Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Donald Tusk przekazał złe wieści. Chodzi o podniesienie kwoty wolnej od podatku
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 08.12.2023 16:12

Donald Tusk przekazał złe wieści. Chodzi o podniesienie kwoty wolnej od podatku

Donald Tusk
Piotr Molecki/East News

Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych było jedną z obietnic wyborczych zawartych w “100 konkretach Koalicji Obywatelskiej”. Podczas piątkowej konferencji prasowej Donald Tusk przekazał złe wieści dotyczące właśnie tej sprawy. 

Obietnica wyborcza KO dotycząca kwoty wolnej od podatku

Kwota wolna od podatku na początku 2022 roku została podniesiona z 8 tys. złotych do 30 tys. złotych. Koalicja Obywatelska w swoich obietnicach wyborczych zapowiadała zwiększenie jej do 60 tys. zł. Według ekspertów taka zmiana byłaby najbardziej korzystna dla osób, których dochody przekraczają 6 tys. złotych brutto. Oznacza to, że ich roczne oszczędności mogłyby osiągnąć nawet 3,6 tys. zł w porównaniu z obecną sytuacją.

Te sklepy znikną z galerii handlowych w Polsce. Właśnie ogłoszono likwidację

Podwyżka kwoty wolnej od podatku jeszcze nie teraz

Podczas piątkowej konferencji prasowej padło pytanie skierowane do Donalda Tuska o kwestię podniesienia kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych. Jego odpowiedź może być dla wielu osób rozczarowaniem. Okazuje się bowiem, że w najbliższym czasie nie możemy liczyć na taką zmianę.

- Będę robił wszystko, żeby 100 konkretów na 100 dni zrealizować w maksymalnym stopniu, biorąc pod uwagę fakt, że partie, które tworzą koalicję, mają w niektórych sprawach inny pogląd. Na pierwszy ogień pójdą nasze zobowiązania, które są zapisane w koalicji czterech partii, które będą tworzyły nowy rząd - zapowiedział Donald Tusk.

Co z podniesieniem kwoty wolnej od podatku?

Wiele osób z pewnością zastanawia się, czy zmiany w kwestii kwoty wolnej od podatku w ogóle dojdą do skutku. Donald Tusk zapowiada, że jest to w jego planach, ale na pewno nie stanie się to w najbliższym czasie. - Moim zamiarem jest wprowadzenie kwoty wolnej od podatku 60 tys. zł. Będziemy przestrzegali zasady roku podatkowego, więc na pewno w ciągu 100 dni to się nie zdarzy - mówił Donald Tusk podczas piątkowej konferencji prasowej.