Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ostatni taki "numer" PiS? Miliony Polaków odczują go na własnych portfelach
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 08.12.2023 20:41

Ostatni taki "numer" PiS? Miliony Polaków odczują go na własnych portfelach

Mateusz Morawiecki
KAPiF

Mateusz Morawiecki podjął swoją prawdopodobnie ostatnią decyzję jako premier. Zapowiedział, że jeszcze podczas jego kadencji zostanie podpisane rozporządzenie dotyczące zerowego podatku VAT na żywność. Do kiedy będzie obowiązywał?

Wprowadzenie zerowego podatku VAT na żywność

Zerowy VAT na żywność został wprowadzony po gwałtownym wzroście cen spowodowanym inwazją Rosji na Ukrainę i już kilkukrotnie był przedłużany. Jest to ogromny koszt dla budżetu państwa, a co za tym idzie - nie można go utrzymywać w nieskończoność. Projekt zakładający przedłużenie zerowej stawki VAT na żywność został złożony przez klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości dopiero pod koniec listopada. 

Te sklepy znikną z galerii handlowych w Polsce. Właśnie ogłoszono likwidację

Zerowy VAT na żywność zostanie przedłużony?

Teraz premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że podpisze rozporządzenie przedłużające zerową stawkę VAT na żywność. - Szanowni Państwo, ponieważ widzę teraz, że chcecie aby żywność była droższa, chcecie aby ta ustawa zaproponowana przez Prawo i Sprawiedliwość nie przeszła, to zdecydowałem o tym, że rzeczywiście jutro bądź pojutrze - będziemy pracować do samego końca - podpiszemy rozporządzenie o zerowym VAT na żywność - przekazał. Piotr Muller natomiast poinformował, że ma to dotyczyć tylko pierwszych trzech miesięcy nowego roku.

Donald Tusk o decyzji Morawieckiego

Donald Tusk postanowił skomentować to, co zamierza zrobić rząd Mateusza Morawieckiego. - To jeden z ostatnich numerów, żeby nie powiedzieć numerków, jakie PiS w ostatnich dniach demonstruje. We wrześniu premier Morawiecki przedstawił budżet, w którym nie było zerowego VAT-u. Teraz więc naprawiają w ostatniej chwili swoje własne grzechy, myśląc, że zrobią nam na złość i pokażą, jak bardzo są hojni dla ludzi. Prawda jest jednak bezlitosna. Proszę, nie dajcie się nabierać na ich propagandowe numerki - przekazał.