Andrzej Duda zdążył podpisać ważną ustawę. Rzutem na taśmę zapadła kluczowa decyzja dla Polski

Karol Nawrocki, który zwyciężył w wyborach prezydenckich w 2025 roku, już niedługo zostanie zaprzysiężony i przejmie obowiązki głowy państwa. Zanim jednak to nastąpi, obecnie urzędujący Andrzej Duda zdążył jeszcze podpisać kluczową ustawę, która przyniesie duże zmiany w kwestiach związanych z bezpieczeństwem Polaków.
Karol Nawrocki już wkrótce zastąpi Andrzeja Dudę
6 sierpnia odbędzie się uroczyste zaprzysiężenie Karola Nawrockiego na prezydenta. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia potwierdził datę i szczegóły związane z tradycyjnym Zgromadzeniem Narodowym, podczas którego Karol Nawrocki złoży prezydencką przysięgę.
Osobiście staję przed państwem, żeby poinformować, że zwołam Zgromadzenie Narodowe na 6 sierpnia, na godz. 10. Po to, żeby umożliwić złożenie przysięgi przez wybranego 1 czerwca przez Polki i Polaków prezydenta Karola Nawrockiego — poinformował 2 lipca marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Karol Nawrocki zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich, otrzymując 50,89 proc. głosów poparcia. Zwycięstwo kandydata popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość potwierdziła Państwowa Komisja Wyborcza, która 11 czerwca wręczyła mu zaświadczenie o wyborze na urząd prezydenta, oraz Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, która 7 lipca stwierdziła ważność wyborów prezydenckich.
Jeszcze przed objęciem urzędu przez Nawrockiego, Andrzej Duda podjął ważną decyzję, która ma mieć kluczowe znaczenie w kwestii bezpieczeństwa Polaków. Rzutem na taśmę znowelizowano strategiczną ustawę.


Andrzej Duda zdążył podpisać niezwykle ważną ustawę
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o obronie ojczyzny — poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta. W ubiegłym tygodniu ustawa bez poprawek została zaakceptowana przez Senat. Chociaż senackie biuro legislacyjne złożyło do ustawy kilkanaście drobnych poprawek, to senatorowie i tak przyjęli ustawę bez nich, ze względu na apel Ministerstwa Obrony Narodowej o przyspieszenie tej procedury.

Resort obrony podnosił, że taki krok jest niezbędny szczególnie ze względu na zbliżający się termin kolejnych szkoleń pilotów samolotów F-35 w USA. Piloci uczestniczący w kursie pojadą tam z początkiem sierpnia, a dzięki wejściu w życie nowych przepisów, będą mogli zabrać ze sobą w tę daleką podróż najbliższych członków rodziny. Podstawowym celem uchwalonej nowelizacji ma być przede wszystkim usprawnienie procesu rekrutacji do wojska, a także poprawa procesów zarządzania zasobami osobowymi Sił Zbrojnych, w zakresie działań kadrowych, finansowych i dyscyplinarnych.
Nowelizacja umożliwia również regulację, dzięki której jak poinformowano, "postępowanie rekrutacyjne wobec osoby ubiegającej się o powołanie do służby wojskowej prowadzi się bez zbędnej zwłoki". Planowane zmiany dotkną również osób, które planują ubiegać się o przyjęcie do służby.
Zmiany w procedurach przyjmowania kandydatów do służby wojskowej
Planowane zmiany dotyczą również zasad oceny zdolności psychologicznych osób ubiegających się o przyjęcie do służby.
Co więcej, zmianom ulegną m.in. również procedury związane z wysyłaniem żołnierzy na dodatkowe szkolenia, oraz te dotyczące przyznawania żołnierzom zawodowym dodatku za długoletnią służbę wojskową, dodatku służbowego z tytułu pełnienia służby w jednostce wojskowej, jak również dodatku motywacyjnego. Przewidziano także wprowadzenie przepisów, które pozwolą na zwroty kosztów dotarcia żołnierzy wezwanych na ćwiczenia na poligony.
Drugi obszar zmian obejmuje procedury związane z nabywaniem przez państwo sprzętu wojskowego — m.in. za pomocą Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego finansowana jest znaczna część kluczowych kontraktów na sprzęt. Przez stronę polską otwarty zostanie rachunek bankowy w banku centralnym państwa, za pośrednictwem którego zrealizowane zostaną zamówienia na uzbrojenie lub sprzęt wojskowy — przychody z prowadzenia takiego rachunku mają stanowić przychody Funduszu.
Co ciekawe, nowelizacja odnosi się też do kwestii finansowania opieki nad służącymi w armii końmi oraz psami służbowymi, które znajdują się już w stanie spoczynku, „na emeryturze”.






































