Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zwrot kosztów pogrzebu z banku. Wiemy, kto może dostać pieniądze
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 09.06.2024 14:03

Zwrot kosztów pogrzebu z banku. Wiemy, kto może dostać pieniądze

Grób, pogrzeb
Fot. Manfred Kain/Pixabay

Śmierć bliskiej osoby to zawsze tragedia. Trudno myśleć wówczas o sprawach finansowych, ale jednocześnie zorganizowanie pogrzebu, to niemały wydatek. W takiej sytuacji możemy dostać z banku zwrot kosztów pogrzebu. Jakie są warunki jego uzyskania?

Zasiłek pogrzebowy z ZUS

Uzyskiwany z ZUS zasiłek pogrzebowy, to jednorazowe świadczenie, które ma na celu wsparcie finansowe osób biorących na siebie ciężar finansowy pochówku bliskiego zmarłego, który:

  • był ubezpieczony w ZUS lub miał między innymi przyznaną emeryturę, rentę bądź emeryturę pomostową, 
  • zmarł w czasie pobierania zasiłku chorobowego albo świadczenia rehabilitacyjnego już po ustaniu ubezpieczenia,
  • pobierał świadczenie przedemerytalne bądź zasiłek przedemerytalny, 
  • zmarł, nie mając przyznanej emerytury lub renty, lecz w dniu zgonu spełniał warunki do jej uzyskania. 

Zasiłek obecnie wynosi 4 tys. zł. 29 stycznia 2024 r. wiceminister Sebastian Gajewski -podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, poinformował na konferencji prasowej, że zostanie podwyższony do kwoty 7 tys. zł. Nastąpi to najprawdopodobniej jeszcze w 2024 r. 

Bankowy zwrot kosztów

Uzyskiwany z ZUS zasiłek pogrzebowy, nie jest jedyną drogą na otrzymanie pieniędzy, z których możemy pokryć pogrzebowe wydatki. Taką szansą jest również bankowy zwrot kosztów pogrzebu. 

ZOBACZ: Szykują się kolejne podwyżki. Pogrzeb będzie jeszcze droższy 

Co ciekawe o taki zwrot może ubiegać się nie tylko osoba fizyczne, ale również prawna. Ważne, by osoba organizująca pogrzeb, potrafiła udowodnić poniesione przez siebie koszy. Faktury przedstawione w banku powinny zostać wystawione konkretnie na osobę, która żąda wypłaty środków. 

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Bankowy zwrot kosztów pogrzebu można uzyskać tylko raz. Jeżeli więc ktoś nas już w tym uprzedził, wówczas bank nie wypłaci zwrotu. Warto wiedzieć, że aby starać się o zwrot nie trzeba być ani krewnym zmarłego, ani też jego spadkobiercą.

Pieniądze można otrzymać po zmarłym posiadaczu rachunku oszczędnościowego lub oszczędnościowo-rozliczeniowego oraz terminowych lokat oszczędnościowych. Wypłata nie będzie mogła zostać zrealizowana z rachunku rozliczeniowego, powierniczego ani z lokaty terminowej.

Jeśli rachunek bankowy, z którego miałaby nastąpić wypłata środków, posiadali wspólnie małżonkowie, to uprawnienie do domagania się zwrotu poniesionych kosztów pogrzebu nie przysługuje.