatońskiego, dziennikarza “Pulsu Biznesu” wynika jednak, że w oprogramowaniu Euronetu pojawiła się dodatkowa funkcja.

Opcja wypłacenia pieniędzy, znajdująca się w zwyczajowym miejscu, od ostatniej aktualizacji sprawdza również saldo konta bankowego. Wypłacenie żądanej kwoty bez sprawdzania salda jest oczywiście w dalszym ciągu możliwe - trzeba jednak w tym celu wejść do menu “inne”.

Chęć większych przychodów

Nietrudno się domyślić, że taka zmiana ma na celu przyniesienie większych zysków Euronetowi. Nie jest to pierwsza tego typu zmiana - w 2022 roku limit jednorazowej transakcji obniżono do poziomu 800 zł. Limitem nie są objęci klienci banków, które zawarły odpowiednie umowy dwustronne z Euronetem.

Sam Euronet tłumaczył zwiększenie limitów rosnącymi kosztami utrzymania bankomatów. Techniki Euronetu są określane przez niektórych jako kontrowersyjne, co powoduje w niektórych przypadkach sporo nerwów.

źródło: innpoland.pl